LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Moti i keq në Shqipëri/ Disa zona në Veri mbeten pa energji, akset nacionale bllokohen nga dëbora

•Mëngjesi i sotëm ka nisur me reshje të shumta të shiut dhe dëborës në të gjithë vendin. •Situatë e vështirë është rregjistruar në akset kryesore në Veri, ku dëbora ka penguar qarkullimin e automjeteve. • Në Juglindje të vendit veçanërisht në zonën e Korçës dhe Kolonjës është parë një gjendje e rënduar e motit, por qarkullimi ka vijuar normalisht. • Në Kolonjë është parandaluar një tragjedi, ku 4 banorë kanë rrezikuar jetën kur kanë tentuar të kalojnë lumin me automjet. • Autoriteti Rrugor Shqiptar i ka bërë thirrje drejtuesve të automjeteve të udhëtojnë me kujdes dhe të vendosin zinxhirët. • Nga ana tjetër ekipet e emergjencës janë duke pastruar dëborën në shumë rrugë nacionale me kripë dhe borëpastrues. • Në Dibër dhe Bulqizë 17 fshatra kanë probleme me furnizimin e energjisë elektrike. •OSHE është duke punuar për normalizmin e situatës. 

5 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Shembet një masiv gurësh në aksin Fushë Arrëz-Mirditë, ARRSH apel shoferëve për kujdes

Moti i keq në Shqipëri/ Disa zona në Veri mbeten pa energji,
foto ilustruese

MIRDITË-  Moti i keq dhe reshjet e dendura të shiut dhe dëborë kanë përfshirë gati të gjithë vendin. Situatë e vështirë dhe problematike është rregjistruar në akset kryesore në Veri.

Një shembje e masive gurësh ka ndodhur në segmentin Fushë Arrëz-Mirditë mesditën e sotme. Shembja e gurëve  raportohet se ka ndodhur në vendin e njohur si shkalla e Rrasit.

Kontraktorët kane hapur njërin sens të rrugës, por shembjet vijojnë sërish. ARRSH i bën apel për drejtuesit të mjeteve të këtij aksi rrugor që të bëjnë kujdes.

 

2 MUAJ ME PARE

Moti i keq në Shqipëri/ 17 fshatra pa energji elektrike në Dibër dhe Bulqizë

Moti i keq në Shqipëri/ Disa zona në Veri mbeten pa energji,
Foto ilustruese

DIBËR- Në një situatë të vështirë janë gjendur disa zona në qarkun e Dibrës, si pasojë e reshjeve të dendura të shiut dhe borës. Vijon të ketë probleme përsa i përket furnizimit me energji elekrtike në Dibër dhe Bulqizë. Pa rrymë elektrike janë rregjistruar 8 fshatra në Njësisë Kala dhe Dodë dhe 9 fshatra në Bulqizë.

Nga ana tjetër reshjet e dëborës kanë bërë të vështirë qarkullimin në rrugët e fshatrave Selishtë, Zall Dardhë. Ekipet e emergjencës dhe elektriçistët kanë mbrritur pranë zonave për të normalizuar situatën e krijuar. 

2 MUAJ ME PARE

"Respektoni sinjalistikën"/Bora bllokon rrugët kryesore të vendit, ARRSH: Udhëtoni me kujdes

Moti i keq në Shqipëri/ Disa zona në Veri mbeten pa energji,
Foto ilustruse

TIRANË- Autoriteti Rrugor Shqiptar i bën thirrje drejtuesve të automjeteve të kenë kujdes ditën e sotme në disa akse rrugore të vendit për shkak të vështirësive të motit. Gjatë natës dhe në mëngjes në zonat Bogë-Theth, Tamarë-Vermosh, Cagonj-Bilisht dhe në Dardhë ka pasur reshje të shumta shiu dhe dëbore, shkak i cili ka vendosur në vështirësi qarkullimin.

Sipas njoftimit të ARRSH, drejtuesit e mjeteve duhet të pajisen me goma dimërore, zinxhirë dhe të ulin shpejtësinë duke respektuar sinjalistikën.

Në të gjitha akset, ku është evidentuar vështirësia nga moti i keq janë vendosur patrulla policie për t'i ardhur në ndihmë çdo udhëtari. Nga ana tjetër vijon pastrimi i dëborës përmes shpërndarjes së kripës dhe qarkullimi vijon pa probleme në rrugët nacionale. 

NJOFTIMI I PLOTË

Gjatë orëve të natës dhe në mëngjes vendi është përfshirë nga reshje shiu dhe reshje dëbore në Bogë-Theth, Tamarë-Vermosh, Cangonj-Bilisht dhe në Dardhë ku po vijon puna për pastrimin e dëborës dhe shpërndarjen e kripës. Temperaturat kanë qenë në rritje. Grupet e punës të mirëmbajtjes kanë punuar pa ndërprerje në të gjitha akset me prezencë shiu dhe dëbore për pastimin e akseve. Qarkullimi vijon pa probleme në të gjitha akset nacionale. Drejtuesit e mjeteve të pajisen me goma dimërore dhe zinxhirë kur udhëtojnë për në segmentet me prezencë dëbore, të ulin shpejtësinë, të respektojnë sinjalistikën dhe udhëzimet e Policisë Rrugore. 

2 MUAJ ME PARE

Parandalohet tragjedia/ Tentuan të kalonin lumin me automjet, ngecën në mes të ujit, rrezikohet jeta e 4 banorëve në Kolonjë

Moti i keq në Shqipëri/ Disa zona në Veri mbeten pa energji,
Permbytje

KOLONJË- Mund të kishte përfunduar në tragjedi. 4 banorë kanë rrezikuar jetën e tyre ditën e sotme në ujrat e lumit të Prodan, pasi tentuan kalojnë mes përmes ujit me automjetin e tyre për të dalë në anën tjetër të fshatit.

Makina me të cilin udhëtonin ka mbetur në mes të lumit duke rrezikuar jetën e tyre, të cilëve u erdhën në ndihmë forcat zjarrfikëse.


Banorët e kanë ngritur disa herë zërin për të riparuar urën lidhëse midis dy fshatrave./Dosja.al

2 MUAJ ME PARE

Parashikimi i motit/ Shira të dendur dhe dëborë, kushte të paqëndrueshme atmosferike

Moti i keq në Shqipëri/ Disa zona në Veri mbeten pa energji,
Moti

TIRANË- Si pasojë e ndryshimit të masave ajrore nga të ftohta polare në masa ajrore të ngrohta oqeanike, vendi ynë do të karakterizohet nga moti i ngrohtë, por i lagësht.

Reshje të dendura shiu do të ketë në të gjithë ultësirën perëndimore, ndërsa në zonat e thella malore priten reshje të konsiderueshme dëbore. Parashikohet që kushtet e paqëndrueshme atmosferike të na shoqërojnë deri vonë në mbrëmje kur pritet dobësim i intensitetit të tyre.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë serisht rritje si në mëngjes edhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -4°C deri në 15°C./Dosja.al

moti i keq ne shqiperi

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve