LIVE UPDATES
Politike

“Open Balkan”, Krifca: Arritja më e madhe, hapja eksportit të blegtorisë

23 Dhjetor 2021, 14:38 Nga DOSJA

TIRANË – Ministrja e Bujqësisë Frida Krifca ka treguar sot në “News24”, në rubrikën “Opinion” se çfarë është arritur gjatë samitit të fundit të “Open Balkan” në Tiranë në bujqësi.

Ajo theksoi se bujqësia është një nga fushat më të rëndësishme të tre vendeve dhe përbën gjysmën e volumit tregtar të tyre.

“Forumi Open Balkan pati një forum të posaçëm për bujqësinë ndërkohë që samiti po zhvillohej. Bujqësia përbën një nga fushat më të rëndësishme të tre vendeve. Ishte kënaqësi për mua që mund t’i jepej kjo vëmendje e duhur bujqësisë posaçërisht. Kishim të ftuar jo vetëm ministrat e dy vendeve, por edhe rektorët e universiteteve bujqësore, pikërisht për të dhënë orientimet e nevojshme për dijet në bujqësi. Ishin dhe dhomat e tregtisë, dhomat ekonomike, të cilët në fakt e kanë motivuar këtë proces sepse janë ata të parët që shohin arsyetimin se pse Ballkani i Hapur është një e mirë. Bujqësia sepse gjysma e volumit tregtar të këtyre tre vendeve ndodh në sektorin e bujqësisë. Ne duam ta zgjerojmë këtë volum tregtar. Vetëm të mira ka sektori bujqësor nga rritja e volumit tregtar. Ne nënshkruam një marrëveshje”, deklaroi Krifca.

Ministrja theksoi se arritja më e madhe e kësaj marrëveshje është hapja për herë të parë eksporti i blegtorisë, tregtimi i kafshëve të gjalla.

 

 

“Maqedonia e Veriut dhe Serbia janë eksportuese të produkteve blegtorale në Europë. Është një arritje dhe në këtë mënyrë do të veprojmë dhe për negociatat e tjera që do të vijnë. Ishte një ushtrim për administratën. Kemi përgatitur 38 dokumente teknikë për t’i dhënë siguri të gjithë procesit. Të njëjtën punë do të bëjmë dhe me vendet anëtare të BE”, tha ajo.

Ministrja tregoi më tej se në nëntor “kemi nënshkruar një marrëveshje mirëkuptimi me qeverinë e Kosovës dhe unë personalisht e kam kërkuar dy herë që të eliminojmë tarifat tregtare mes dy vendeve”.

Krifca foli më tej për edhe për turizmin rural.

“Ne aktualisht kemi ndërtuar një gamë të gjerë infrastrukture për turizmin rural. Ne pamë që vizitat kryesore gjatë dimrit janë kryer në bujtinat që janë ndërtuar. Kemi ndërmend të vazhdojmë ta kryejmë këtë punë. Thjesht për shkak të injektimit të financimit rreth e rrotull janë ngritur shumë ferma, sepse tregu është ai. Kanë shkuar njerëzit në fshat dhe ajo krijon një valë ekonomike. Ne do të injektojmë financim për turizmin rural. Pjesë e kësaj thirrje do të jenë edhe për energjinë e rinovueshme. Këto janë mbështetur nga 60% grant nga ky program. Unë dua të ftoj subjekte që të përfitojnë nga këto thirrje dhe të ulin tarifat e energjisë”, tha ministrja.

Marrë nga “Balkanweb”

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike frida krifca open balkan frida krifca open balkan

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE