LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para MB: Të dorëhiqen Çuçi, Kumbaro e Nano

• Për herë të dytë qytetarët dalin në shesh për të kërkuar drejtësi për vrasjen e 7-vjeçares Jonada Avdia. Në orën 19:30 ata kanë mbushur sheshin. Me pankarta në duar, ata kërkuan dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçi, ministres së Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe të drejtorit të Policisë së Shtetit, Gledis Nano. Protestuesit lyen me bojë të kuqe ministrinë. Ata e konsideruan si gjest që simbolizon gjakun e Jonadës, më pas u ulën para Kryeministrisë. • Nga ana tjetër Policia e Shtetit ka marrë masa. Ministria e Brendshme është rrethuar nga efektivë policie. • Qytetarët kishin vendosur një afat prej 72 orësh, por një natë më parë afati ksadoi dhe protesta u rigorganizua. Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye. • Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. Për këtë ngjarje të rëndë është pezulluar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. • Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

15 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

VD/ I afërmi i Jonadës: Kam dy djem, dua të rriten me gjyshërit e të mësojnë shqip, ku t’i sjell o kryeministër?

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
I afërmi i Jonada Avdias

TIRANË- Shoku i dajës së Jonada Avdias, 7-vjeçares që u përplas për vdekje nga skafi i ish-efektivit Arjan Taseka treguar historinë e tij në Tik Tok. I pranishëm në protestën që u mbajt sot për 7-vjeçaren, ai tha se ka ikur që 18 vjeç në emigrim për të sigurar kushte më të mira jetese por dëshiron të rikthehet në vendlindje. Ai shprehet se ka dy fëmijë të cilëve dëshiron tu mësojë shqip, por nuk gjen siguri.

“Jam shoku i dajës së Jonadës ikëm 18 vjeç që këtu se nuk kishim bukë. Kam dy djem që dua ti sjell në Shqipëri të mësojnë shqip. Dua ti sjell të rriten më gjyshërit meqë djalin e tyre e humbën 17 vjet rrugëve të botës. Po ku ti sjell? Edhe sa fëmijë duhet të humbim? Kemi gjak shqiptari e duhet të jetojmë për moral. Nuk është gjithçka paraja,”- tha ai ndër të tjera.


Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye. Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. 

Për këtë ngjarje të rëndë është pezulluar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. Ata kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

1 MUAJ ME PARE

FOTOLAJM/ Fëmijët-Ramës: Kryeministër, kë do të përqafojnë sonte prindërit e Jonadës?

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Fëmijët në protestë për Jonada Avdian

TIRANË- Fëmijët u bënë sërish pjesë e protestës përmes të cilës për herë të dytë qytetarët kërkojnë drejtësi për 7-vjeçaren Jonada Avdia që u përplas për vdekje nga skafi i drejtuar nga ish-polici Arjan Tase. Në pankartat që mbajnë në duar, ngrihet një pyetje edhe për vetë kryeministrin Edi Rama.

“Z. kryeministër, kë do të përqafojnë sonte prindërit e Jonadës?”- shkruhet në një prej pankartave.

Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye. Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. 

Për këtë ngjarje të rëndë është pezulluar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. Ata kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

1 MUAJ ME PARE

Pedagogia telefonon LIVE Ramën, kryeministri s'përgjigjet, paralajmërimi për peticion

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Ilirjana Kuçana

TIRANË- Qytetarët të cilët protestuan sot për vrasjen e Jonada Avdias kanë telefonuar Live kryeministrin Edi Rama. Me telefon përpara kamerave, pedagogia dhe aktivisja Ilirjana Kuçana  tentoi të fliste me kreun e qeverisë, por kjo nismë dështoi. Kryeministri nuk u përgjigj dhe protestuesit paralajmëruan se do të nisin një peticion për t’i kërkuar shkarkimin e ministrave Bledi Çuçi dhe Mirela Kumbaro.

“Po telefonojmë live kryeministrin për ti kërkuar dorëheqjen e ministrit të Brendshëm dhe asaj të Turizmit. Rama nuk e hap telefonin. Ai nuk është kryeministri i popullit, nuk është kryeministri ynë, por ne do të vazhdojmë të kërkojmë drejtësi për Jonadën, në çdo institucion. Ne do të ndërmarrim një peticion në gjithë shqipërinë, duke i kërkuar Kryeministrit të vendit të shkarkojë Kumbaron dhe Çuçin. Këtë do ta bëjmë për Jonadat e tjera të Shqipërisë,”- tha Kuçana.

Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye. Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. 

Për këtë ngjarje të rëndë është pezulluar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. Ata kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

1 MUAJ ME PARE

Protesta për vrasjen e 7-vjeçares, Lapaj: Qeveritë nuk zgjidhen për të dhënë ngushëllime por për të mos lejuar tragjeditë

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Adriatik Lapaj

TIRANË- Avokati Adriatik Lapaj ka marrë në protestën e sotme për vrasjen e 7-vjeçares, nga polici Arjan Tase. Gjatë fjalës së tij, Lapaj ka deklaruar se ka marrë pjesë në protestë për të kërkuar drejtësi mbi vrasjen e vogëlushes. Po ashtu ai ka theksuar se në vend kanë dështuar një sërë sistemesh dhe institucionesh

“Më ka shtyrë jeta të jem këtu, mund të ishte edhe ime bije, kam besim të palëkundur se duhet të reagojmë edhe kur dëmi i ndodh të tjerëve jo vetëm kur na ndodh në shtëpinë tonë. Kanë dështuar një sërë sistemesh dhe institucionesh. Jeta e vajzës që humbi është potencialisht jeta e çdo fëmije e qytetari të këtij vendi. Duke e trajtuar hallin si të tjetrit e duke u distancuar qendrojmë një shoqëri e përçarë dhe çdo ministër na shpërfill e vijojmë rrokopujën e 30 viteve ku nuk po ndërtojmë dot një shtet normal”, u shpreh ai.

Gjithashtu Lapaj ka deklaruar se qeveritë duhet të jenë të afta dhe të marrin masa, në mënyrë që situata të tilla as mos të ndodhin dhe as mos të ketë tragjedi.

“Qeveritë nuk zgjidhen për të shprehur ngushëllime, por për të marrë masa, Kryeministri duhet të shprehet me vendime që japin sinjalin që ka reflektim, shkarkime për të dhënë mesazh që nuk marrim në mbrojtje ata që shkelin ligjin. Mos kompleksohemi fare e të mos përçahemi, është një protestë qytetare që ka në qendër jetën. Për çfarë mund të protestosh më shumë? Nuk jam organizator jam një nga qytetarët. Në shesh jam për të bërë detyrën time, qeveritë ndërrohen me votë, por kur janë në faj duhet të reflektojnë. Unë nuk e besoj që kjo do të ndodhë sepse nuk është standard i politikës sonë. Kjo nuk do të thotë që duhet të tërhiqemi. Nuk bëjnë dëm protestat por përçarja e neglizhenca. Kur s’ke bisht ta ngjisin kur ke ta presin”, u shpreh Lapaj.

Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye. Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. 

Për këtë ngjarje të rëndë është pezulluar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. Ata kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

1 MUAJ ME PARE

PANKARTAT/ Vogëlushët protestojnë në heshtje për vrasjen e Jonadës, ulen në shkallët e Kryeministrisë

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Fëmijët në protestën për Jonada Avdian

TIRANË- Vogëlushë e bashkëmoshatarë të Jonada Avdias janë bërë pjesë e protestës së sotme ku po kërkohet drejtësi për vrasjen e 7-vjeçares. Me pankarta në duar, të vegjlit janë ulur në shkallët e Kryeministrisë dhe në heshtje kërkojnë drejtësi për miken e tyre të vogël.

“Heshtja është bashkëpunim në vrasje”; “Drejtësi për Jonadën”; “Drejtësi që Jonada të pushojë e qetë”, shkruhet në pankarta.

Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye. Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. 

Për këtë ngjarje të rëndë është pezulluar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. Ata kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

1 MUAJ ME PARE

VD/ Qytetarët zhvendosen para Kryeministrisë: Duam drejtësi për Jonadën!

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Protesta për Jonada Avdian, Tiranë

TIRANË- Protestuesit që kërkojnë drejtësi për 7-vjeçaren Jonada Avdia janë zhvendosur para Kryeministrisë. Pas 30 minutave proteëstë para Ministrisë së Brendshme, ata kanë vendosur të dalin para zyrës së kryeministrit Edi Rama. Nga bulevardi, qytetarët kërkojnë drejtësi për 7-vjeçaren që u përplas për vdekje nga skafi që drejtohej nga ish-efektivi Arjan Tase.

Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye. Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. 

Për këtë ngjarje të rëndë është pezulluar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. Ata kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

1 MUAJ ME PARE

I afërmi i Jonadës rrëqeth protestuesit: Është amaneti juaj, sot ajo ka prindër të gjithë shqiptarët

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
I afërmi i Jonada Avdias në protestë, Tiranë

TIRANË- I afërmi i Jonadës ka prekur të gjithë pritestuesit që sot kanë dalë në shesh për të kërkuar drejtësi për 7-vjeëçaren e përplasur për vdekje nga skafi i ish-policit Arjan Tase në Himarë. Ai ka marrë mikrofonin dhe ka falenderuar të gjitha mediat që janë të pranishme dhe që kanë bërë raportimin e protestës. Ai tha se në shesh është gjithashtu edhe daja i të voglës Jonada, por që nuk mund të flasë për shkak të dhimbjes së madhe që ka në shpirt. 

"Dua t'ju falenderoj të gjithëve, unë jam kushëriri i dytë i Jonadës, kushëriri i parë i nënës së Jonadës, këtu mbrapa keni edhe dajën e Jonadës dhe nuk vjen të flasë sepse atë dhimbja që i mban shpirti atij...do ta keni të vështirë ta mbani. I falenderojmë të gjitha mediat për të gjithë punën e bërë, ju falenderojmë, Jonada kishte dy prindër, që i ka prapë, por tani Jonada ka gjithë shqiptarët prindër, është amaneti juaj, mbajeni dhe këtë e tregon gjithçka që kemi parë. Kjo protestë duhet të rritet për Jonadën dhe për të gjithë fëmijët që rriten të vjedhur, që mezi presin tu hipin gomoneve, jo për të vrarë njerëz, por për të vrarë veten oqeaneve të botës. Ju media e keni në dorë, mos prisni që fëmijët tuaj tu bëhen viktima. Tani të nisemi drejt Kryeministrisë,"- tha i afërmi i 7-vjeçares. 

Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye. Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. 

Për këtë ngjarje të rëndë është pezulluar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. Ata kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

1 MUAJ ME PARE

FOTO/ Qytetari lyen murin e Ministrisë: Ky është gjaku i Jonadës dhe i çdo jete të prerë në mes

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Protesta për Jonada Avdian, Tiranë

TIRANË- Qytetarët në mënyrë simbolike kanë lyer me bojë me të kuqe murin e Ministrisë së Brendshme. Një prej tyre kishte marrë një shishe me bojë me vete dhe tha se në mënyrë simbolike do të lyejnë murin e MB. Sipas qytetarit, boja e kuqe përfaqëson gjakun e humbur të Jonada Avdias dhe të gjithë jetëve të prera në mes për fajin e shtetit.

"Ky është gjaku që ka shkaktuar Kumbaro, ky është gjaku që ka shkaktuar Çuçi, ky është jgaku që shkaktoi Nano, ky është gjaku i Jonadës dhe jo vetëm, gjaku i çdo jete të prerë në mes,"- tha ai dhe lyeu murin e MB. 

Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye. Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. 

Për këtë ngjarje të rëndë është pezulluar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. Ata kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

1 MUAJ ME PARE

Qytetari i kërkon llogari Ramës: A do flije i qetë nëse në vend të Jonadës do kishte qenë Zaho jot?

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Protesta për Jonada Avdian, Tiranë

TIRANË- Një nga qytetarët që po proteston në Tiranë i ka kërkuar llogari kryeministrit Edi Rama për vrasjen e 7-vjeçares Jonada Avdia, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga ish-polici Arjan Tase. I ndodhur në protestën që po zhvillohet para Ministrisë së Brendshme, qytetari pyeti Ramën se çfarë do të bënte nëse në vend të Jonadës do të kishte qenë djali i tij i vogël, Zaho. 

"Çfarë do të bëje ti zoti Rama nëse Zaho jot do të kishte pasur fatin e Jonadës së shkretë? Ç'do të bëje? A do të flije ti i qetë zoti Rama?"- tha qytetari, fjalë që u pasuan nga ovacione të shumta. 

Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye. Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. 

Për këtë ngjarje të rëndë është pezulluar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. Ata kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

1 MUAJ ME PARE

FOTO- Pankarta në protestë: Drejtësi që Jonada të pushojë e qetë

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Protesta për Jonada Avdian, Tiranë

TIRANË- Qytetarët kanë zgjedhur të paraqiten me pankarta të ndryshme në protestën që po mbahet për herë të dytë, përmes të cilës kërkohet drejtësi për 7-vjeçaren Jonada Avdia. Në një prej tyre kërkohet drejtësia në mënyrë të vogëlushja të prehet e qetë. 

"Drejtësi që Jonada të pushojë e qetë,"- shkruhet në një prej pankartave. 

Qytetarët kishin vendosur një afat prej 72 orësh, por një natë më parë afati ksadoi dhe protesta u rigorganizua. Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye. Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. 

Për këtë ngjarje të rëndë është pezulluar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. Ata kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

1 MUAJ ME PARE

Në protestë për Jonadën, qytetarë: Çuçi dorëhiqu, s'menaxhon dot vartësit e jo më popullin

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
qytetaret

TIRANË- Qytetarët kanë bërë thirrje për dorëheqjen e Ministrit të Brendshëm Bledi Çuçit, Ministres së Turizmit Mirela Kumbaros si dhe Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë Gledis Nano. Gjatë protestës së sotme për vrasjen e 7-vjeçares në Himarë, qytetarët kanë thënë se ata nuk janë të aftë të menaxhojnë vartësit e tyre dhe jo më popullin.

"Shembulli i parë që duhet të jepje do të ishte dorëheqja jote. Ministri Çuçi, drejtori i përgjithshëm i Policisë bëtë propagandë, por ne dështuam. Nëse ju nuk menaxhoni vartësit tuaj, si do të menaxhoni popullin. Ju duhet të jepni dorëheqjen," thanë qytetarët.

1 MUAJ ME PARE

Qytetari në protestë: Natë për natë këtu do jemi, e gjithë qeveria është non-grata

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Protesta, Tiranë

TIRANË- Dhjetëra qytetarë kanë mbushur sheshin dhe kërkojnë drejtësi për 7-vjeçaren Jonada Avdia që u vra nga skafi që drejtohej nga ish-efektivi Arjan Tase në Himarë. Në një prononim për mediat qytetarët thonë që nuk do të ndalen së protestuari. Një prej tyre shprehet se e gjithë qeveria është non-grata për ta.

“Arrogancë. Natë për natë këtu do jemi. Nuk ka siguri fare. Për mua Yuri Kim është non grata, zero. Edhe qeveria është non grata. Përditë. Me ik Cuci, me ik ajo tjetra,”- u shprehën banorët.

Qytetarët kishin vendosur një afat prej 72 orësh, por një natë më parë afati ksadoi dhe protesta u rigorganizua. Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye.

1 MUAJ ME PARE

“Drejtësi për Jonadën”, qytetarët në protestë për herë të dytë, policia rrethon Ministrinë e Brendshme

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Protestë, Tiranë

TIRANË- Policia e Shtetit ka marrë masa vetëm pak minuta para se qytetarët të grumbullohen për të protestuar dhe për të kërkuar drejtësi për 7-vjeçaren Jonada Avdia që u përplas për vdekje nga skafi. Protesta është lajmëruar se do të nisë në orën 19:30, kur qytetarët do të kërkojnë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçi, ministres së Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe të drejtorit të Policisë së Shtetit, Gledis Nano. Vetëm pak para nisjes, policia ka rrethuar ministrinë e Brendshme.

Qytetarët kishin vendosur një afat prej 72 orësh, por një natë më parë afati ksadoi dhe protesta u rigorganizua. Kjo është hera e dytë që qytetarët dalin në shesh për të njëjtën arsye.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonida u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. Ajo po lahej me të atin në plazhin e Potamit, por skafi i ndau. E mitura u përplas fillimisht nga pjesa ballore e gomones dhe më pas trupi i saj është prerë nga helikat duke ndërruar jetë në vend. Për këtë ngjarje të rëndë është shkarkuar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës, por protestuesit nuk janë mjaftuar me kaq. Ata kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

1 MUAJ ME PARE

Vrasja e Jonadës/ Berisha konfirmon mbështetjen për protestën: Rama po mbron veten, Çuçin dhe Kumbaron

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Pamje nga protesta e mbajtur javën e kaluar

TIRANË- Vrasja tragjike e 7-vjeçares Jonada Avdia në plazhin e Potamit në Himarë nga ish shefi i Komisariatit të Himares, Arjan Tase ka ngritur në protestë edhe ditën e sotme qytetarët.

Kryedemokrati Sali Berisha ashtu si dhe javën e shkuar dhe sot ka dhënë mbështetjen e tij për protestën e qytetarëve duke garantuar se do jetë në shesh.

Me anë të një postimi në facebook Berisha shkruan se Edi Rama po sillet si arrogant dhe po mbron veten, Çuçin e familjes dhe Kumbaron duke refuzon kerkesat e qytetarëve. 

Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi, ministres së Turizmit, Mirela Kumbaro dhe të drejtorit të Policisë së Shtetit, Gledis Namo. Protesta u mbështet që në fillim nga opozita ku në shesh u panë së bashku kryedemokrati Sali Berisha dhe kreu i PL, Ilir Meta. Demostruesit do të mblidhen në orën 19:30 para ministrisë së Brendshme pasi sot skadon dhe afati 72 orësh që i kishin vënë  kryeministrit Rama për shkakrimin e ministrave dhe drejtorit të Policisë së Shtetit.

1 MUAJ ME PARE

Vdekja tragjike e Jonadës, skadon afati i vendosur për Ramën, sërish protestë sot

HERA E 2! Qytetarët duan drejtësi për Jonadën, dalin para
Posteri i protestës

TIRANË- Vdekja tragjike e Jonada Avdia, 7-vjeçares që u vra në bregun e detit të Potamit në Himarë në sy të prindërve pasi u përplas nga një skaf që drejtohej nga shefi i lartë i Policisë së Elbasanit, Arjan Tase do mbledhë sërish qytetarët në protestë ditën e sotme. 

Protesta është lajmëruar se do të mbahet këtë të hënë para Ministrisë së Brendshme, në orën 19:30, nën moton “Drejtësi për Jonadën”. 

Protestuesit do të kërkojnë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçi, ministres së Turizmit, Mirela Kumbaro, por edhe drejtorit të Policisë së Shtetit, Gledis Nano.

Kujtojmë se protestuesit  vendosën një afat prej 72 orësh, ku kanë kërkuar nga Kryeministri Rama shkarkimin e dy ministrave dhe drejtorit, por duket se ky afat ka skaduar. Protesta mbështetet edhe nga opozita. Kryedemoklrati Sali Berisha dhe kreu i PL-së, Ilir Meta kanë konfirmuar mbështetjen dhe pjesmarrjen e tyre në protestë.

gledis nano mirela kumbaro me covid bledi çuçi protesta per vrasjen e femijes ne himare jonada avdia

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra