LIVE UPDATES
Bota

Policia gjermane arreston një person të dyshuar për fushatë me urrejtje neo-naziste, dërgonte dhjetëra letrë kërcënuese

4 Maj 2021, 12:31 Nga DOSJA
Policia gjermane arreston një person të dyshuar për fushatë

GJERMANI– Policia gjermane ka arrestuar një burrë nën dyshimin e dërgimit të dhjetëra letrave kërcënuese politikanëve, avokatëve dhe gazetarëve.

Letrat kanë përmbajtje urrejtëse, fyese dhe kërcënuese dhe u nënshkruan me shkurtesën e një grupi neo-nazist, thanë zyrtarët të martën.

Sipas Euronews, një i dyshuar 53-vjeçar u arrestua pas një kontrolli në apartamentin e tij në kryeqytetin Berlin, thanë prokurorët.

Njeriu i papunë i akuzuar si mbrapa fushatës ka dënime të mëparshme për “krime të shumta, përfshirë ato të motivuara nga ideologjia e krahut të djathtë”, thanë prokurorët. Policia thotë se i dyshuari kishte dërguar pothuajse 100 letra për njerëz dhe organizata në të gjithë Gjermaninë dhe Austrinë që nga gushti 2018.

Letrat u drejtoheshin kryesisht figurave publike të njohura për angazhimin e tyre kundër racizmit dhe antisemitizmit, si dhe vetë emigrantëve.

Kërcënimet u shkruan me pseudonimin NSU 2.0, një referencë për lëvizjen e ekstremit të djathtë Nacional Socialist Underground që ishte përgjegjëse për një varg krimesh të dhunshme dhe vrasjesh midis 1998 dhe 2011.

Grupi NSU qëndronte pas vrasjeve të motivuara në mënyrë racore të nëntë burrave me prejardhje emigrante, tetë turq dhe një grek dhe një police. Anëtari kryesor i mbijetuar i bandës u dënua me burgim të përjetshëm në 2018.

Media gjermane ka raportuar se hetuesit mendojnë se i dyshuari mund të ketë marrë të dhëna personale për njerëzit që ai shënjestroi nga regjistrat zyrtarë ose forumet Darknet.

Agjencitë e sigurisë kanë paralajmëruar për kërcënimin në rritje të ekstremizmit të dhunshëm të ekstremit të djathtë në Gjermani dhe vendi ishte planifikuar të lëshonte të martën një raport vjetor mbi krimet e motivuara politikisht.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota arrestohet neonazisti gjermani letra kercenuese arrestohet neonazisti gjermani letra kercenuese

Sondazh

Poll
Bota 4 Maj 2021, 12:07

Dubai, vendi ku as qielli nuk është limiti

DUBAI– Nga kati i 77-të, me një madhësi 2 herë më të madhe sesa ajo olimpike është hapur pishina e resortit Address Beach Resort, ne Dubai.Ajo është cilësuar pi...

Bota 4 Maj 2021, 11:22

KOSOVË– Ish-kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe ish-kryeparlamentari, Kadri Veseli, po qëndron në Kosovë, pasi është liruar për vizitë nga Gjykat...

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim