LIVE UPDATES
Bota

Gjykata e Lartë nuk bllokon ligjin e Teksasit për abortin, cakton datën e seancës

22 Tetor 2021, 21:10 Nga DOSJA
Gjykata e Lartë nuk bllokon ligjin e Teksasit për abortin, cakton

UASHINGTON – Gjykata e Lartë nuk ka vendosur për bllokimin e menjëhershëm të ligjit të Teksasit që ndalon shumicën e aborteve, por ka rënë dakort të dëgjojë argumentat për këtë çështje në 1 nëntor. Gjykatësit thanë të premten se ata do të vendosin nëse qeveria federale ka të drejtën ta ngrejë padi kundër këtij ligj.

Ky veprim i gjykatës lë kështu në fuqi për momentin një ligj që klinikat thonë se ka ulur me 80% abortet në shtetin e dytë më të madh të Amerikës. Gjykatësja Sonia Sotomayor shkruajti se ajo do ta kishte bllokuar ligjin që tani.

“Premtimi për një gjykim në të ardhmen, ofron sidoqoftë një ngushëllim të ftohtë për gratë teksane që kërkojnë shërbim shëndetësor për abortin, të cilat kanë të drejtën që tani për një shërbim të tillë”, tha zonja Sotomayor.

Ligji është në fuqi që në shtator, dhe u pezullua për vetëm 48 orë nga një gjykatë. Ligji ndalon abortin pas momentit kur mund të dëgjohet aktiviteti kardiak i fetusit, gjë që ndodh zakonisht në javën e gjashtë të shtatëzanisë dhe kur shumica e grave nuk e dinë ende që janë shtatëzana.

Kjo është shumë më herët se periudhat e parashikuara në vendime të mëparshme të Gjykatës së Lartë për lejimin e abortit. Sidoqoftë, Gjykata ka pranuar gjithashtu të shqyrtojë një kërkesë të shtetit Mississippi për të tejkaluar ato vendime.

Megjithatë, ligji i shtetit Teksas është shkruar në mënyrë që të shmangë shqyrtimin e hershëm nga gjykata federale, duke e lënë zbatimin në duart e qytetarëve dhe jo zyrtarëve të shtetit.

Argumentat në Gjykatën e Lartë nuk do të përqendrohen tek ndalimi i abortit, por tek fakti nëse Departamenti i Drejtësisë mund të padisë dhe të sigurojë urdhër gjykate për të ndaluar zbatimin e një ligji, thuhet në materialin e qarkulluar nga Gjykata e Lartë.

Marrë nga VOA

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota gjykata e teksasit ligji per abortin tekas gjykata e teksasit ligji per abortin tekas

Sondazh

Poll

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim