LIVE UPDATES
Bota

Mik me Putin, FBI kontrolle në pasuritë e oligarkut rus, akuzohet për zhvatje

19 Tetor 2021, 21:33 Nga DOSJA
Mik me Putin, FBI kontrolle në pasuritë e oligarkut rus, akuzohet

SHBA- Agjentët e FBI ekzekutuan urdhër kërkimi të martën në pronat në Uashington, DC dhe në New York City që janë të lidhura me oligarkun e shquar rus Oleg Deripaska. NPR shkruan se në një rezidencë madhështore të vendosur në Uashingtonin Veriperëndimor pranë disa ambasadave, agjentët e FBI-së mund të shiheshin, ndërsa autoritetet kishin rrethuar pronën me shirit policie të verdhë.

Agjentët gjithashtu kontrolluan një pronë në Nju Jork, sipas dy personave me njohuri për këtë çështje. Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë po kërkonin hetuesit, por të dy personat thanë se kërkimet janë pjesë e një hetimi penal. Një zëdhënëse e Deripaska, Larisa Belyaeva, i tha agjencisë ruse të lajmeve TASS se FBI kontrolloi dy shtëpi që i përkasin të afërmve të biznesmenit.

Deripaska e bëri pasurinë e tij në metale në Rusi në vitet 1990 dhe zyrtarët amerikanë thonë se ai është i lidhur ngushtë me presidentin e vendit, Vladimir Putin. Deripaska bëri biznes në fillim të viteve 2000 me Paul Manafort, i cili më vonë u bë kryetar i fushatës së Donald Trump gjatë garës presidenciale të vitit 2016. Marrëdhënia e Deripaska me Manafort u përkeqësua më vonë mes mosmarrëveshjeve të biznesit dhe ligjit.

Marrëdhënia e tyre u detajua në raportin e këshilltarit special Robert Mueller nga hetimi i tij mbi lidhjet e mundshme midis fushatës Trump dhe ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhje. Komiteti i Inteligjencës së Senatit gjithashtu shqyrtoi Deripaskën në raportin e tij mbi ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016.

“Komiteti zbuloi se Deripaska kryen operacione ndikimi, shpesh në vendet ku ai ka një interes të rëndësishëm ekonomik. Qeveria ruse koordinon dhe drejton Deripaska në shumë prej operacioneve të ndikimit të tij,” thuhej në raportin e panelit.

Në vitin 2018, Thesari i SHBA vendosi sanksione ndaj Deripaska dhe gjashtë oligarkëve të tjerë rusë, si dhe kompani ruse dhe zyrtarë qeveritarë.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota donald trump larisa belyaeva oleg deripaska robert mueller vladimir putin donald trump larisa belyaeva oleg deripaska robert mueller vladimir putin

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra