LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Mbledhja e Komiteti Drejtues të PL-së/ Kryemadhi: Partia nuk ka nevojë për prerje kokash. Meta: Partitë politike nuk janë biznese familjare

• Mbrëmjen e sotme po zhvillohet mbledhja e Komitetit Drejtues të Partisë së Lirisë. • Të pranishëm janë drejtuesi i partisë, deputetët dhe anëtarët e Kryesisë, mes tyre edhe Monika Kryemadhi. • Kjo e fundit para nisjes së mbledhjes ka u paraqit me një mesazh të koduar në veshjen e saj, me një bluzë e cila mbante shkrimin "Ja ku jam". • Gjatë fjalimit të saj me nota kritike në mbledhje Kryemadhi tha se Partia e Lirisë nuk ka në prioritetet e saj përjashtimet apo prerjet e kokave, sepse nuk ka çfarë të presë. • Ajo u shpreh se votat nuk bëhen me like dhe share, por duke u takuar me njerëzit dhe duyke zgjidhur probleme. • Më tej tha se shumë nga të pranishmëve në mbledhje iu thonë të distancohen nga ajo sepse shumë shpejt do të shkojë në burg. • Pas kësaj ajo theksoi se nuk i rruhet fare as për SPAK-un dhe as për burgun. • Nepotizmi është një ndër temat që ka përplasur dyshen Meta-Kryemadhi dhe opinionet e tyre. • Kryemadhi tha se në një parti politike nepotizmi nuk është fatkeqësi, sepse sipas saj PL vlerën dhe bazën e ka te familja. • Nga ana tjetër, Meta ka mendim krejt ndryshe. Ai shprehet se partitë politike nuk duhen përdorur si biznese për familje të caktuara, ku përfshiu dhe familjen e tyre.

8 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Meta: SPAK-u torollaku të hetojë kë të dojë, ta harrojë se mund ta sjellë vërdallë PL-në

Mbledhja e Komiteti Drejtues të PL-së/ Kryemadhi: Partia nuk ka
ilir meta

TIRANË- Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në fjalën e tij në mbledhjen e Komiteti Drejtues iu drejtua sërish Prokurorisë së Posaçme, duke theksuar se të hetojë kë të dojë.

Meta tha se SPAK nuk mund të përdorë "njerëz të dobët në PL të cilëve mund t’u ketë sekuestruar celular, letra, e ti përdorë ata kundër Partisë së Lirisë dhe Ilir Metës"

Meta: Për SPAK-un-tarallakun, Ilir Meta është këtu do të jetë gjithmonë këtu. Edhe në ’92-sh në kohën e madhërishmit të parë, kur e thërrisnin çdo javë për të ikur për t’u larguar jashtë vendit që të mos arrestohej. Përgjigja ime ishte pse prisni një javë, ja ku më keni, bënin punën dhe madhëria ju falënderon. Më thirri një prokurore të më intimidonte ngaqë isha i vogël, 22 vjeç. Rrinte bënte poza.

A më ke thirrur i thashë. Unë jam deputet dhe nuk kam ardhur për të kaluar kohën me ty. Tani jemi miq me kauzat tona të drejta për demokraci. SPAK-tarollaku të hetojë kë të dojë, Ilir Metën e cilin të dojë. SPAK-torollaku nuk mundet të përdorë njerëz të dobët në PL të cilëve mund t’u ketë sekuestruar celular, letra, e ti përdorë ata kundër Partisë së Lirisë dhe Ilir Metës. Florinjtë e Ilir Metës?

Ku janë shkojnë t’i marrin? Te Abi Bank. Shkojnë t’i sekuestrojnë të gjitha. Po ta shoh situatën keq do vë një krevat te nënë Selvia. Plus që kemi selinë. Partinë e Lirisë ta harrojë SPAK-tarollaku që mund ta sjellë vërdallë se i ndodh ajo gjë që mund të jetë shembull për të gjithë botën. Ishte një prokurore në Maqedoni që luftonte korrupsionin. Ku përfundoi ajo? Me valixhe.

1 MUAJ ME PARE

"Askush mos qajë hallin e Monës", Meta: Monën e kemi yll bote, mund të votohet pas statutit dhe unë...

Mbledhja e Komiteti Drejtues të PL-së/ Kryemadhi: Partia nuk ka
ilir meta

TIRANË- Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta tha gjatë fjalës së tij në mbledhjen e Komitetit Drejtues, se Konventa mund të thirret në çdo orë. 

Meta tha se shumica kanë edhe hallin e deputetes Monika Kryemadhi, për të cilën tha se ky nuk është problemi i Monikës por i atyre që përdorin lidhjen e saj me Metën.

Meta: Jemi në luftë me një regjim mafioz. Presidenti i Partisë së Lirisë duhet të ketë të drejtë në çdo orë të thërrasë konventën. Ça janë këto burokraci. Ky është një regjim mafioz të cilin do ta mundim me një reagim shumë dinamik. Kam dëgjuar këtu ‘keni hall me Monën’. Monën këtu e kemi është zemra jonë. Mona është deputete. Nuk është problem i Monës, por problemi është ia tyre që përdornin lidhjen e Monës me Metën. Këto liri nepotike nuk mund të shërbejnë si alibi. Të gjithë ata që kanë hallin e Monës, Monën e kemi yll bote.  

Askush mos qajë hallin e Monës, Mona është deputete e Fierit dhe do ta tundi për Fierin. Mona ka një eksperiencë të shkëlqyer. Mona pas statutit mund të votohet për në kryesi dhe unë do vazhdoj të shërbej në PL në komisionin e bujqësisë apo në komisionin që drejton Genci. Kjo historia e Monës nuk është e Monës, kjo është një histori tjetër, është e atyre që kërkojnë që në këtë parti të ketë kaos dhe kakofoni, të mos ketë llogaridhënia, mos të ketë organizim, mos ketë axhende, mos ketë afate, të mos ketë lista të qartë të votuesve. Sepse mesa duket u pëlqen të rrinë në opozitë. Këtu nuk është problemi të rrimë në opozitë, por për të shpëtuar Shqipërinë nga një bandë që ka zënë për fyti dhe kërkon të përzërë këta të rinjtë që kanë mbetur Ne duhet të lëvizim, të japim shpresë. Partia do ketë demokraci maksimale, të flasë kushdo dhe të dëgjohet këtu. Ama kur vjen te vendimet që merren, ka ekzekutim vendimesh.

 

1 MUAJ ME PARE

Nepotizmi përplas Metën dhe Kryemadhin/ Deputetja: Partia jone bazën dhe vlerën e ka te familja! Kreu i PL: Partitë nuk janë biznese familjare

Mbledhja e Komiteti Drejtues të PL-së/ Kryemadhi: Partia nuk ka
monika kryemadhi, ilir meta

TIRANË- Në mbledhjen e Komitetit Drejtues të Partisë së Lirisë kanë mbajtur fjalën e tyre drejtuesi, Ilir Meta dhe deputetja njëkohësisht bashkëshortja e ij, Monika Kryemadhi.

Nepotizmi është një ndër temat që ka përplasur dyshen dhe opinionet e tyre. Kryemadhi tha se në një parti politike nepotizmi nuk është fatkeqësi, sepse sipas saj PL vlerën dhe bazën e ka te familja. 

Kryemadhi: Sa i takon nepotizimit dua t’ju them një gjë. Në një parti politike nepotizmi nuk është fatkeqësi. Partia jone bazën dhe vlerën e ka te familja. Institucioni i familjes ndërton institucionin e shtetit.

Nga ana tjetër, Meta ka mendim krejt ndryshe. Ai shprehet se partitë politike nuk duhen përdorur si biznese për familje të caktuara, ku përfshiu dhe familjen e tyre. 

MetaE përshëndes fjalimin e Monikës përveç asaj fjalës që bie në kundërshtim me Kodin e Etikës që nuk është miratuar ende. Po habitem me ata që nuk e kuptojnë çfarë është nepotizmi. Po flasim për parimet më demokratike. Partia më e madhe demokratike në botë duke çrrënjosur nepotizmin dhe duke instaluar meritokracinë. Nuk duhen bërë partitë instrumente biznesi për familje të caktuara përfshirë këtu familjen e Ilir Metës dhe familje të tjera dhe sidomos organizatën e Rinisë që është atrofizuar nga nepotizmi.

Ka 100 anëtarë LRI-ja në Komitetin Drejtues dhe thirri sot nëse i gjen 40 veta. Ka më shumë këshilltarë të zgjedhur në këshillat bashkiake në bazë edhe të marrëveshjes me Partinë Demokratike të të madhërishmit, Sali Berisha. Ka më shumë këshilltarë se sa anëtarë dhe kjo është pasojë e nepotizmit, mbylljes. Monika është pro amerikane e pa epur dhe ne kemi bashkëpunuar me institutin demokratik amerikan.

Nepotizmi është që ai nuk na e bëri të mundur që një shoqen tonë që dikur e bëmë ministre të ishte e pranishme në mbledhjen e kaluar të Këshillit Kombëtar. Për herë të parë Ilir Meta që e bëri ministre e mori në telefon dhe e falënderoi. Kishte një përpjekje të qartë për të sabotuar kuorumin e mbledhjes së Komitetit Drejtues Kombëtar. Nepotizmi e bëri atë sepse i kanë thënë ty nuk të bëri Ilir Meta ministre.

1 MUAJ ME PARE

"Iu thonë distancohuni nga Monika se do të shkojë në burg", Kryemadhi: Nuk më rruhet fare as për burgun dhe as për SPAK-un

Mbledhja e Komiteti Drejtues të PL-së/ Kryemadhi: Partia nuk ka
monika kryemadhi

TIRANË- Në mbledhjen e Komitetit Drejtues të Partisë së Lirisë, mbajti fjalën e saj edhe deputetja Monika Kryemadhi.

Kryemadhi tha se shumë nga të pranishmëve në mbledhje iu thonë të distancohen nga ajo sepse shumë shpejt do të shkojë në burg. Pas kësaj ajo theksoi se nuk i rruhet fare as për SPAK-un dhe as për burgun.

“Shumë prej jush thirren dhe iu thonë distancohuni nga Monika Kryemadhi se do të shkojë në burg, nuk më rruhet fare as për burgun dhe as për SPAK-un. Sa kam parë kumbulla dhe fara luledielli në jetën time në këto 30 vjet, si puna e tyre do hyjnë dhe do dalin sa të duash. Halli im nuk është halli juaj, halli juaj është halli im”, theksoi ajo.

1 MUAJ ME PARE

"Votat nuk bëhen me like dhe share", Kryemadhi në mbledhjen e Komitetit Drejtues të PL: Ndër tradhtarët e partisë jam dhe unë

Mbledhja e Komiteti Drejtues të PL-së/ Kryemadhi: Partia nuk ka
monika kryemadhi

TIRANË- Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi ka mbajtur fjalimin e saj në mbledhjen e Komitetit Drejtues të partisë. 

Gjatë fjalimit të saj me tone kritike, Kryemadhi tha se Partia e Lirisë nuk ka në prioritetet e saj përjashtimet apo prerjet e kokave, sepse nuk ka çfarë të presë.

Ajo u shpreh se votat nuk bëhen me like dhe share, por duke u takuar me njerëzit dhe duyke zgjidhur probleme.

Kryemadhi: Në një parti politike, meritopkracia ka rëndësi më shumë sesa servilizmi. Servilizimi dhe jesmenet i mbyllin jetën asaj. Tradhtarët në krye të PL, ku nga këto një prej tyre jam unë, ju ka mbyllur derën pjesës më të madhe tuajën. Aq më shumë shumë djem dhe vajza të reja të cilët nuk kanë pasur mundësinë që nga largimi i Petrit Vasilit nga drejtimi, dyert e PL kanë qenë të mbtyllura.

Mendoj se prioritetet e PL, nuk janë përjashtimet, por janë hapja e partisë, krijimi i hapësirave të reja. Edhe për të mësuar nga gabimet e Monika Kryemadhit. Nuk jam e pagabueshme. PL nuk ka nevojë për prerje kokash, sepse nuk ka cfarë koka të presë. PL ka nevojë për një program dhe hapësirë të re që ui krijon mundësi grave dhe vajzave, por jo atyre që përdoren dhe ngrihen kundër njëra tjetrës.

Votat nuk bëhen me like dhe share, por duke u takuar me njerëzit dhe duke zgjidhur probleme. Detyra jonë është ti hapim, sytë njerëzve, të forcojmë institucionin e familjes sepse familja e vogël bën familjen e madhe. Detyra e një anëtari të partisë nuk është të vijë me piaggo dhe nesër të largohet me Range Rover.

1 MUAJ ME PARE

"O paskemi mysafire", Meta mbërrin në mbledhjen e Komitetit Drejtues të PL-së, përgjigja e Kryemadhit: Ne jemi të shtëpisë!

Mbledhja e Komiteti Drejtues të PL-së/ Kryemadhi: Partia nuk ka
ilir meta, monika kryemadhi

TIRANË- Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka mbërritur në mbledhjen e Komitetit Drejtues të Partisë së Lirisë, ku është takuar me Elona Gurin, anëtare e kryesisë së PL-së dhe Monika Kryemadhin, ish-drejtuesen e kësaj partie. 

Në momentin kur Ilir Meta u fut në sallë, ai tha “Paskemi mysafirë”, ndërsa Monika Kryemadhi u përgjigj duke thënë: Ne jemi të shtëpisë dhe nuk jemi mysafirë.

Rreth një orë para nisjes së kësaj mbledhje, Kryemadhi shkruante në rrjetet sociale, se çdo tentativë imponuese përjashtuese nuk i shërben ringritjes së partisë. Ajo shkruan se e drejta për t'u përmirësuar është për këdo. Pak minuta para nisjes, Kryemadhi ka dashur të dërgojë edhe një tjetër "mesazh". Në bluzën e saj shkruhej anglisht "Here I am", që përkthehet në shqip "Jam këtu". 

1 MUAJ ME PARE

Mbledhja e Komitetit Drejtues të PL-së/ Mbërrin Kryemadhi, "mesazhi" i koduar në veshjen e saj (FOTO)

Mbledhja e Komiteti Drejtues të PL-së/ Kryemadhi: Partia nuk ka
monika kryemadhi

TIRANË- Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi është paraqitur në "Hotel Tirana", ku pritet të mbahet mbledhja e Komitetit Drejtues Kombëtar të kësaj partie. Në këtë mbledhje siç është paralajmëruar nga kreu i PL-së, Ilir Meta pritet të merren vendime të rëndësishme. 

Rreth një orë para nisjes së kësaj mbledhje, Kryemadhi shkruante në rrjetet sociale, se çdo tentativë imponuese përjashtuese nuk i shërben ringritjes së partisë. Ajo shkruan se e drejta për t'u përmirësuar është për kedo. 

Ndërkohë pak minuta para nisjes, Kryemadhi ka dashur të dërgojë edhe një tjetër "mesazh". Në bluzën e saj shkruhej anglisht "Here I am", që përkthehet në shqip "Jam këtu". 

Mbledhja e Komiteti Drejtues të PL-së/ Kryemadhi: Partia nuk ka

1 MUAJ ME PARE

Mbledhja e Komitetit Drejtues të PL-së, Kryemadhi: Çdo tentativë imponuese përjashtuese nuk i shërben ringritjes së partisë

Mbledhja e Komiteti Drejtues të PL-së/ Kryemadhi: Partia nuk ka
monika kryemadhi

TIRANË- Partia e Lirisë pritet të mbledhë rreth orës 18:00 Komitetin Drejtues Kombëtar. Pak para nisjes së kësaj mbledhje ka reaguar ish-drejtuesja e kësaj partie, Monika Kryemadhi. 

Ajo shkruan në rrjetet sociale, se "meritokracia, mendimi ndryshe, vlerat e individëve në vite që kanë dhënë ndihmesën, në një parti politike janë jetësore dhe hapja ndaj të resë i bëjnë ato edhe më të domosdoshme për rigjallërimin politik."

Më tej shton se çdo tentativë imponuese përjashtuese nuk i shërben ringritjes së partisë. Ajo shkruan se e drejta për t'u përmirësuar është për kedo. 

POSTIMI:

Meritokracia, mendimi ndryshe, vlerat e individëve në vite që kanë dhënë ndihmesën, në një parti politike janë jetësore dhe hapja ndaj të resë i bëjnë ato edhe më të domosdoshme për rigjallërimin politik. Sot më shumë se kurrë opozita dhe aq më shumë Partia e Lirisë kanë nevojë për to. Çdo tentativë imponuese përjashtuese apo edhe bullizuese ndaj kujdo që mendon jashtë rreshtit është devijim ndaj mbylljes jo ringritjes. Të rinjtë duhet të mësojnë nga gabimet e të vjetërve jo ti përsërisin ato. Ndryshimi vjen me fakte jo me fjalë. E drejta për tu përmirësuar është për këdo. Sot në orën 18:00 në KDK e PL.

partia e lirise monika kryemadhi ilir meta

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni