LIVE UPDATES
Ekonomi

Omicron shkakton mungesë rekord të fuqisë punëtore

20 Shkurt 2022, 06:46 Nga DOSJA
Omicron shkakton mungesë rekord të fuqisë punëtore

TIRANË- Në gjysmën e parë të janarit, rreth 8.8 milionë punëtorë amerikanë duhej të qëndronin në shtëpi, për shkak të infektimit me COVID-19, ose përkujdesjes për dikë që u infektua.

Kjo nuk është vetëm një rritje me mbi dy milionë njerëz nga viti në vit, por edhe mungesa më e madhe e fuqisë punëtore që nga fillimi i pandemisë, siç tregojnë shifrat. Ndërsa dimri i parë e goditi fort fuqinë punëtore në SHBA, me rreth 6.6 milionë punonjës që u detyruan të braktisin punën për shkak të virusit në janar.

Fushata e vaksinimit masiv filloi më 14 dhjetor 2020 dhe deri në fund të janarit, vetëm rreth 37 milionë amerikanë kishin marrë një vaksinë sipas Worldindata. Ardhja e variantit Delta në prill të vitit 2021 u kundërshtua nga një nxitje e përhapur në atë kohë e vaksinimit; më 1 prill, ishin lëshuar afërsisht 180 milionë doza dhe në kulmin e prevalencës së Delta, duke filluar nga gushti 2021, ishin administruar gjithsej 350 milionë vaksina.

Kjo reflektohet edhe në numrin e njerëzve që telefonojnë të sëmurë, me numrat që u rritën në vetëm 4.7 milionë në shtator, pavarësisht variantit shumë më agresiv që dominon infeksionet e reja. Tani, varianti Omicron e ka larguar Delta-n gjatë një muaji, duke përbërë 97 për qind të të gjitha rasteve të reja që nga 19 janari.

Ndërsa Omicron dyshohet se është më pak vdekjeprurës, simptomat e tij relativisht më të buta ende po detyrojnë një numër në rritje njerëzish të qëndrojnë në shtëpi. Kur zbatohet për punonjës thelbësorë gjatë kësaj situate, si profesionistët mjekësorë dhe punëtorët në sektorët e logjistikës, shitjes me pakicë dhe prodhimit, ky zhvillim mund të shkaktojë një numër në rritje të ndërprerjeve në ekonomi në të ardhmen e afërt, duke përkeqësuar më tej ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit, mungesë të burimeve dhe valët e dorëheqjes tashmë në vend.

Politikat botërore, të aplikueshme kudo

– Mungesa për shkak të sëmundjes së lidhur me COVID-19 (përfshirë COVID-in e gjatë) do të regjistrohet si mungesë sëmundjeje nëse punonjësi nuk është në gjendje të punojë nga shtëpia, por nuk do të llogaritet në asnjë procedurë të menaxhimit të mungesës

– Nëse punonjësi është ende në gjendje të punojë nga shtëpia, kjo nuk do të regjistrohet si leje mjekësore dhe pagesa nuk do të regjistrohet si pagesë sëmundjeje

– Nëse punonjësi është shumë i sëmurë për të punuar nga shtëpia, do të llogaritet si mungesë sëmundjeje me pagesë të plotë

– Mungesa e sëmundjes për shkak të COVID-19 nuk do të llogaritet në të drejtën e ndonjë punonjësi për sëmundje

– Punonjësit me simptoma të COVID-19 nuk do të pritet të kryejnë punë në shtëpi

-COVID-i i gjatë përshkruhet si shenja dhe simptoma që zhvillohen gjatë ose pas një infeksioni në përputhje me COVID-19, që vazhdojnë për më shumë se 12 javë. Stafi inkurajohet të informojë punëdhënësin e tyre për simptomat e tyre sa më shpejt që të jetë e mundur dhe me shkrim.

-Individët që kanë një reagim ekstrem ndaj vaksinës COVID-19 dhe zhvillojnë kushte ose përjetojnë përkeqësim të kushteve themelore si rezultat, duhet të marrin të njëjtën mbështetje si anëtarët me COVID të dyshuar ose të konfirmuar me COVID të gjatë

-Kërkesat për punë fleksibël pas infektimit, do të miratohen aty ku është e nevojshme

– Mësuesit që sëmuren nga një sëmundje ngjitëse ose infektive gjatë punës së tyre mund të mungojnë me pagesë të plotë, për aq kohë sa një mjek vërteton infektimin.

– Stafi që duhet të marrë leje për t’u kujdesur për një fëmijë, ose një person tjetër në varësi të familjes, i cili ka simptoma të COVID ose ka rezultuar pozitiv, duhet të marrë pagë të plotë./OBSH

A mund të konsiderohet COVID-19 një sëmundje profesionale?

Nëse COVID-19 kontraktohet përmes ekspozimit profesional, ai mund të konsiderohet një sëmundje profesionale dhe, nëse përcaktohet kështu, duhet të raportohet dhe kompensohet sipas standardeve ndërkombëtare të punës dhe skemave kombëtare për përfitimet nga dëmtimi në punë./OBSH

Marrw nga Revista Monitor

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

ekonomi kryesore covid-19 omicron covid-19 omicron

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive