LIVE UPDATES
Bota

“Nëse Trump kandidon, unë tërhiqem”, vendimi i ish-presidentit mban “peng” fushatën

9 Dhjetor 2021, 11:49 Nga DOSJA
“Nëse Trump kandidon, unë tërhiqem”, vendimi i

SHBA  – Zgjedhjet e vitit 2024 në SHBA kanë nisur të ngrenë “furtuna” që tani teksa çdo kandidat i përfolur po kalon në pasiguri kundrejt ish-presidentit Donald Trump.

Sipas CNN, ata janë të lëkundur nëse duhet të pranojnë publikisht ambiciet e tyre presidenciale ose të mbajnë kokën ulur derisa ai të marrë një vendim teksa kundërshtarët e tyre  po i kushtojnë vëmendje shkallës së besnikërisë që tregojnë ndaj Trump. Disa kandidatë të mundshëm të vitit 2024 po krijojnë fushata në “pritje” si punësimin e këshilltarëve të besuar, takimin me donatorët dhe vizitimin e shteteve  kryesore, pavarësisht se e dinë se gjithçka mund të jetë kot nëse ish-Presidenti hyn në garë.

Të mërkurën ish-zëvendëspresidenti Mike Pence do të udhëtojë në New Hampshire për t’u shoqëruar me donatorët e GOP (zgjedhjet presidenciale) në një mbledhje fondesh për republikanët dhe për të kritikuar administratën e Biden në një fjalim të organizuar nga grupi aktivist konservator Heritage Action. Pence nuk ka thënë se do të përmbahej nga sfidimi i ish-shefit të tij në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Të tjerë kandidatë republikanë të përfolur që kanë bërë deklarata të tilla kanë tërhequr kritika nga brenda partisë.

Një pjesë e vogël e kandidatëve të mundshëm të GOP për vitin 2024 kanë bërë tashmë premtime të tilla ose kanë lënë të kuptohet se ata nuk do ta sfidonin Trumpin në zgjedhjet paraprake. Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley e deklaroi këtë qartë në prill, duke u thënë gazetarëve në atë kohë se nuk do të kandidonte nëse presidenti Trump kandidonte. Ndërkohë, guvernatori i Dakotës së Jugut, Kristi Noem dhe një pjesë e vogël e senatorëve republikanë kanë thënë se mbështesin perspektivën e një fushate tjetër të Trumpit ose besojnë se nominimi presidencial i GOP është i tij nëse ai kandidon.

“Nëse Donald Trump do të kandidojë për president në vitin 2024, ai do të jetë kandidati republikan. Sigurisht, unë do ta mbështes atë,” tha senatori Marco Rubio javën e kaluar. 

Senatorët Josh Hawley nga Misuri dhe Tim Scott i Karolinës së Jugut, dy senatorë të tjerë për të cilët janë folur si pretendentët e mundshëm të GOP për vitin 2024, kanë shprehur gjithashtu mbështetjen për një ofertë të ardhshme të Trump.

Kandidatët që kanë treguar respekt ndaj Trumpit duke iu dorëzuar atij edhe para fillimit të zgjedhjeve paraprake të GOP  tani janë duke u mbështetur nga aleatët e tij. Vetëm gjashtë republikanë në mesin e dhjetëra që kanë tërhequr spekulimet e vitit 2024 kanë deklaruar qartë se Trump nuk do të jetë një faktor në vendimin e tyre pasi ata peshojnë ofertat e tyre presidenciale. Ndërsa dy nga emrat e këtij grupi, kongresmenja e Uajomingut, Liz Cheney dhe guvernatori i Maryland, Larry Hogan, ka të ngjarë të hyjnë në garë si kandidatë që s’kanë mbështetur kurrë Trump.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota donald trump mike pence republikanet ne shba zgjedhjet presidenciale ne shba 2024 donald trump mike pence republikanet ne shba zgjedhjet presidenciale ne shba 2024

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra