LIVE UPDATES
Politike

“Ky është fillimi i fundit”, sekretari i Shëndetësisë në Britaninë e Madhe ‘shkrehet’ në lot pas

8 Dhjetor 2020, 09:35 Nga DOSJA
“Ky është fillimi i fundit”, sekretari i

ANGLI– Sekretari i Shëndetësisë u përlot në Good Morning Britani ndërsa njoftoi se po shohim “dritë në fund të tunelit” ndërsa britanikët filluan vaksinimet e para këtë mëngjes.

Ky reagim vjen vetëm një javë pasi Sekretari i Shëndetësisë zbuloi se njerku i tij u prek Covid dhe humbi jetën. Pasi Maggie dhe William Shakespeare nga WarWickshire ishin të parët që morën vaksinën këtë mëngjes, Piers Morgan pyeti Matt Hancock: “Ju jeni i emocionuar për këtë?”

Z. Hancock u tha Britanikëve këtë mëngjes se vaksina Covid është një “triumf për shkencën dhe zgjuarsinë” mbi sëmundjen që ka gjunjëzuar botën për gati një vit. “Unë gjithmonë besoja se duke mbështetur shkencën ne do të arrinim diku. Kjo do të fillojë të shërojë këtë sëmundje në të gjithë botën.”

Një e moshuar ishte britanikja e parë që iu dha vaksina këtë mëngjes në një moment historik pasi V-Day shënon një hap të madh në luftën kundër virusit. Maggie, e cila mbush 91 vjeç javën e ardhshme, tha: “Ndihem kaq e privilegjuar që jam personi i parë i vaksinuar kundër Covid-19, është dhurata më e mirë për ditëlindjen që mund të uroj sepse kjo do të thotë që më në fund mund të pres të kaloj kohë me familjen time dhe miqtë në Vitin e Ri pasi isha vetë për pjesën më të madhe të vitit.”

Ajo do të marrë një goditje përforcuese në 21 ditë për të siguruar që ajo ka shansin më të mirë për tu mbrojtur nga virusi. Matt Hancock shtoi këtë mëngjes: “Ndihem mjaft emocionuar duke parë ato fotografi, ka qenë një vit kaq i vështirë për kaq shumë njerëz, por më në fund në rrugën tone po shohim dritën në fund të tunelit.

“Nëse ne arrijmë ta bëjmë atë për të gjithë ata që janë të prekshëm nga kjo sëmundje, ne mund të vazhdojmë dhe të kthehemi në normalitet.” Unë jam shumë mirënjohës për të gjithë ekipin që e bëri këtë realitet.”
Sekretari i Shëndetësisë gjithashtu tha se ai shpreson të vaksinojë shtëpitë e kujdesit para Krishtlindjeve – por kjo do të ndodhë vetëm nëse është e sigurt për ta bërë këtë. Në pritje të vaksinimive të para, Z. Hancock tha mbrëmë se ky është “fillimi i fundit të kësaj pandemie” ndërsa shpresa e një kthimi në jetën normale nga Pranvera rritet.

Dhe profesori Stephen Powis tha se fillimi i një programi vaksinimi Covid-19 “ndihet si fillimi i fundit”. Duke dalë në BBC, ai u pyet se cili ishte mesazhi i tij për njerëzit që mund të kishin shqetësime në lidhje me vaksinën. Prof Powis tha: “Vaksinimi është një nga format më të sigurta të mjekimit”.

Ai shtoi: “Ne e dimë që ata punojnë. Ky është testuar në shumë mijëra njerëz në prova klinike. “Dhe, sigurisht, rregullatori i pavarur, MHRA, e ka parë me kujdes, siç bën gjithmonë, dhe i ka dhënë dritën jeshile. “Unë jam absolutisht i bindur se kjo dhe të të gjitha vaksinat janë të sigurta. Dhe kështu nëse ju telefonoheni, ne do t’ju telefonojmë që të vini ta merrni, atëherë këshilla ime është të vini dhe t’i merrni.”

Vaksina do të jetë në dispozicion sot nga deri në 70 qendra spitalore në të gjithë vendin – me një parashikim prej 48,750 njerëz që marrindozën e tyre të parë deri në fund të kësaj jave. Më shumë qendra do të hapen në javët dhe muajt përpara pasi të vijnë më shumë furnizime.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike britania nis vaksinimin matt hancock britania nis vaksinimin matt hancock

Sondazh

Poll
Politike 8 Dhjetor 2020, 07:33

TIRANË-Sot shënohet 30 vjetori i lëvizjes studentore të dhjetorit e njëkohësisht dhe dita e rinisë. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka uruar të...

Politike 8 Dhjetor 2020, 07:02

TIRANË– Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka uruar të rinjtë për ditën e tyre. Në një status në Facebook, Kryemadhi thotë se a...

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!