LIVE UPDATES
Bota

Mëri mes miliarderesh! Bill Gates dhe Elon Musk nuk flasin me njëri-tjetrin

5 Maj 2021, 14:00 Nga DOSJA
Mëri mes miliarderesh! Bill Gates dhe Elon Musk nuk flasin me

SHBA– Sipas Business Insider , shenja e parë e fërkimit midis Bill Gates dhe Elon Musk erdhi në Shkurt 2020 pasi Gate pranoi në një intervistë në YouTube me Marques Broënlee se ai  s’do të zgjidhte të mos blinte një Tesla. Si përgjigje, Musk shkroi në Tëitter se ai gjithmonë i kishte gjetur përgjigjen e Gates “mbytëse”.

Por grindja e tyre filloi me të vërtetë kur COVID-19 u bë një pandemi në të gjithë botën. Sipas  CNN , Musk i quajti urdhrat e qëndrimit në shtëpi “fashiste”, ndau mendimet e tij për virusin dhe shkroi në Tëitter kërkesën që shteti të hiqte bllokimin. Kjo bëri që Gates të kritikonte CEO të Tesla në një intervistë në CNBC , duke nënkuptuar që Musk nuk dinte sa duhet për epidemitë ose vaksinat për të komentuar.

“Pozicionimi i Elonit është i rrezikshëm“, tha miliarderi i Microsoft. “Ai nuk di asgjë nga vaksinat. Ai bën një makinë elektrike të shkëlqyeshme dhe raketat e tij funksionojnë mirë. Kështu që ai është i lejuar të thotë këto gjëra. Shpresoj që ai të mos ngatërrojë me tona ku nuk është përfshirë shumë.” Musk u kundërpërgjigj me disa cicërima të çuditshme , duke shkruar, “Thashethemet se Bill Gates & Unë jemi simpatizantë janë plotësisht të pavërteta”. Por ky nuk ishte fundi i përplasjes së tyre.

Në shtator të vitit 2020, Elon Musk e quajti Bill Gates një “kokë nyje” në podcastin “Sëay” të Kara Sëisher . “Gates tha diçka për mua që s’dija se çfarë po bëja,” i tha pritësi i ardhshëm SNL Sëisher, duke shpjeguar se Tesla kishte punuar në të vërtetë me kompani biofarmaceutike, por duke mohuar që ai do ta merrte vaksinën vetë .

Pastaj në shkurt 2021, Gates shpjegoi se si pikëpamja e tij ishte e ndryshme nga ajo e Musk, për CNN .

Epo, është e rëndësishme të thuash se ajo që Elon bëri me Tesla është një nga kontributet më të mëdha në ndryshimin e klimës që ka bërë dikush. Dhe e dini, nënvlerësimi i Elonit nuk është një ide e mirë,” i tha Gates Sëisher .

Miliarderi i teknologjisë shtoi, megjithatë, se ai nuk “mendon se raketat janë zgjidhja”. Ai gjithashtu përshkroi Tesla si duke bërë mirë në “gjërat e lehta, si makinat e pasagjerëve”, por vuri në dukje se njerëzimi “në thelb nuk po bënte sa duhet për gjërat e forta: çeliku, çimentoja, mishi” dhe më vonë kritikoi miratimin e Musk të Bitcoin në një intervistë me Bloomberg .

Në një zhvillim të çuditshëm, Musk më pas shkroi në Tëitter një karikaturë anti-vaksinash tashmë të fshirë, e cila ishte redaktuar për të treguar Gates duke përdorur vaksinat COVID-19 për të rindezur MP3 player-in e Microsoft Zune. “Së shpejti do të ndjeni dëshirë të çuditshme për Zune …” paralajmëroi Musk, për Business Insider .

Pra, ndërsa të dy burrat mund të jenë CEO të teknologjisë të cilët janë zotuar të ndalojnë ndryshimin e klimës, nuk ka gjasa që ata do të shohin njëri tjetrin në sy së shpejti.

(o.l./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota bill gates elon musk bill gates elon musk

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra