LIVE UPDATES
Aktualitet

Lidhjet e reja në shpërndarje, ISHTI, ERE-s: Përfshini kusht dokumentacionin tonë

17 Dhjetor 2021, 07:15 Nga DOSJA
Lidhjet e reja në shpërndarje, ISHTI, ERE-s: Përfshini kusht

TIRANË – Lidhjet e reja në rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike duhet të plotësojnë një sërë kushtesh që Enti Rregullator i Energjisë i ka përcaktuara në rregulloret e tij. Por së fundmi, Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial i cili ka nën monitorim tregje si karburantet, gazin dhe energjinë sa u takon instalimeve dhe respektimit të standardeve ka kërkuar që subjekteve të reja që lidhen në rrjetin e shpërndarjes t’iu kërkohet dokumentacion shtesë. Konkretisht bëhet fjalë për dokumentin që lëshohet nga Inspektorati duke garantuar kështu që instalimet janë bërë sipas parashikimeve ligjore. Në një dokument dërguar ERE, Inspektorati sjell në vëmendje kuadrin ligjor të miratuar ndër vite ku janë disa vendime qeverie të vitit 2016 dhe 2020 ku nënvizohen rregullat teknike që duhet të zbatohen.

“Këto rregulla teknike kanë marrë fuqi ligjore të detyrueshme për zbatimin nga ana e operatorëve ekonomikë dhe përdoruesve që veprojnë në treg. Në veçanti pa përjashtuar kërkesat teknike dhe standardet që kanë vendosur të detyrueshëm për zbatim, kërkohet që përpara vënies në shfrytëzim të instalimit/ linjës/ impiantit elektrik të cilat nuk janë në pronësi të kompanive të transmetimit dhe ose shpërndarjes, pronari/ personi përgjegjës duhet ta regjistrojë atë pranë inspektoratit përgjegjës kërkesë kjo e ligjit 10489 datë 15.12.2011”Për tregtimin dhe mbikëqyrjen e produkteve jo ushqimore”. Regjistrimi kryhet mbi bazën kërkesës që bëjnë subjektet që kanë detyrimin për të bërë regjistrimin. Mosregjistrimi nga ana e subjekteve përbën shkelje të dënueshme me masë administrative nga ligji dhe çon në shmangien e detyrimeve ligjore të sigurisë elektrike” thuhet në shkresën e ISHTI.

Në këtë kuadër është kërkuar që ERE në rregulloren për lidhjet e reja në sistemin e shpërndarjes të trajtojë detyrimin e subjektit për të bërë regjistrimin si kusht ligjor përpara vënies në shfrytëzim (dhënies tension)vërtetuar me dokumentin përkatës lëshuar nga ISHTI.

Po kështu në të njëjtën rregullore në pjesën e dytë të saj ku renditet dokumentacioni, Inspektorati propozon që të shtohet si kërkesë projekti elektrik si detyrim ligjor. Pra çdo instalim elektrik duhet të ketë projektin përkatës,  çdo montim apo rikonstruksion në instalimet elektrike bëhet me projekt. (MONITOR)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet dokumentacion energji elektrike ere shperndarje dokumentacion energji elektrike ere shperndarje

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013