LIVE UPDATES
Aktualitet

Vritet Bandula në Shkodër, tritoli në X5, përfshirja në atentate e prostitucion (Zhvillime)

12 Prill 2022, 06:30 Nga DOSJA
Vritet Bandula në Shkodër, tritoli në X5, përfshirja në

SHKODËR– Nazmi Bandula, 55 vjeç, banues në lagjen ‘Rus’ të Shkodrës dhe një person me një të shkuar kriminale është ekzekutuar me armë zjarri mëngjesin e sotëm. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 08:15, në Shkodër, kohë në të cilën Bandula ishte ulur në një lokal pranë banesës së tij dhe po pinte kafenë e mëngjesit me një tjetër person. Pa e mbaruar kafenë, një mjet i llojit “Mercedes Benz”, me ngjyrë të bardhë uli shpejtësinë para lokalit ku ndodhej Bandula dhe personi që ndodhi brenda tij qëlloi me breshëri plumbash drejt 55-vjeçarit. 13 plumba u drejtuan drejt tij, por vetëm gjashtë e kapën në pjesë të ndryshme të trupit, duke i marrë jetën. Bandula ra në tokë dhe ndërroi jetë ende pa mbërritur auto-ambulanca.

Dosja.al solli edhe pamje nga vendi i ngjarjes ku shihet se gjaku i viktimës kishte mbetur në trotuar. Vendi është rrethuar nga forca të shumta policie, ndërsa autorët, janë ‘zhdukur’ pa lënë gjurmë. Në rrugicën ku ndodhet shtëpia e Nazmi Bandulës, në lagjen “Partizani”, por edhe në banesën e tij, nuk ka kamera sigurie. Të vetmet kamera janë në rrugën kryesore në unazë, por nga aty nuk ka pamje të hyrjes së rrugicës, gjë që vështirëson punën e grupit hetimor për atentatin e ndodhur sot.

Kush ishte Nazmi Bandula?

Në vitin 2020, 55-vjeçarit iu vendos një sasi tritoli prej 300 gramësh në mjetin e tij të llojit ‘BMË’, tip ‘X5’. Nga shpërthimi nuk pati të lënduar. Vetë Bandula u shpreh për grupin hetimor se nuk e kishte idenë kush qëndronte pas këtij sulmi të bërë ndaj tij, pasi s’kishte konflikte. Ngjarja nuk u zbardh, pasi Nazmi Bandula është një person me precedent penal, sepse është arrestuar në vitin 2012 pas një konflikti pronësie me vëllanë e tij, të cilit i ka drejtuar armën. Më vonë ai u lirua. Por kjo nuk është ngjarja e vetme në të cilën ai dyshohet se është përfshirë. Bëhet fjalë për trafikimin e vajzave, prostituimin e tyre dhe përfshirje në ngjarje kriminale e atentate që kanë tronditur Shkodrën kohët e fundit, dhe jo vetëm.

Kjo për shkak se jeta e 55-vjeçarit ishte e ndarë mes kryeqendrës së Veriut e Elbasanit. ‘fijet’ që e lidhnin me këtë të fundit, nuk janë zbardhur ende, por as në Elbasan nuk mungon veprimtaria e grupeve kriminale. Nazmi Bandula dyshohet të jetë përfshirë në një vrasje dhe në vitin 2000. Ai bashkë me të vëllanë, Alban Bandula dyshohet të kenë marrë pjesë në vrasjen e një personi, me të cilin ishin konfliktuar për shkak të një vajze. Tre vite pas kësaj ngjarje të rëndë, në verën e vitit 2003, Bandulës iu bë dhe një atentat në Bushat të Shkodrës, porn ë atë kohë shpëtoi.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

FOTOJA- Ky është Nazmi Bandula që u vra sot në Shkodër

3 vite pas vrasjes për një vajzë, si i shpëtoi Bandula atentatit në vitin 2003

Jeta mes Shkodrës e Elbasanit, si u përfshi Bandula në vrasje me vëllain për 1 vajzë

DETAJE/ Atentatorët ishin me Benz të bardhë, Bandulën e kapën 6 plumba

Vrasja në Shkodër! Dy vite më parë Bandula u konfliktua me vëllain, e kërcënoi për pronën

Ekzekutimi i Bandulës në Shkodër, policia jep detaje: U vra në rrethana të paqarta

Ekzekutimi i Bandulës në Shkodër! VD nga vendi i ngjarjes, gjaku i viktimës ende në rrugë

U vra sot në derën e banesës në Shkodër! Kush është Bandula, në 2020 iu vu tritol në mjet

EMRI/ U vra pranë banesës së tij në Shkodër, kush është viktima

(A.B;f.m/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet ekzekutohet nazmi bandula nazmi bandula shkoder vrasje ne shkoder ekzekutohet nazmi bandula nazmi bandula shkoder vrasje ne shkoder

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor