LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Dosja ‘McGonigal’/ Publikohen pamjet e kryeministrit krah Nezës në SHBA, ish-agjenti darkonte me ‘Personin A’ e Gjicin, Rama ende 'i zhdukur'

• Kryeministri Edi Rama hesht, por lidhjet e tij me ish-agjentin e FBI-së Chrles McGonigals, sa vijnë e dalin më në sipërfaqe. Sot janë publikuar të tjera detaje e reagime. • Një tjetër foto ka treguar se McGonigal kishte lidhje e njohje jo vetëm me Ramën, por edhe me zyrtarë të tjerë socialistë. Në pamje, ish-agjenti shihet duke darkuar me kryebashkiakun e Kukësit, Safet Gjici dhe Agron Nezën, njeriu që identifikohet si ‘personi A’ në dosje. • Dosja.al ka risjellë dhe një video që tregon Nezën të pranishëm në ceremoninë e rëndësishme për Shqipërinë në SHBA, ku ishte dhe kryeministri Rama e ministrja Olta Xhaçka. • The Dan Bongino Shoë, një nga programet më të ndjekura në SHBA ka komentuar dosjen. Ai thotë se Charles McGonigal ka qenë i ‘punësuar’ nga Rama, për t’i bërë favore për të sulmuar kundërshtarin e tij politik, sigurisht jo falas. Dan Bongino ngriti pyetjen se përse presidenti Joe Biden nuk po vepron dhe tha se në fakt në këtë gjë është përfshirë vetë djali i tij, Hunter Biden. Dan Bongino e lidh Ramën dhe kartelin Sinaloa, duke rikujtuar fotot e Duçkës krah Luftar Hysës, teksa del nga kryeministria. • Mattathias Schvarz, gazetari që publikoi rrëfimin e Allison Guerriero, të dashurës së Charles McGonigal, gjë që solli dhe fundin e ish-agjentit, thotë se kryeministri Rama nuk i përgjigjur, por që FBI vijon hetimet lidhur me këtë çështje. • Deputeti i PD, Flamur Noka tha se FBI ka në dorë biseda të shkëmbyera mes McGonigal dhe Ramës. Ai tha gjithashtu se ish-agjenti ka përdorur dhe një celular të inkriptuar që zakonisht blihet nga grupet mafioze. Reagime ka pasur dhe nga Jorida Tabaku e Petrit Vasili.

9 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

"Egoist dhe narcisist"/ McGonigal, profili i një zyrtari me njohje në lojërat e pushtetit

Dosja ‘McGonigal’/ Publikohen pamjet e kryeministrit krah Nezës
Charles McGonigal

SHBA- SpyTalk ka bërë një analizë të profilit të ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal, i cili u arrestua pasi iu zbuluan lidhje me rusët dhe takimet me kryeministrin Edi Rama dhe marrjen e 225 mijë dollarëve nga Agron Neza që në dosje identifikohet si 'personi A'. Në pyetje janë marrë kolegët e McGonigal, të cilët shprehen se ish-agjenti ishte një njeri narcisist, egoist dhe shumë ambicioz. Rënia pre dhe korruptimi i tij, sipas kolegëve, mund të ketë ardhur nga kjo gjë që shihet si deformim i personalitetit të tij.

Atikulli:

A ka ndikuar një ego e madhe në rrugën e padrejtë të ish-zyrtarit të lartë të kundërzbulimit të FBI-së? Kështu mendojnë disa ish-kolegë.

Një koleg i dikurshëm i të akuzuarit të FBI-së, Charles McGonigal, thotë se ish-zyrtari i lartë i kundërzbulimit ishte një narcisist egoist, i cili shpesh u bërtiste vartësve, hidhërohej për sukseset e tyre dhe mund të ketë qenë pjesë e një klike anti-Hillary Clinton në 2016.

“Moshatarët e tij menduan shumë për të, dhe menaxherët e tij,” tha ish-agjenti i dekoruar i FBI-së, duke kërkuar anonimitetin në mënyrë që të fliste lirshëm për aktakuzën që ka tronditur botën e ngushtë të kundërzbulimit. “Por shumë njerëz që punonin për të nuk mund ta duronin, sepse ai ishte një kokëfortë. Ai thjesht i trajtonte njerëzit shumë keq.”

"Me Charles, ishte thjesht ego dhe ambicie," tha ai. 

Nëse është e vërtetë, një defekt i tillë personaliteti mund të ndihmojë në zhbllokimin e misterit se përse një zyrtar kaq i lartë dhe i suksesshëm i FBI-së do të rrezikonte të binte nën këmbët e agjentëve të huaj. 

Lajmi i arrestimit të McGonigal me siguri habiti një ish-zyrtar të lartë të FBI-së, i cili në vitin 2010 e vuri McGonigal në krye të një projekti shumë të ndjeshëm. New York Times raportoi vite më vonë, në vitin 2018, se ai ishte caktuar në atë kohë për të udhëhequr një grup pune FBI-CIA që kërkonte humbjen e spiunëve të CIA-s në Kinë. Ish-oficeri i agjencisë Jerry Chun Shing Lee u arrestua, por një përgjigje e plotë për të gjitha humbjet mbetet e pazgjidhur. Në vitin 2016, McGonigal u emërua Agjent Special përgjegjës i Divizionit të Kundërzbulimit për Zyrën e Fushës së Nju Jorkut.

Ish-zyrtari i FBI-së thotë se nuk kishte asnjë arsye për të mos promovuar McGonigal. “Unë i bëra detyrat e mia dhe kontrollova Charlie-n, i cili gjithashtu ishte në zyrën e terrenit në Uashington, dhe të gjithë thanë po,” tha ai për SpyTalk. Ai e kujtoi McGonigalin si "jashtëzakonisht profesionist dhe afarist".

McGonigal u akuzua për dy raste të veçanta korrupsioni që përfshinin arkëtime të paligjshme parash dhe pastrim parash, i pari për pretendimin se kishte marrë pagesa sekrete prej më shumë se 225,000 dollarësh nga një ish-agjent i inteligjencës shqiptare në emër të një partie politike atje, tjetri për përpjekje për të kapur oligarkun rus. Oleg Deripaska u hoq nga sanksionet e SHBA. Në atë skemë, sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal paguhej 25,000 dollarë në muaj nëpërmjet një llogarie të mbajtur nga një ish-diplomat rus i cili punonte si përkthyes për qeverinë amerikane të quajtur Sergey Shestakov. 

McGonigal u deklarua i pafajshëm në Nju Jork të hënën dhe nuk kishte asgjë për të thënë ndërsa doli nga gjykata me avokatin e tij. Përpara daljes në pension të tij në vitin 2018, McGonigal kishte qenë përgjegjës për hetimin e Deripaskës, një mik miliarder të Vladimir Putinit, i cili është përfshirë në disa akte kriminale gjatë viteve, duke përfshirë luajtjen e një roli në përpjekjet e fshehta ruse për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në favor të Donald Trump.

Zyra e FBI-së në Nju Jork (zyrtarisht, një divizion) ishte "Trumpland", tha burimi. Sipas traditës së FBI-së, McGonigal, kur zbarkoi në Nju Jork më 4 tetor 2016, u fut papritur në një mjedis ku një numër agjentësh shprehën hapur përbuzjen e tyre për Klintonët dhe demokratët në përgjithësi. 

McGonigal ishte një njujorkez. Në fillimin e karrierës së tij 20 vjet më parë, McGonigal kishte punuar në hetimin e përplasjes së TWA Flight 800 të kryesuar nga shefi i zyrës së Nju Jorkut, James Kallstrom ., i cili ishte i afërt si me kryetarin e atëhershëm Rudy Giuliani, ashtu edhe me zhvilluesin e paluajtshëm të pasurive të paluajtshme dhe gazetën tabloid Trump. Në javët e fundit të fushatës së 2016-ës, Giuliani, një këshilltar dhe avokat i Trumpit, shkoi vazhdimisht në Fox News duke lënë të kuptohet se FBI ishte në një "surprizë të madhe" në lidhje me Hillary Clinton që do ta shtynte Trumpin drejt fitores. Ky doli të ishte zbulimi i FBI-së i emaileve të ish-sekretares së shtetit në laptopin e këshilltares së saj të ngushtë Huma Abedin, bashkëshorti i së cilës Anthony Weiner e përdori atë për të dërguar fotografi të turpshme të tij tek vajzat e mitura. Më 21 shtator, vetëm dy ditë pasi FBI kishte marrë në zotërim dosjen famëkeqe “ Steele Dossier” për lidhjet mes Trump dhe rusëve, tabloidi londinez Daily Mail kishte publikuar një "ekskluzive" të emaileve të Weiner me një vajzë 15-vjeçare. Drejtori i FBI-së, James Comey, nga frika se mund të akuzohej për mbulimin e Klintonit, njoftoi se po rihapte hetimin e postës elektronike të byrosë.

"Gjëja tjetër që është interesante, dhe kjo ia vlen të diskutohet, është se ai ishte një nga njerëzit fillestarë që i tha byrosë, 'hej, ky djali George Papadopoulos i tha ambasadorit australian në Londër se rusët kanë lidhje me Hillary.' Kjo ishte një nga faktorët që bëri që selia të hapte çështjen origjinale të hershme të CI-së nëse Rusia po ngatërronte zgjedhjet… Tani  pse Charlie kishte njohuri që George Papadopoulos fliste për këtë? Unë mendoj se ka më shumë për këtë. Ai është i përfshirë në të gjitha këto. Unë mendoj se dikush duhet të shikojë me të vërtetë se cili ishte roli i tij dhe të gjitha këto. Tani, a ishte ai një vendimmarrës?”- tha ish-zyrtari.

Në një sërë postimesh provokuese të së hënës mbrëma, historiani i shquar presidencial Michael Bechloss bëri lidhjes mes mbërritjes së McGonigal në Nju Jork, rrjedhjeve të informacioneve të Clinton dhe historisë së çuditshme të New York Times vetëm disa ditë përpara zgjedhjeve që u titullua, "Hetimi ndaj Donald Trump, FBI nuk sheh asnjë lidhje të qartë me Rusinë.”

Duke cituar "burime anonime të zbatimit të ligjit", Times raportoi se "asnjë nga hetimet e deritanishme nuk ka gjetur ndonjë lidhje përfundimtare ose të drejtpërdrejtë midis zotit Trump dhe qeverisë ruse". Ai shtoi se “edhe hakerimi i emaileve demokrate, FBI dhe zyrtarët e inteligjencës tani besojnë, kishte për qëllim prishjen e zgjedhjeve presidenciale dhe jo zgjedhjen e zotit Trump”.

Kishte folur McGonigal për median? Apo kishte folur tek Giuliani? Ai ishte ambicioz dhe mund ta ketë bërë këtë për të kënaqur shefat e tij anti-Klinton.

"Unë nuk do të dyshoja se Charles luajti një rol në daljen e informacioneve”, tha burimi. “Nuk do të më befasonte. Thjesht nuk do të më befasonte.”

Së bashku, historitë u bënë virale në mediat sociale, ku u shtynë nga robotët rusë dhe në mënyrë efektive e dënuan fushatën e Klintonit. 

Udhëheqësi demokrat në Senat, Harry Reid, u zemërua nga "standardi i dyfishtë" i FBI-së. Ai dërgoi një letër drejtuar Comey duke thënë se “është bërë e qartë se ju posedoni informacion shpërthyes në lidhje me lidhjet e ngushta dhe koordinimin midis Donald Trump, këshilltarëve të tij të lartë dhe qeverisë ruse – një interes i huaj haptazi armiqësor ndaj Shteteve të Bashkuara, të cilin Trump e lavdëron në çdo mundësi.” Por "ju vazhdoni t'i rezistoni thirrjeve për të informuar publikun për këtë informacion kritik" në lidhje me subversionin rus (i cili do të afirmohej pas zgjedhjeve në një raport të inteligjencës amerikane.

McGonigal nuk është akuzuar për spiunazh, por burimet e inteligjencës po dridhen nga perspektiva që ai mund të zbulohet se ka nxjerrë sekrete në Rusi, Kinë apo vende të tjera. 

"Nëse SAC për kundërzbulimin në Nju Jork do të shkonte keq, vërtet keq, që do të thotë spiunazh, humbjet do të ishin pothuajse të pakapërcyeshme," tha një ish-zyrtar i lartë i FBI-së, duke kërkuar anonimitetin për të diskutuar një çështje kaq të ndjeshme. “Nëse do të më duhej të zgjidhja katër apo pesë rolet kryesore në FBI për t’u rekrutuar nga një shërbim i huaj, ky do të ishte skenari më i keq…”

Ashtu si veteranët e tjerë të lartë të agjencisë së inteligjencës, ish-oficeri i çështjes në karrierë të CIA-s, Douglas London tha se ishte e pamundur të thuhej se çfarë po bënte vërtet McGonigal nga njoftimet e Departamentit të Drejtësisë. Bazuar në "absolutisht asgjë përveç spekulimeve dhe instinktit tim", London tha se, "duke punuar si lobist për Deripaskën dhe shqiptarët, përkatësisht, McGonigal mund të ishte rekrutuar komercialisht nën një pretekst biznesi të rremë ose të drejtohej ndryshe në bashkëpunim me rusët." London shtoi se, "do të kishte qenë një gabim jashtëzakonisht amator për një djalë me përvojën e tij, ndoshta duke besuar se mund të spiunonte 'në pamje të qartë' bazuar në pretekstin e biznesit". Sido që të jetë, London tha se ai "shpresonte që [McGonigal] të mos kishte thënë gjithçka.

Aspekte të tjera të çuditshme të punës së McGonigal pas FBI-së u dalluan për veteranët e inteligjencës. Si një ish-shef i kundërzbulimit, McGonigal "mund të emërojë punën e tij në sektorin e korporatave", siç tha ish-zyrtari, duke ofruar oferta në rangun prej 200,000 dollarë për të drejtuar operacionin e sigurisë së një kompanie. Por McGonigal, ndoshta duke u ndjerë i shpërfillur nga dështimi për të arritur një nga tre vendet kryesore të FBI-së, si agjenti special në krye të Nju Jorkut, Los Anxhelosit ose Zyrës Field në Uashington, mund ta kishte hedhur poshtë këtë.  

“Në vend të kësaj, McGonigal mori ryshfete nga Deripaska dhe shqiptarët - dhe një Zot e di kush tjetër - duke i paguar atij 75,000 dollarë në muaj. Plus udhëtim ndërkombëtar. FBI e arrestoi McGonigal pasi ai doli nga një aeroplan duke u kthyer nga një udhëtim në Sri Lanka. Ku tjetër shkoi? Për kë tjetër mund të ketë punuar? Si mund të ishte komprometuar ai?

Bota e sigurisë përdor një akronim, MICE, për të përmbledhur motivet kryesore që qëndrojnë pas zyrtarëve të tillë. Ai qëndron për "Para, Ideologji, Kompromis dhe Ego". Për sovjetikët e Luftës së Ftohtë, një shtysë kryesore ishte urrejtja ndaj sistemit komunist. Sot, në vende si Rusia, Kina, Irani, Kuba, Venezuela dhe Koreja e Veriut, është korrupsion dhe represion sistematik. Amerikanët e pasluftës, nga ana tjetër, spiunuan për para, ose u komprometuan nga shërbimet armiqësore, ose të dyja. Por në të dyja rastet, armiqësia personale – pakënaqësia ndaj shefave apo kolegëve – ka qenë pothuajse gjithmonë një faktor kyç. 

Çfarë po mendonte McGonigal? Marrëdhënia me njerëz si Deripaska ishte akti tepër i pamatur i një personi që duhet ta ketë menduar veten të paprekshëm – ose i shtyrë nga demonët e tij.

"Nuk është e sigurt nëse ishte 'thjesht' një fund i korruptuar i karrierës së tij apo nëse ai ishte një spiun i vërtetë që kreu spiunazh," tha një ish-zyrtar i lartë i operacioneve të CIA-s, i cili paralajmëroi se ai ishte thjesht duke spekuluar si një vëzhgues i jashtëm. “Gjithashtu, ai duket se ka luajtur shpejt dhe lirshëm me shoqatat e tij të paligjshme, kështu që do të habitesha nëse nuk do të kishte shenja paralajmëruese të korrupsionit” shumë kohë përpara se të hapej një hetim për të. "Pavarësisht, është shumë tronditëse," tha ai.

McGonigal mendonte gjithmonë se ai ishte "djali më i zgjuar", tha ish kolegu i tij. “Dhe unë mendoj se ju mund ta shihni këtë në akuza. Aty qëndron një temë e ambicies dhe thjesht të mendosh se je më i zgjuar se të gjithë të tjerët.

“Dua të them, përveç nëse ka një narcisizëm dhe[ai mendon 'unë mund ta mund FBI-në. Unë jam më i zgjuar se ata. Dhe unë jam i paprekshëm.’

1 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ Agron Neza me kryeministrin Rama e Xhaçkën në SHBA, i ftuar në ceremoninë e rëndësishme për Shqipërinë

Dosja ‘McGonigal’/ Publikohen pamjet e kryeministrit krah Nezës
Agron Neza

TIRANË- Të tjera pamje tregojnë se takimet e kryeministrit Edi Rama me Agron Nezën, të identifikuarin si ‘Personi A’ në dosjen e ish-agjentit të FBI-së, Charles McGonigal. Në një video të publikuar nga Dosja.al, më 15 shkurt të vitit të kaluar, kur Rama udhëtoi drejt Shteteve të Bashkuara, shihet edhe Neza. Siç duket, ‘Personi A’ ka qenë i ftuari i qeverisë shqiptare në këtë moment kaq të veçantë. Bëhet fjalë për ditën kur Shqipëria nisi mandatin si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Arsyet e prezencës së Nezës në këtë ceremoni, nuk dihen.

Pamjet publikohen vetëm pak ditë pasi u publikua dosja e plotë dhe aktakuza me 9 pika që FBI ka kopsitur për ish-agjentin dhe shefin e kundërzbulimit të FBI, Charles McGonigal. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 5 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës.

McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me qeverinë shqiptare. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Rama mohon të ketë lidhje me akuzat e ngritura nga McGonigal./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Dosja 'McGonigal'/ Gazetari amerikan: Rama i lidhur me kartelin Sinaloa, Biden s'vepron sepse i ka dalë emri i djalit

Dosja ‘McGonigal’/ Publikohen pamjet e kryeministrit krah Nezës
Dan Bongino

SHBA- The Dan Bongino Show, një nga programet më të ndjekura në SHBA ka komentuar dosjen e ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal, ku është përmendur edhe kryeministri Edi Rama. Komentatori Dan Bongino tha se Charles McGonigal ka qenë i ‘punësuar’ nga Rama, për t’i bërë favore për të sulmuar kundërshtarin e tij politik, sigurisht jo falas.

Dan Bongino ngriti pyetjen se përse presidenti Joe Biden nuk po vepron dhe tha se në fakt në këtë gjë është përfshirë vetë djali i tij, Hunter Biden. Ky i fundit, sipas komentatorit ka lidhje të ngushta me dy njerëzit nga Shqipëria që kanë dalë në dosje, referuar Dorian Duçkës e Agron Nezës. Dan Bongino e lidh Ramën dhe kartelin Sinaloa, duke rikujtuar fotot e Duçkës krah Luftar Hysës, teksa del nga kryeministria.

“Njerëzit nga e gjithë qeveria ishin shumë konfuz se pse Biden nuk po bënte asgjë për këtë kryeministrin e Shqipërisë që dyshohet se po bashkëpunon me zyrtarin e FBI-së, që unë po ju them se është i lidhur me Hunter (Biden), ata janë të lidhur. Këtu kryeministri shqiptar duket se është i përfshirë në një konspiracion narko-trafikimi që përfshin kartelin Sinaloa. Një prej karteleve që po trafikon lëndë narkotike përmes kufirit jugor. Ata janë përgjegjës për sasitë më të mëdha të narkotikëve që trafikohen në SHBA. Por, për çfarëdo lloj arsyeje, administrata e Biden nuk duket e shqetësuar nga kjo gjë. A është kjo sepse njerëzit në qeverinë tonë po paguhen nga shqiptarët? Për t’i bërë njerëzit të kthejnë faqen tjetër? Një pyetje e drejtë apo jo? Dikush në një konferencë shtypi, që bën punë reale në media, duhet të pyesë Karine Jean-Pierre (sekretarja për shtyp e Shtëpisë së Bardhë) se pse Biden nuk ka bërë asgjë për narko-trafikimin në Shqipëri dhe për akuzat për lidhjet me kartelin Sinaloa në kufirin tonë jugor? A ka kjo lidhje me të infiltruarit në qeverinë tonë që lobojnë për të njëjtin kryeministër shqiptar për të cilin nuk po bëni asgjë?”- shprehet Bongino.

Ky reagim vjen pak ditë pasi u publikua dosja e plotë dhe aktakuza me 9 pika që FBI ka kopsitur për ish-agjentin dhe shefin e kundërzbulimit të FBI, Charles McGonigal. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 5 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me qeverinë shqiptare. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Rama mohon të ketë lidhje me akuzat e ngritura nga McGonigal./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Publikoi rrëfimin e të dashurës së ish-agjentit, gazetari: Rama s'më përgjigjet! FBI po mbledh të tjera informacione, hetimet vijojnë

Dosja ‘McGonigal’/ Publikohen pamjet e kryeministrit krah Nezës
Mattathias Schvarz

TIRANË- Gazetari Mattathias Scharz, i cili publikoi rrëfimin e Allison Guerriero që solli fundit e ish-agjentit të FBI-sw Charles McGonigal thotë se ka tentuar të komunikojë me kryeministrin Edi Rama, por ky i fundit nuk i është përgjigjur. Në një intervistë për Euronews, Scharz tha se FBI po heton ende në lidhje me çështjen dhe takimet e McGonigal në Shqipëri. 

INTERVISTA

Ju sapo keni publikuar një artikull të gjatë në të cilin thuhet se Allison Guerriero, e dashura e Charles McGonigal është personi kyç në zbardhjen e plotë të aktivitetit të paligjshëm të ish-zyrtarit të lartë të FBI. Është kështu?

Po, për këtë çështje ka shumë detaje që nuk i dimë. Jam përpjekur shumë që të kontaktoj me Kryeministrin Edi Rama, por nuk është përgjigjur.

Ka refuzuar?

Në fillim ai kishte një zëdhënës që më shkroi, por kur Charles McGonigal u padit dhe padia kishte rrethana specifike për aktivitetin e Charles McGonigal dhe Kryeministrit Edi Rama, dhe që kur padia është bërë publike, ai ka injoruar çdo mesazh që i kam dërguar. Sipas meje, Rama mendon se e gjithë kjo po vlon. Mund të ketë një gjyq, ka shumë të ngjarë të dalin fakte të reja dhe në një farë mënyre Kryeministri Rama duhet të shpjegojë marrëdhënien me Charles McGonigal.

Më pyetët për Allison Guerriero. Ajo ishte e dashura e McGonigal në kohën kur ai ishte në FBI dhe bënte udhëtimet në Shqipëri. Sipas padisë, ai ka marrë para nga një person me lidhje në zbulimin shqiptar. Të gjitha këto po hetohen. Ka shumë mundësi që Rama ka lobuar kundër opozitës shqiptare, apo edhe për marrjen e kontratave për shpimin e naftës në Shqipëri. Charles McGonigal ishte partner në një firmë në Shqipëri bashkë me Shefqet Dizdarin, dhe agjentin tjetër Mark Rossini apo dhe me shqiptaro-amerikanin Agron Neza. Të katër kanë një kompani në kryeqytetin e Shqipërisë dhe ende nuk dimë asgjë.

Në padi është e qartë se qeveria mendon se Charles McGonigal përziente detyrën e tij me marrëdhënien që kishte me Kryeministrin Edi Rama për përfitime personale. Nëse do të isha në Shqipëri dhe do të isha një votues shqiptar i Edi Ramës, do të doja një sqarim nga ai për çfarë ka ndodhur. Ky është një shqetësim shumë i madh.

Sipas artikullit që ju keni shkruar, personi Allison Guerrero ka parë valixhen me para në banesën e përbashkët të tyre dhe që aty ka lindur dyshimi për afera të Charles McGonigal. Si është vënë në ndjekje Byroja Federale e Hetimit ndaj të Charles McGonigal? Cili ka qenë momenti që Byroja e Hetimit ka dyshuar për Charles McGonigal? Çfarë e ka bërë Byronë e Hetimit të shkojë ta hetojë dhe të nxjerrë më pas të gjithë këto fakte apo këto dyshime?

Është një pyetje shumë e drejtë. Përgjigjen ende nuk e dimë. Allison Guerrero ka dërguar një e mail tek kreu i FBI së zyrës së Nju Jorkut, ku i shkruan që të hetojë McGonigal dhe udhëtimet në Shqipëri, por kjo nuk është ende e konfirmuar. Unë e mail-in nuk e kam parë dhe nuk di ende nëse ata të cilët e kanë marrë këtë e mail, të mund të kenë ndërmarrë ndonjë veprim. Ne dimë që Charles McGonigal ka marrë para nga përfaqësues të Oleg Deripaskës – oligarkut rus. Përpara dy apo tre vitesh, kur FBI ka kryer kontroll banese në shtëpinë e Oleg Deripaskës në SHBA, mund të kenë gjetur prova që lidhin Oleg Deripaskën me Charles McGonigal dhe ndoshta prej aty ka nisur dyshimi që Mc Gonigal po punonte me Oleg Deripaskën në shkelje të ligjit amerikan për sanksionet.

A mund të jenë gjetur prova që lidhin Charles McGonigal me Shqipërinë, kryeministrin shqiptar, në banesën e Deripaskës?

Jo, po them që ndoshta mund të kenë shkuar tek rezidencat dhe banesat e Deripaskës dhe kanë parë më shumë për veprimtarinë e Charles McGonigal. Nga këtu mund ti kenë marrë të gjithë të dhënat, shkëmbimet e e mail-eve të tij dhe ndoshta janë parë dhe lidhjet e tij me Shqipërinë. Kjo është një mundësi. Versioni i tretë mendohet të jetë Mark Rossini, që është një agjent i FBI-së, dhe është gjykuar për veprime të paligjshme, ka punuar në Shqipëri me Charles McGonigal. Ndërsa një mundësi tjetër është: Çfarë lloj bashkëpunimi ka pasur mes tyre? Ndoshta është Rossini ai që ka dhënë informacioni për qeverinë.

Allison Guerrero është e penduar e drejtësisë amerikane?

Nuk e dimë. Gjithçka që dimë është se ajo thotë se duke qenë e zemëruar me Charles McGonigal ka dërguar një e mail tek shefi i FBI, ku i shkruan për udhëtimet e tij në Shqipëri, por nuk e di nëse ka qenë ky e mail ai që ka vënë në lëvizje FBI-në.

Agron Neza është agjent i FBI?

Jo. Është një ortak biznesi i Charles McGonigal, i cili dyshohet se është i përfshirë në aferat e tij. Nuk është akuzuar për aktivitete të paligjshme, ai thjesht njihet si ortak i tij në kompani shqiptare. Ka ende fakte të reja që nuk janë bërë publike dhe pazëlli nuk është plotësuar.

Ju keni publikuar një artikull dhe disa materiale ekskluzive në shtator të vitit 2022, në të cilat shihet se prokuroria federale e SHBA ka kërkuar të gjithë dokumentacionin përfshirë mesazhet telefonike, audiot e regjistruara, mesazhet e enkriptuara dhe thirrjet që janë kryer nga aplikacionet e ndryshme, shkëmbyer mes Charles McGonigal dhe kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama. Çfarë do të thotë kjo për drejtësinë amerikane, pse janë kaq të rëndësishme për hetimin e autoriteteve tuaja këto komunikime?

Është e qartë se nga padia, por edhe nga raportime të tjera, që unë kam bërë, shihet qartë se Edi Rama dhe Charles McGonigal kanë pasur një marrëdhënie të ngushtë. Është logjike të themi se janë miq. Është një iniciativë nga Departamenti i Shtetit, për të reformuar sistemin e drejtësisë në Shqipëri që prej 2018 dhe është e mundur që Charles McGonigal ka qenë i përfshirë në këtë reformë. Padia thotë që McGonigal është takuar me Edi Ramën dhe ai mund të ketë filluar të hapë hetime që kanë qenë të lidhura me një lobim amerikan që po punonte për kundërshtarin politik të z. Rama. Padia thotë që ai ka folur me Edi Ramën për ata që duhet të marrin kontrata në Shqipëri sepse disa kompani mund të kenë qenë të lidhura me rusët ose jo, për mua kjo duket pjesë e një lobimi. Charles McGonigal ka marrë 225 mijë dollarë nga dikush që supozohet të kenë qenë pjesë e kundërzbulimit shqiptar, por kjo nuk është e konfirmuar.

Sipas informacioneve tuaja, përveç Charles McGonigal, a ka persona të tjerë nën hetim nga drejtësia amerikane lidhur me këtë çështje?

Dimë që është Sergei Shestakov i cili është ortak i McGonigal, ish-diplomat rus që jeton në Konektikat dhe është hetuar nga qeveria federale në lidhje me disa aktivitete të Charles McGonigal. Për sa i përket të tjerëve nuk e dimë ende.

Kryeministri shqiptar ka mohuar të ketë lidhje me zyrtarin e lartë të Byrosë Federale të Hetimit dhe ka deklaruar se nga konkluzioni i hetimit ka rezultuar se kryeministri shqiptar nuk ka asnjë lidhje me çështjen. A vazhdojnë hetimet në SHBA apo janë mbyllur?

Nuk e di. Por di sa ka një çështje në Gjykatë për Charles McGonigal dhe Sergei Shestakov. Nuk e di në çfarë mase departamenti i drejtësisë apo FBI po bën hetime për lidhjet me Shqipërinë. Do të doja shumë ta dija këtë gjë, por është e vështirë të marrësh informacion nga prokurorët apo hetuesit për çështjet për të cilat hetimi vazhdon.

Hetimi apo edhe ndëshkueshmëria për këtë rast a mund të kalojë kufijtë e SHBA në zbatim të Urdhrit Ekzekutiv të Presidentit Biden për luftën kundër korrupsionit në shtetet e Ballkanit Perëndimor dhe Shqipëri?

Sigurisht që sanksionet amerikane nuk besoj që zbatohen sipas ligjit ndërkombëtar për anëtarët e një shteti apo që janë në procedim. Shqipëria dhe SHBA kanë një marrëveshje ekstradimi dhe mendoj se do ishte për llogari të sistemit shqiptar dhe Gjykatave Shqiptare të kthejnë këtë përgjigje. Kjo është një çështje diplomatike që ka të bëjë me Departamentin e Shtetit, me marrëdhëniet e agjencive të zbatimit të ligjit dhe mundësia, që kryeministri Edi Rama të akuzohet nga një gjykatë amerikane, ka pak gjasa. Nuk e dimë nëse prokurorët besojnë se Rama ka kryer ndonjë krim në SHBA.

Ju jeni një gazetar profesionist i specializuar në investigimin dhe në çështjet e sigurisë kombëtare, nëse provohen akuzat ndaj Charles McGonigal a është cënuar siguria kombëtare e Shteteve të Bashkuara të Amerikës?

Kryeministri shqiptar aktualisht nuk është akuzuar, dhe akuzat për Charles McGonigal thonë që është përfshirë dhe Kryeministri shqiptar, por kjo nuk do të thotë që Rama ka kryer ndonjë gabim.

A e ka korruptuar Rama Charles McGonigal?

Nuk e dimë ende këtë. Çfarë po bën FBI me këtë çështje, ata po mbledhin informacione, hetimet mund të vazhdojnë. sa i përket sigurisë kombëtare amerikane, vetë qeveria e përcakton çfarë McGonigal di për këtë. Vlerësimi i dëmit është në vazhdim e sipër, duhet të presim.

Intervista vjen vetëm pak ditë pasi u publikua dosja e plotë dhe aktakuza me 9 pika që FBI ka kopsitur për ish-agjentin dhe shefin e kundërzbulimit të FBI, Charles McGonigal. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 5 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës.

McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me qeverinë shqiptare. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Rama mohon të ketë lidhje me akuzat e ngritura nga McGonigal./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

“Celular i inkriptuar si MAFIA”/ Flamur Noka lexon një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda mes tyre

Dosja ‘McGonigal’/ Publikohen pamjet e kryeministrit krah Nezës
Flamur Noka

TIRANË- Flamur Noka lexoi një tjetër dokument që sipas tij i përket dosjes së ish-agjentit Charles McGonigal. I ftuar në “News24”, Noka tha se në atë shkresë deklarohet se FBI ka në dorë biseda të shkëmbyera mes McGonigal dhe Ramës. Ai tha gjithashtu se ish-agjenti ka përdorur dhe një celular të inkriptuar që zakonisht blihet nga grupet mafioze.

“Përfshirë këtu dhe jo vetëm kaq, celularët e-mailet, letrat, aplikacionet që ka përdorur Charkes McGonigal. Jo vetëm me të tjerët, por edhe me Agron Nezën, pastaj kalon në ….1,2,3,4. Zotërohnen bisedat dhe lidhjet me qeverinë e Shqipërisë, përfshirë këtu, por jo vetëm, edhe kryeministrin Edi Rama. Do kontrollohet dhe një aplikacion e telefon i inkriptuar që përdor mafia, këtë e thotë FBI. Këtu thuhet që ka edhe politikanë nga Bosnaj e Kosova, por nuk thuhet gjëkundi kryeministri i tyre, thuhet kryeministri i Shqipërisë,”- tha Noka.

Ky reagimi vjen disa ditë pasi u publikua dosja e plotë dhe aktakuza me 9 pika që FBI ka kopsitur për ish-agjentin dhe shefin e kundërzbulimit të FBI, Charles McGonigal. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 5 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me qeverinë shqiptare. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Rama mohon të ketë lidhje me akuzat e ngritura nga McGonigal./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Gruaja që i bëri “gropën” McGonigal! I dërgoi email shefit të FBI për lidhjet me Ramën, Guerriero: Ai përdorte makinat e FBI për të bërë seks

Dosja ‘McGonigal’/ Publikohen pamjet e kryeministrit krah Nezës
Allison Guerriero, Charles McGonigal me gruan, Edi Rama

TIRANË- Charles McGonigal, ish-agjenti special në krye të Divizionit të FBI-së në Nju Jork, dyshohet se u spiunua nga Allison Guerriero, gruaja me të cilën kishte lidhje jashtëmartesore. Goditjen, ajo ia dha pasi McGonigal i dha fund lidhjes së tyre dhe zbuloi se nuk do ta linte gruan e tij.

'DailyMail' shkruan se gjatë kohës së saj me McGonigal, Guerriero zbuloi një çantë me para në apartamentin e tij në Park Slope, Brooklyn në tetor 2017. Kur ajo e pyeti për këtë, ai pretendoi se i kishte fituar paratë përmes bixhozit në një lojë bejsbolli. Guerriero pretendoi se lidhja e tyre zgjati më shumë se një vit dhe se ai shpenzonte shuma të mëdha parash për të dhe bënte seks në automjete në pronësi të FBI-së.

SHPENZIMET PËR TË: Kur çifti u takua, Guerriero ishte 44 vjeçe dhe ishte një ish-mësuese zëvendësuese e kopshtit. McGonigal, në atë kohë ishte 49 vjeç dhe sapo kishte filluar një punë të re në zyrën e FBI-së në Nju Jork. 

Guerriero tregoi me detaje se si McGonigal shpenzonte për të, shumë më tepër se sa mund t'ja lejonte paga e tij e FBI-së. Ai i jepte asaj dhurata prej 500 ose 1000 dollarë për ditëlindjen dhe Krishtlindjet, madje i jepte dhe personave të pastrehë 100 dollarë në rrugë. 

Duke qënë e pirë dhe xheloze, Guerriero i dërgoi email shefit të McGonigal, William Sweeney, i cili ishte në krye të zyrës së FBI-së në New York City. Ajo i zbuloi atij detaje të lidhjes së bashku si dhe i zbuloi se kishte vënë re se McGonigal kishte kontakte në Shqipëri. 

Në një intervistë me Insajder, Guerriero pretendon se McGonigal përdori burimet e FBI-së për marrëdhënien e tyre, duke përfshirë të bërit seks në një automjet të FBI-së. Ajo vë në dukje se si McGonigal mund të ketë abuzuar edhe me pozitën e tij të besimit, pasi kishte hapur një herë një hetim të FBI-së ndaj një shtetasi amerikan që loboi për një kundërshtar të kryeministrit shqiptar, me të cilin ai ishte afruar.

Në aktakuzë thuhet se McGonigal shoqërohej nga ish-spiuni i paidentifikuar kur u takua fshehurazi me kryeministrin shqiptar Edi Rama në shtator 2017, ku i dha Ramës 'parafernalitë e FBI' dhe i ofroi këshilla për licencat fitimprurëse të shpimit të naftës. 

McGonigal akuzohet gjithashtu se ka fshehur nga FBI detajet kryesore të një udhëtimi të vitit 2017 në Shqipëri me ish-zyrtarin e inteligjencës shqiptare, i cili dyshohet se i ka dhënë të paktën 225,000 dollarë në tre pagesa të veçanta në para. Sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal u takua me kryeministrin e Shqipërisë dhe i kërkoi të bënte kujdes në dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës në vend për kompanitë ruse. 

Tre vjet pas dërgimit të emailit, agjentët federalë u shfaqën në derën e saj për të pyetur për McGonigal së bashku me akuzat që ajo kishte bërë për ndonjë lidhje me Shqipërinë. Madje i kanë treguar edhe një foto të McGonigal me kryeministrin shqiptar.

Agjentët e morën në pyetje për të gjitha komunikimet e saj me McGonigal dhe u fokusuan veçanërisht në çdo 'pagesë ose dhuratë' që ai mund t'i kishte dhënë. 

"Charlie McGonigal i njihte të gjithë në botën e sigurisë kombëtare dhe të zbatimit të ligjit," tha Guerriero për Insider. 'Ai i mashtroi të gjithë. Pra, pse duhet të ndihem keq që ai mundi të më mashtronte?' 

Guerriero ka pranuar se inati i saj ndaj tij e bëri atë të kryente vetë disa sjellje obsesive dhe shqetësuese, duke përfshirë edhe shkrimin për familjen e McGonigal. 

"Unë vërtet e teprova. Unë i ngacmova. Unë nuk do ta mohoj këtë. Isha e tmerrshme për ta'. 

Gjërat u bënë aq keq në fund të Guerriero-s pas përfundimit të lidhjes, saqë ajo kaloi një natë në burg pasi ngacmoi gruan e McGonigal, Pamela, dhe fëmijët e saj. 

Charles McGonigal, u lirua nga gjykata federale e Manhatanit me një garanci prej 500,000 dollarësh, pas arrestimit për akuzat e paraqitura. Një nga aktakuzat, e ngritur në Manhattan, akuzoi McGonigal për shkelje të ligjeve të sanksioneve të SHBA-së duke punuar për Oleg Deripaska, një mik miliarder i Vladimir Putin, pas tërheqjes së tij në 2018 nga FBI. 

Pak ditë pasi u publikua dosja e plotë dhe aktakuza me 9 pika që FBI ka kopsitur për ish-agjentin dhe shefin e kundërzbulimit të FBI, Charles McGonigal. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 5 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me qeverinë shqiptare. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Rama mohon të ketë lidhje me akuzat e ngritura nga McGonigal./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Çështja 'Mcgonigal'/ Vasili: Bashkëjetuesja e ish-zyrtarit tregoi se Rama ishte PIKA KYÇE, shqiptarët s'durojnë dot më

Dosja ‘McGonigal’/ Publikohen pamjet e kryeministrit krah Nezës
Petrit Vasili

TIRANË- Nënkryetari i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili në një deklaratë për shtyp ka folur për çështjen “McGonigal” ku ka akuzuar dhe sulmuar kryeministrin Edi Rama për implikim në veprimtari mafioze. Ai shprehet se Rama është shfaqur në këtë çëshje si pika kyçe, duke theksuar rrëfimin e bashkëjetueses së ish-zyrtarit. Vasili thekson se shqiptarët duan të dinë se sa herë ka shkelur në territorin shqiptar McGonigal, çfarë kontributesh ka pasur në Tropojë duke qënë se mori dhe titullin qytetar nderi. Çfarë e lidh me Damian Gjiknurin, intinerarin e lëvizjeve, përfitimet financiare, janë disa nga pyetjet e shumta që Partia e Lirisë ka për këtë çështje.

DEKLARATA E PLOTË:

Departamenti i drejtësisë në SHBA ka konfirmuar vijimin e hetimeve për Mcgonigal për zbardhjen e plotë dhe evidentimin e çdo personi që ka bashkëpunuar si dhe arsyet e bashkëpunimit me të. Drejtori i FBI, Christopher Ëray ka deklaruar zhvillimi e një hetimi të jashtëzakonshëm pasi çështja lidhet me sigurinë kombëtare të SHBA por dhe më gjërë. Bashkëjetuesja e Gonigal ka deponuar për drejtësinë amerikane dhe FBI se pika e lidhjes kyçe së veprimtirisë së gonigal ka qenë Edi Rama

Në akuzën zyrtare përmendet 14 herë, kryeministri Rama i cili është i vetmi kryeministër që përmendet në akuzë. Megjithatë qytetarët shqiptarë kanë disa pyetjeve për kryeministrin dhe ne kërkojnë me forcë nga drejtësia që t’i zbardhë.

1. Sa herë ka hyrë Gonigal në Shqipëri?

Vetëm nga fotot që kanë dalë në media kuptohet qartë që hyrjet janë shumë më tepër sesa thuhet në raportin e Departamentit të Drejtësisë.

Çfarë kërkon Gonigal e çfarë kontributesh të veçanta ka pasur ai për Tropojën për të marrë titullin qytetar nderi.

Çfarë e lidh Damian Gjiknurin që ka qenë thjesht ministër i Energjetikës me drejtorin e FBI dhe me shpalljen qytetar nderi në Tropojë. Çfarë kontributesh ka pasur Gonigali për qytetin e Kukësit dhe çfarë e lidh atë me zyrtarët atje me të cilët ka ngrënë dreka e darka.

Çfarë kërkon biznesmeni privat në evenimentin zyrtar në SHBA për hyrjen në Këshillin e Sigurimit kur Edi Rama thotë që nuk e njoh fare por ma solli Gonigal. Autoritetet shqiptare janë turpëruar mjaft dhe kanë treguar me mosveprimet e tyre implikim, inkriminim dhe asgjësimin e shtetit, ndaj urgjentisht të bashkëpunojnë me SHBA dhe të vënë në dispozicion:

A. Të gjithë informacionin për hyrje daljet reale të Gonigalit.

B. Listën e plotë e të detajuar të të gjithë personave të kontaktuar prej tij dhe arsyen e këtyre kontakteve.

C. Intinerarin e lëvizjeve dhe lidhjet me bizneset në Shqipëri.

D. Përfitimet financiare nga fondet publike, duke treguar se paku gatishmëri për të dalë nga ky llum mafioz ku është zhytur vendi

E. Të hetohet deri në fund roli mafioz i Rosinit dhe Gonigalit ne djegjen e mandateve, veprimet e tyre, kontaktet me politikën dhe gjithçka që lidhet me këtë moment.

F. Roli i tyre në kapjen e reformës në drejtësi, format e shantazhit të përdorura në emër të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, komunikimet me prokurorë, hetues, prokurorë të SPAK-ut etj.

Edi Rama ka humbur çdo të drejtë që të vazhdojë të jetë kryeministër.

Edi Rama duhet të largohet menjëherë sepse mbi të rëndojnë faje tepër të rënda duke filluar nga korruptimi i zyrtarëve të lartë amerikane për qëllime të goditjes mafioze të opozitës, të favorizimit të oligarkëve rusë të afërt me Putinin dhe të shpërdorimit të fondeve dhe përgjegjësive publike në funksion të veprimeve të paligjshme dhe anti-shtetërore. Drejtësia të fillojë hetimet urgjente nga koka e këtij komploti që është Edi Rama.

1 MUAJ ME PARE

'McGonigal'/ Tabaku: Ç’ka ndodhur mes Ramës dhe agjentit të paguar nga rusët dhe oligarkut “strategjik”?

Dosja ‘McGonigal’/ Publikohen pamjet e kryeministrit krah Nezës
Jorida Tabaku

TIRANË- Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar në lidhje me çështjen “McGonigal”, ku ish-zyrtari i FBI-së Charles Mcgonigal, i njohur për miqësinë e tij me kryeministrin Edi Rama, akuzohet se ka marrë para ruse nga një oligark i cili pretendohet se është përfshirë edhe në skemat e qeverisë shqiptare si investitor strategjik.

Në një reagim përmes rrjeteve sociale, Tabaku thekson se se mbi 4 vite shqiptarët janë helmuar me mashtrime se PD është financuar nga rublat ruse, ndërsa ajo thotë se shqiptarët kanë nevojë të dinë kush, si dhe çfarë ka ndodhur mes Ramës dhe agjentit të FBI paguar nga rusët.

“Buza që flet të vërtetën, qëndron përgjithmonë, kurse gjuha që gënjen vetëm për pak kohë.” (Proverbat 12;19) Për mbi katër vjet, shqiptarët janë helmuar nga mashtrimi se Partia Demokratike është financuar nga rublat ruse. Një njollë e lëshuar nga gojët dashakeqe dhe e gatuar në zyrat e Kryeministrisë që nuk kanë lënë shpifje pa drejtuar karshi nesh. Shqiptarët kanë nevojë të dinë kush, si dhe çfarë ka ndodhur mes Ramës dhe agjentit të FBI paguar nga rusët?! Duan të dinë se si oligarku Putinit përfitoi status investitorit strategjik menjëherë pasi u fut në listën e zezë të SHBA? Shqiptarët duan transparencë për çfarë ka ndodhur me koncesionet që u jepen oligarkëve rus, ndërsa paguhen para korrupsioni për të sulmuar PD”, shprehet në reagimin e saj ligjvënësja demokrate Jorida Tabaku.

Pak ditë pasi u publikua dosja e plotë dhe aktakuza me 9 pika që FBI ka kopsitur për ish-agjentin dhe shefin e kundërzbulimit të FBI, Charles McGonigal. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 5 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me qeverinë shqiptare. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Rama mohon të ketë lidhje me akuzat e ngritura nga McGonigal./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

FOTO- McGonigal dhe Neza për darkë me Safet Gjicin, trokasin gotat e verës duke ngrënë mish

Dosja ‘McGonigal’/ Publikohen pamjet e kryeministrit krah Nezës
Darka

TIRANË- Emri i ish-zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal është nga më të përfolur në vend dhe botë për shkak të shkeljes së ligjit dhe marrjes së rryshfetit. Në media po qarkullon një foto e Charles McGonigal me Safet Gjicin, kryebashkiakun socialist të Kukësit. Ata shfaqen duke darkuar në një restorant dhe duke pirë verë, ndërsa shoqërohen nga Agron Neza, “personi A” në dosjen e ish-zyrtarit të arrestuar të FBI-së.

Para pak ditësh u raportua se ish-zyrtari i lartë i FBI, Charles McGonigal, ishte dekoruar nga kryebashkiaku i emëruar nga Edi Rama në Tropojë, Rexh Byberi. 

Ditën e djeshme u zbulua se Allison Guerriero, e dashura e ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal, e cila e spiunoi në FBI kishte vënë re që ai lëvizte e shumë të mëdha parash me vete. Në rrëfimin e bërë për BusinessInsider, Guerriero thotë se një herë kishte parë një valixhe të madhe të mbushur me para. Paratë ishin në dollarë, të ndarë në tufa dhe të lidhur me llastikë. Ajo tregon se kur e kishte pyetur McGonigal, i kishte thënë se i kishte fituar në një bast. 

Pak ditë pasi u publikua dosja e plotë dhe aktakuza me 9 pika që FBI ka kopsitur për ish-agjentin dhe shefin e kundërzbulimit të FBI, Charles McGonigal. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 5 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me qeverinë shqiptare. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Rama mohon të ketë lidhje me akuzat e ngritura nga McGonigal./Dosja.al

 

edi rama charles mcgonigal arrestohet charles mcgonigal agron neza safet gjici

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave