LIVE UPDATES
Politike

Berisha për vdekjen e Gorbaçov: Mbylli sytë një nga personalitetet më të shquara të botës

Berisha e quan Gorbaçov një "kurajo" të shekullit të tij.

31 Gusht 2022, 11:40 Nga f.g
Berisha për vdekjen e Gorbaçov: Mbylli sytë një nga
Mihail Gorbacov dhe Sali Berisha

TIRANE- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka kujtuar me rastin e ndarjes nga jeta, ish-presidentin e fundit të Bashkimit Sovjetik, Mihail Gorbaçov. Në një koment në rrjete sociale, ku ka shpërndarë edhe një foto nga takimi që ka patur me të në vitin 2011, kur Gorbaçov mbërriti në Shqipëri dhe u prit nga Berisha, asokohe kryeministër. Berisha e quan Gorbaçov një "kurajo" të shekullit të tij. 

POSTIMI I PLOTE: 

Homazhe per Mihail Sergejeviç Gorbaçov. Kurajo e shekullit te tij!
Te dashur miq, Mihail Gorbaçov, ish-presidenti i fundit i Bashkimit Sovjetik ne vitet 1985-1991, njeri nga personalitetit me te shquara te shekullit te XX-te mbylli syte pergjithmone.
Mihail Gorbaçov ishte nje gjeni i kurojos njerzore i cili me reformat qe ndermori, qendrimet qe mbajti dhe vendimet historike qe firmosi, luajti nder rolet me kryesore ne shembjen e sistemit komunist ne Europe. Ai me reformat glaznostin (hapjen, transparencen) e famshem dhe pejerstrojken, ristrukturimin, tronditi ne themele sistemin totalitar komunist ne Bashkimin Sovjetik dhe vendet komuniste te bllokut sovjetik dhe inkurajoi levizjet disidente dhe opozitare ne keto vende.
Gorbaçov me vendimin e tij per ti dhene fund doktrines se sovranitetit te kufizuar te diktatorit sovjetik, Leonid Brezhnjev per vendet ish-komuniste te bllokut sovjetik dhe kontribut thelbesor ne suksesin paqesor te revolucionit demokratik te vitit 1989 ne vendet ish-komuniste te Europes lindore, renien e Murit te Berlinit dhe rrezimin njera pas tjetres te klikave komuniste ne keto vende. Ai me reformat dhe politiken qe ndoqi luajti rol historik ne perfundimin e luftes se ftohte dhe shperberjen paqesore te Bashkimit Sovjetik te cilsuar nga Presidenti i SHBA-ve Regan si perendori e te keqes.
Gorbaçov ishte gjithnji nje ze i arsyeshem dhe force per paqen, per çka mori edhe Çmimin Nobel. Vitet e fundit te jetes se tij diktatori Putin e vendosi ne nje survejim konstan qe ja nxiu jeten. Sot ky diktator barbar me luften e tij ne Ukraine per krijimin e perendorise se dikurshme sovjetike po ç’ben trashigimin e Gorbaçovit. Por Mihal Gorbaçov do nderohet gjithmone si gjeni i kurojas njerezor qe me vendimet dhe reformat e tij luajti nje rol te pazevendesueshem ne lirine e popujve te shtypur nga klikat komuniste dhe paqen ne Europe dhe ne bote.
Ne vitin 2011 Garbachov vizitoi Shqiperine dhe pata rastin qe ta pres dhe ti shpreh mirenjohjen time te thelle dhe nderimin e madhe per rolin paresor ne lirine e popujve qe vuanin nga diktaturat komuniste ne Europe, perfeshire dhe shqiptaret. Duke i percjelle ngushellimet me te ndjera familjes se tij shpreh bindjen se Mihail Gorbaçov do jetoje gjithnji ne veprat e padekshme te kohes qe jetoi. sb.

Mikhail Gorbachev vdiq në moshën 91-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë dhe të rëndë, njoftoi spitali i Moskës ku po trajtohej. I vlerësuar me Çmimin Nobel për Paqen për rolin e tij në lehtësimin e konfliktit Lindje-Perëndim shekullin e kaluar, Gorbachev kaloi 20 vitet e fundit në periferi të jetës politike, megjithatë ai vazhdimisht e ka ngritur zërin të dëgjohet teksa shqetësohet për tensionet në rritje mes Moskës dhe Uashingtonit.

vdes mikhail gorbachev sali berisha

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN