LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

TERRITORIALJA/ Berisha i ofron kompromis Alibeajt: Të ulemi për një draft të përbashkët

• Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike u mblodh ditën e sotme rreth orës 13:30 për të diskutuar për Reformën Territoriale por dhe për aksionin opozitar. • I pranishëm në mbledhje ishte dhe kreu i selisë Blu, Sali Berisha i cili gjatë fjalës së tij për mediat duket se i ofroi një mundësi kompromosi Enkelejd Alibeajt. • Berisha u ndal tek propozimi i bërë nga Alibeaj në lidhje me Reformën Territoriale ku ai propozon ndarjen e vendit në 94 bashki. • Kreu i demokratëve ftoj deputetin që të ulën në Kuvend por dhe jashtë tij dhe të bien dakord për një draft të përbashkët që sipas Berishës do t'i shërbejë qytetarëve shqiptarë. • Kryedemokrati u shpreh se do të bashkëpunohet edhe me partitë aleate. Kjo deklaratë vjen një ditë pas takimit që ky i fundit pati me kreun e Partisë së Lirisë, Ilir Meta në Selinë Blu. • Sa i përket protestës së pedogogëve, kryetari i PD u bëri thirrje qytetarëve që ta mbështesin teksa garantoj dhe mbështetjen e tij të plotrë.

4 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

TERRITORIALJA/ Berisha i ofron kompromis Alibeajt: Të ulemi në Kuvend dhe jashtë tij për një draft të përbashkët

TERRITORIALJA/ Berisha i ofron kompromis Alibeajt: Të ulemi për
Sali Berisha dhe Enkelejd Alibeaj

TIRANË- Për herë të parë që pas "ndarjes" disamujore të opozitës duket se "tymi i bardhë" po del nga selia Blu. Kështu në mbledhjen e fundit të Grupit Parlamentar demokrat të mbajtur ditën e sotme duket se Berisha i ka bërë një propozim konkret Enkelejd Alibeajt në lidhje me Reformën Territoriale.

Berisha u ndal tek propozimi i bërë nga grupi i Alibeajt i cili propozon 94 bashki. Berisha bëri thirrje për të ulur në Komision dhe jashtë tij për të rënë dakord për një draft të përbashkët që sipas kreut të selisë Blu do t'i shërbejë shqiptarëve.

Sali Berisha: Në punën për reformën territoriale janë mbajtur parasysh ndryshimet e thella që ka pësuar vendi këto vite. Por janë marrë për bazë, dy projekte serioze të specialistëve shqiptarë dhe të huaj, të sponsorizuar nga qeveria e Zvicrës. Sot dëgjoj që një grup deputetësh të po kësaj partie, në mënyrë të pavarur, kanë dorëzuar një draft me 94 bashki. Unë mendoj se ky draft i dorëzuar dhe ky që është përgatitur dhe është më i thelluar në çdo aspekt, të ulemi bashkërisht dhe të arrihet në një draft të PD-së, që të përfaqësojë interesat më të mira të qytetarëve shqiptarë.

2 MUAJ ME PARE

Reforma Territoriale/ Berisha: Do bashkëpunojmë me PL-në dhe partitë aleate! Rama nuk është serioz, gënjen

TERRITORIALJA/ Berisha i ofron kompromis Alibeajt: Të ulemi për
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u ndal dhe tek Reforma Territoriale. Berisha u shpreh se janë të gatshëm të diskutojnë me deputetë të PD dhe partitë aleatë lidhur me këtë çështje.

Ai ndër të tjera theksoi se kryeministri Edi Rama nuk është serioz sa i përket Reformës por sipas tij ishte detyrë e opozitës që të paraqiste një draft konkret të hartuar nga ekspertët më të mirë.

Sali Berisha: Në punën për reformën territoriale janë mbajtur parasysh ndryshimet e thella që ka pësuar vendi këto vite. Por janë marrë për bazë, dy projekte serioze të specialistëve shqiptarë dhe të huaj, të sponsorizuar nga qeveria e Zvicrës. Sot dëgjoj që një grup deputetësh të po kësaj partie, në mënyrë të pavarur, kanë dorëzuar një draft me 94 bashki. Unë mendoj se ky draft i dorëzuar dhe ky që është përgatitur dhe është më i thelluar në çdo aspekt, të ulemi bashkërisht dhe të arrihet në një draft të PD-së, që të përfaqësojë interesat më të mira të qytetarëve shqiptarë. Pra, nuk ka asnjë gjë, edhe një deputet i vetëm mund të mbështesë ligj, projekt apo reformë, kështu që ulja me ta në komisione dhe jashtë komisioneve, dhe gjetja e një ujdie për një projekt që ta mbështesin të gjithë deputetët e opozitës, duhet të diskutohet edhe me partitë aleate në parlament, duhet të diskutohet me Partinë e Lirisë, duhet të diskutohet me të gjitha partitë opozitare. Natyrisht, ne kurrë nuk bëhemi pjesë e një loje të qeverisë dhe as të pazareve me të. Ne e kemi publik projektin. Projekti shpreh interesat më të mira. Nuk besoj se Edi Rama është serioz në çështjen e reformës. Nuk ndodh. Gënjen. Pavarësisht nga kjo, ishte në detyrimin tonë që të paraqesim një projekt më të mirin.

2 MUAJ ME PARE

Berisha: Shpreh mbështetjen e plotë të PD për pedagogët

TERRITORIALJA/ Berisha i ofron kompromis Alibeajt: Të ulemi për

NJOFTIM PËR SHTYP

Sot, ne mblidhemi për një rivlerësim të projektit të përgatitur nga grupi i punës, i drejtuar nga zoti Bylykbashi, për reformën territoriale, në të cilën kanë kontribute specialistët më të mirë, Sekretariati i Qeverisjes Vendore, deputetë dhe specialistë më të mirë të fushës.
Dua të shpreh mbështetjen e plotë të PD për pedagogët që janë në protestë. Sot organizuan një protestë të fuqishme para Universitetit Politeknik për kërkesat më legjitime të tyre.
I garantoj se PD qëndron në mbështetje të çdo kërkese që ata sot i drejtojnë një qeverie arrogante, mashtruese dhe hajdute. Kërkesat e pedagogëve, punonjësve dhe studentëve janë klithma të vërteta për të shpëtuar arsimin universitar në Shqipëri, që është në rrokullisje të madhe.

2 MUAJ ME PARE

TERRITORIALJA/ Berisha lë një "derë hapur" për Alibeajn: Të kemi draft të përbashkët! Thirrje për mbështetjen e pedagogëve

TERRITORIALJA/ Berisha i ofron kompromis Alibeajt: Të ulemi për
Sali Berisha

TIRANË- Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, u mblodh ditën e sotme rreth orës 13:30 për të diskutuar në lidhje me Reformën Territoriale. I pranishëm në mbledhje ishte dhe kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha i cili gjatë fjalës së tij për mediat duke se la një derë të hapur për "grupin Alibeaj", sa i përket Reformës Territoriale dhe propozimeve të bëra prej tij.

Berisha tha se është i gatshëm për të diskutuar me Alibeajn dhe për të rënë dakord për një draft të përbashkët që sipas kryedemokratit do t'i shërbente interesave të shqiptarëve. 

Sali Berisha: Në punën për reformën territoriale janë mbajtur parasysh ndryshimet e thella që ka pësuar vendi këto vite. Por janë marrë për bazë, dy projekte serioze të specialistëve shqiptarë dhe të huaj, të sponsorizuar nga qeveria e Zvicrës. Sot dëgjoj që një grup deputetësh të po kësaj partie, në mënyrë të pavarur, kanë dorëzuar një draft me 94 bashki. Unë mendoj se ky draft i dorëzuar dhe ky që është përgatitur dhe është më i thelluar në çdo aspekt, të ulemi bashkërisht dhe të arrihet në një draft të PD-së, që të përfaqësojë interesat më të mira të qytetarëve shqiptarë.

Kreu i selisë Blu gjatë fjalës së tij u shpreh se do të kishte një bashkëpunim edhe me partitë aleate sa i përket Reformës. Kjo vjen vetëm një ditë pas takimit që ai pati me kreun e Partisë së Lirisë, Ilir Meta në selinë e PD. Sai përket një marrëveshjeje me Ramën, kryedemokrati u shpreh se ai nuk është serioz dhe gënjen.

Sali BerishaPra, nuk ka asnjë gjë, edhe një deputet i vetëm mund të mbështesë ligj, projekt apo reformë, kështu që ulja me ta në komisione dhe jashtë komisioneve, dhe gjetja e një ujdie për një projekt që ta mbështesin të gjithë deputetët e opozitës, duhet të diskutohet edhe me partitë aleate në parlament, duhet të diskutohet me Partinë e Lirisë, duhet të diskutohet me të gjitha partitë opozitare. Natyrisht, ne kurrë nuk bëhemi pjesë e një loje të qeverisë dhe as të pazareve me të. Ne e kemi publik projektin. Projekti shpreh interesat më të mira. Nuk besoj se Edi Rama është serioz në çështjen e reformës. Nuk ndodh. Gënjen. Pavarësisht nga kjo, ishte në detyrimin tonë që të paraqesim një projekt më të mirin.

Ai u ndal dhe tek protesta e pedegogëve e mbajtur ditën e sotme në sheshin para Korpusit Universatar. Kreu i selisë Blu u shpreh se e mbështet plotësisht protestën e pedagogëve teksa u bëri thirrjre dhe qytetarëve që të dalin në shesh me ta. 

Sali BerishaDua të shpreh mbështetjen e plotë të PD për pedagogët që janë në protestë. Sot organizuan një protestë të fuqishme para Universitetit Politeknik për kërkesat më legjitime të tyre.
I garantoj se PD qëndron në mbështetje të çdo kërkese që ata sot i drejtojnë një qeverie arrogante, mashtruese dhe hajdute. Kërkesat e pedagogëve, punonjësve dhe studentëve janë klithma të vërteta për të shpëtuar arsimin universitar në Shqipëri, që është në rrokullisje të madhe.

Ku ndahen tre grupet për reformën territoriale?

Deri më tani, Partia Socialiste i qëndron ndarjes aktuale territoriale të Shqipërisë me 61 bashki dhe 12 qarqe. Grupi i deputetëve të Partisë Demokratike që mbështesin Enkelejd Alibeajn propozuan hartë të re me 92 bashki dhe 6 rajone. Nga 12 qarqe, Grupi i PD propozon rigrupimin në 6 rajone, që përmbledhin Rajonin Tiranë-Durrës; Rajoni Shkodër-Lezhë; Rajonin Kukës-Dibër; Rajonin Gjirokastër-Berat; Rajonin Fier-Vlorë dhe Rajonin Elbasan-Korçë.

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha parashtroi idenë e ndarjes së Shqipërisë në pesë rajone e 95 bashki. Sipas propozimit të PD,  51% e bashkive janë bashki qëndrore, do të mbulojnë edhe sportin. Pjesa tjetër e bashkive do të kenë funksione të plota, por do të jenë të fokusuara te shërbimet bazë. Në Tiranë nga 5 bashki bëhen 9 bashki, pasi shtohen Ndroqi, Petrela, Kashari, Dajti. Gjithashtu edhe 11 minibashkitë të kalojnë në Bashki, sipas propozimit të PD. Ndërsa bashki shtesë do të kenë edhe rajonet e tjera.

sali berisha partia demokratike enkelejd alibeaj reforma territoriale

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE