LIVE UPDATES
Aktualitet

Gruaja nga Vlora tregon tragjedinë pas vdekjes së punëtorëve: E tërhoqën zvarrë, gojën e kishte me dhe

17 Gusht 2019, 06:39 Nga DOSJA
Gruaja nga Vlora tregon tragjedinë pas vdekjes së

TIRANË– Një grua nga Vlora ka treguar një histori tragjike të një punëtori ndërtii që kishte përfudnuar ne një ‘ngrënës kumbullash’ për të dalë e larë komapnia. Një ditë pas vdekjes së dy punëtorëve, të cilët ranë nga skela ku po punonin, gruaja në mënyrë anonime tregon se ajo çfarë bëjnë kompanitë e ndërtimit për të dalë nga situate është e frikshmë.

Në një letër drejtuar JOQ, gruaja shkruan se një burrë rreth 50 vjeç kishte ndërruar jetë para tre vitesh në vendin e punës ku po rikonstrktohej një ndërtesë.

Dhe për të dalë nga situate, persona të kompanisë e kanë tërhequr trupin zvarrë dhe e kanë nxjerrë jashtë rrethit ku ka ndodhur tragjedia. Ajo rrëfen më tej se viktima kishte rrobat dhe gojën me dhe kur u gjet dhe se e justifikuan me faktin se kihste hipur për të ngrënë kumbulla në një pemë dhe kishte rënë.

Tragjikomedia e punetoreve shqiptar dhe punedhenesit e tyre. Ka patur raste qe jane aksidentuar ne pune. Renie nga lartesi dhe ka humbur jeten. Eshte terhequr zvarre dhe kufoma eshte nxjerre jashte rrethimit te objektit ku ndodhi tragjedia.Ekspertiza mjeko ligjore e nxjerr si humbje jete nga renie lartesie .Por nuk jep lartesine (per te favorizuar punedhenesin).

Prokuroria e pushon procedimin penal ndaj firmes qe kishte punesuar te ndjerin duke e perjashtuar nga pergjegjesia penale.Sepse sipas saj trupi u gjend jashte objektit dhe mund te kete rene nga pema qe ishte ngjitur me murin rrethues te ketij te fundit. Pema ishte frutore afro 1,5 m lartesi. Ai 50 vjec ,mund te kete hipur per te ngrene kumbulla?,arsyeton prokuroria ne vendimmarjen e saj. Nderkohe qe viktima nga lartesia e madhe e renies pasi ishte ne te njejten situate si ne rastin konkret, kishte demtim te kokes dhe shtylles kurrizore gje qe i ka sjelle vdekjen e menjehershme.

Gojen e kishte me dhe ,dhe rrobat po ashtu pasi eshte terhequr zvarre per tu nxjerre jashte objektit ,pasi kishte rere dhe ishte ambjent ku kryhej konstruksione te jashtme te godines. As sot ,qe kane kaluar tre vjet nuk e kane zgjidhur dilemen “Ishte aksident ne pune apo jo”me qellim qe familjaret te shpaguhen sadopak per humbjen e njeriut te tyre te dashur.

Aktualisht firma ka deklaruar falimentin per te mos marre shperblimin e demit. Pra zvarritja e fajesise se firmes i dha kohe kesaj re fundit te deklaroj falimentin. Nuk marrin dot asnje lek per shperblim demi sepse vendimi mbetet i pa zbatueshem. Ngushellime familjareve,”– shkruan ajo në letrën e saj.

Një skelë u shkëput nga një pallat në Tiranë një ditë më parë duke bërë që të ndërronin jetë dy prej punëtorëve, Orjan Kodra dhe Ergys Brahimja.

Tre të tjerë mbetën të plagosur. Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën “Faik Konica”, në pallatin ku banon Erion Braçe.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet erion brace punetore ndertimi vdesin dy punetoret ne tirane erion brace punetore ndertimi vdesin dy punetoret ne tirane

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni