LIVE UPDATES
Politike

Kur ndryshoi qëndrim Partia Demokratike për filantropin Soros, ngritja e akuzave dhe shpallja armik

2 Tetor 2019, 05:31 Nga DOSJA
Kur ndryshoi qëndrim Partia Demokratike për filantropin Soros, ngritja

Tiranë- Kthesa e madhe ndodhi menjëherë pas korrikut 2016. Opozita mes lumit të akuzave për qeverinë e Edi Ramës, filloi të artikulonte akuza edhe për Xhorxh Soros. Ata që para dy vitesh e kishin pritur Sorosin në zyrë, tani e shpallnin armik.

Ndërsa në Shqipëri reforma në drejtësi ishte në kulmin e debateve, një tjetër debat shumë i nxehtë bëhej përtej oqeanit. Në amerikë ishtë kulmi i garës presidenciale mes trump dhe Hilary klinton. Klinton kishte mbështetjen mbaksimale të Xhorxh Soros. Ndërs Trump ishte kundërshtari i tij më fortë në cdo aspekt. Edi Rama, si shumë të tjerë ishte i bindur në fitoren e Hilary klinton. Në deklaratën e tij në CNN ai e quajti fatkeqësi botërore nëse trump do të fitonte.

Por e papritura ndodhi. Trump u emërua si president në nëntor të 2016-ës.  Kjo ishte një shok politik dhe financiar. Edi Rama kishte bërë armik pa dashje presidentin e shteteve të bashkuara.

Këtu ndryshoi edhe loja politike e opozitës Shqiptare. Dy muaj pas emërimit të donald trump si president Lulëzim Basha ngre një çadër para kryeministrisë.

Ndoshta në mendjen e opozitës, tani që fitoi Trump, amërika nuk do të mbështeste më Edi Ramën. Ata po bënin lojë për të fituar pikë në sytë e administratës së Donald Trump. Më i zjarrti në këto akuza ishte Sali Berisha.

Por në vitin 2008, kur ishte vetë kryeministër, Berisha u takua me Xhorxh Soros në samitin e Davosit në Zvicër. Në deklaratën për shtyp mbi këtë takim,  ai quante Sorosin mik të madh të Shqiptarëve.

Tani Berisha ka ndryshuar qëndrim. Një gjë kutpohet qartë. Ata që akuzojnë Sorosin nuk janë të sinqertë me vetveten. Në fakt Debati duhej të ishte nëse Edi Rama e ka kapur reformën.

“Por çështja është që kundërshtarët politikë duhet të kenë një qasje tjetër. Nuk e kanë betejën me Sorosin por me Edi Ramën. Sikur të thuash që Enver Hoxha nuk ka faj, por e ka fajin Marksi. Por padyshim që fajin e ka Enver Hoxha. Pa dyshim që fajtor në Shqipëri është Edi Rama dhe pikë. Fajin e ka Ilir Meta dhe pikë. Këtu s’hyn sorosi hiç. zero. Ç’punë ka sorosi këtu?!”, tha Ylli Manjani, jurist.

Marrë nga Top Channel 

J.V/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike george soros lulzim basha george soros lulzim basha

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!