LIVE UPDATES
Bota

‘Musk realizon shumë nga idetë dhe mendimet që ne donim të realizonim’, shefi i hapësirës ruse fton miliarderin amerik

8 Shtator 2021, 09:49 Nga DOSJA
‘Musk realizon shumë nga idetë dhe mendimet që ne donim

RUSI– Shefi i hapësirës ruse vështroi sesi miliarderët amerikan, Jef Bezos dhe Richard Benson shkuan në hapësirë në bordin e mjeteve që ata vetë financuan dhe dëshiron që dhe oligarkët rusë të ndjekin të njëjtin shembull.

Milionerët tanë preferojnë të investojnë më shumë në jahte sesa në anije kozmike. Por ndoshta fëmijët e milionerëve aktualë rusë do të jenë krijesa shumë më të mençura.” tha Dmitry Rogozin për CNN në intervistën e tij të parë me mediat perëndimore që kur u bë drejtor i përgjithshëm i Roscosmos.

Rogozin është i impresionuar me industrinë e turizmit hapësinor të Shteteve të Bashkuara, duke përfshirë Virgin Galactic të Branson dhe Origjina Blu e Bezos.

Më pëlqen ajo që bëjnë njerëzit tuaj njerëzit që shpenzojnë paratë e tyre për gjëra të dobishme për shoqërinë e përgjithshme,”- tha Rogozin.

Por Rogozin ruan lavdërimet e tij më të larta për themeluesin e Space X, Elon Musk dhe fajëson stanjacionin e vendit të tij në hapësirë, në paqëndrueshmërinë që pasoi rënien e Bashkimit Sovjetik.

Zoti Elon Musk realizon shumë nga idetë dhe mendimet që ne donim të realizonim, por nuk i arritëm sepse, pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, programi ynë hapësinor u ndal për ca kohë. Ne e respektojmë atë si një organizator të industrisë së hapësirës dhe si një shpikës, i cili nuk ka frikë të rrezikojë.”– tha Rogozin.

Rogozin madje e fton Musk në shtëpinë e tij në Rusi “të jetë mysafir i familjes sime” dhe të diskutojë “eksplorimin e universit, jetën jashtëtokësore dhe mënyrën se si mund ta përdorim hapësirën për të ruajtur jetën në Tokë”.

Por marrëdhënia midis Rogozin dhe Musk nuk ka qenë gjithmonë kaq miqësore. Dhjetorin e kaluar, Rogozin ndau fotografi në Twitter dhe Facebook të specialistëve të Roscosmos, të rrethuar nga bora, duke nxjerrë një pjesë të një rakete Soyuz në rajonin e largët të Rusisë Yakutia.

Kjo nuk është Boca Chica. Kjo është Yakutia në dimër. Pyes veten nëse SpaceX i butë është në gjendje të punojë në kushte të tilla?” komentoi Rogozin, duke iu referuar qytetit të vogël kufitar në Teksas ku SpaceX po ndërton raketën më të madhe dhe më të fuqishme në botë, Starship.

NASA ishte plotësisht e varur nga raketat ruse Soyuz për të marrë astronautët amerikanë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës pas daljes në pension të flotës Space Shuttle. Por kjo varësi përfundoi vitin e kaluar kur raketa Falcon 9 dhe kapsula Crew Dragon e SpaceX lëshuan astronautët e NASA-s nga toka amerikane për herë të parë në gati një dekadë.

Menjëherë pas lëshimit të suksesshëm nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s, Musk më në fund iu përgjigj vërejtjes së vjetër të Rogozin duke thënë: “Trampolina po funksionon“.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota dmitry rogozin elon musk jeff bezos richard benson dmitry rogozin elon musk jeff bezos richard benson

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra