LIVE UPDATES
Aktualitet

Italianët të pakënaqur nga ‘Air Albania’: Një xhevahir, por shumë i vogël (Shkrimi)

8 Maj 2022, 19:55 Nga DOSJA
Italianët të pakënaqur nga ‘Air Albania’: Një

ROMË- Kur nuk mjaftoi Ëembley, imagjinoni stadiumin e vogël në Tiranë! Përpjekjet për të kapur një biletë për finalen e Konferencës vazhdon, por është e vështirë, shumë e vështirë. Për tifozët e Romës si dhe për tifozët e Feyenoord. Zgjedhja e çuditshme e UEFA-s për ta luajtur lojën në një ambient që do të mund të strehojë më pak se 19 mijë persona, krijon vështirësi të mëdha për ata që kishin blerë tashmë bileta ajrore për në Shqipëri prej disa kohësh.  Roma kishte rreth 3500 hyrje, të cilat i shpërndante falas. Një pjesë shkoi me short për mbajtësit e biletave të sezonit, personave me aftësi të veccanta dhe 166 veteranët e familje të lidhura me kompaninë dhe sponsorët, ndërsa dy shoqatat zyrtare të mbështetësve morën 100 bileta secila. Një kuotë do t’u jepet gjithashtu grupeve të organizuara të Curva Sud. Pjesa tjetër i takon shpërndarjes së UEFA-s, e cila do t’i nxjerrë në shitje në faqen e saj javën e ardhshme me një kosto që varion nga 50 deri në 180 euro. Pjesa e mbetur duhet të jetë rreth 10,000 bileta. E pamundur t’i kënaqësh të gjithë për një ngjarje historike që do të luhet në vendin e gabuar.

Jo sepse është Tirana, sepse sigurisht është një qytet i bukur dhe mikpritës. Edhe vetë stadiumi, Arena Kombëtare konsiderohet një nga xhevahiret e Evropës. Ne biseduam për këtë me arkitektin italian të cilit iu besua projekti, Marco Casamonti. 

“Stadiumi është një nga më modernët në Evropë. Unë e kuptoj problemin e kapacitetit,”- shpjegoi ai, “por ai u zgjodh pikërisht për efikasitetin e tij. Dukshmëria dhe komoditeti janë perfekte. Dhe më pas ndodhet në zemër të qytetit: pothuajse të gjithë mund ta arrijnë në këmbë. Është inauguruar në vitin 2019 ka kushtuar 100 milionë euro, 10 prej të cilave financuar nga Federata Shqiptare e Futbollit dhe pjesa tjetër nga investitorë privatë. Në Itali vetëm stadiumi i Juventusit dhe Dacia Arena kanë një standard të këtij niveli. Konsumi i energjisë me ndriçimin LED është shumë i ulët. Dhe teknologjia është e gjeneratës së fundit në çdo aspekt”. Përdoret vetëm nga kombëtarja shqiptare dhe për finalet e kupës kombëtare. Është një shembull që duhet t’i referohemi në Itali. Në Tiranë nuk ka stadium por një godinë që përdoret edhe kur nuk ka ndeshje. Në kullën që ka pamje nga stendat ndodhet një hotel. Dhe në anët do të gjeni restorante, dyqane, qendra tregtare. Një investim i qëndrueshëm në hap me kohën që mundi të përfitonte nga ndërtimi në një impiant para-ekzistues. Stadiumi i vjetër Qemal Stafa, prej të cilit mbijeton vetëm fasada kryesore, i transformuar. Ne donim ta ruanim sepse kishte vlerë historike. E hoqëm dhe më pas e rivendosëm. Por për të rritur kapacitetin në 22 mijë vende pa shkelur ligjet e urbanistikës, ne preferuam të ndërtonim dy unaza, duke hequr dorë nga një nga katër tribunat. Nga njëra anë ka vetëm 2000 vende VIP, në stilin e Bombonerës së Buenos Aires. Kjo ide, e cila të kujton edhe teatrot e vjetra greko-romake, e bën stadiumin të përdorshëm për evente të tjera, si koncerte, mjafton të vendoset skena përballë tribunës, e cila nuk mund të përdoret për spektatorë”.

Protestat kundër UEFA-s megjithatë vazhdojnë. Dhe nuk ka të bëjë vetëm me finalen e Konferencës. Edhe për Champions League, që luhet në Paris në stadiumin e madh Stade de France, qeveria europiane e futbollit ka mbajtur për vete një sërë biletash që penalizojnë tifozët e Liverpool dhe Real Madrid. 

“Nuk është e mundur që klubet finaliste të kenë më pak se 20,000 hyrje secila,” vuri në dukje Jurgen Klopp, i cili në të kaluarën ka qenë gjithashtu kritik ndaj menaxhimit të finaleve nga UEFA. “Dikush duhet të më shpjegojë se ku shkojnë të gjitha biletat e tjera.” 

Marrë dhe përkthyer nga Corriere Dello Sport

(F.m/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

kryesore sport air albania conferenca league air albania conferenca league

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni