LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Debate/ PS 'mbyll derën' për Territorialen, PD: Talleni me shqiptarët. Eksperti: S'bëj politikë

• Sot u bë prezantimi i rekomandimeve për Reformën Territoriale, mbledhje e shoqëruar me debate dhe tensione. Partia Socialiste po shkon drejt refuzimit të kërkesës së Partisë Demokratike dhe pjesës tjetër të opozitës për të shtuar numrin e bashkive. • Këtë gjë e bëri të qartë dhe prezantimi nga eksperti i Partisë Socialiste Artan Shkëmbi tek Komisioni i Reformës Territoriale. Ai tha se PS-ja i qëndron hartës aktuale me 61 bashki dhe 12 qarqe e nuk do ta pranojë kërkesën e Opozitës për shtimin e bashkive. Artan Shkëmbi paraqiti situatën e ndryshimeve territoriale duke vënë theksin te krijimi i një zone funksionale ndërsa tha se procesi është i ngjashëm me atë të vitit 2014. Akuzave të opozitës se procesi është i njëanshëm, ai iu përgjigj duke thënë se ky është një debat për politikanët. • Mbledhja u shoqërua me debate ku deputetja e Partisë Demokratike, Dhurata çupi tha se raporti është keqardhje. Ish-ministrja Anila Denaj iu përgjigj duke thënë se raporti është hartuar nga ekspertë ndersa Baftjar Zeqaj tha se PS do të vazhdojë me reduktimin e numrit të bashkive. • Deri më tani PD kërkon një hartë të zgjeruar me 33 njësi të qeverisjes vendore të shtuara duke e çuar numrin e bashkive në 94 dhe uljen e qarqeve nga 12 në 6 dhe përcaktimin e tyre si rajone. PS deklaroi se mund ta ndryshonte hartën aktuale ndërsa pranon negociimin vetëm me grupin e Alibeajt që kërkon gjithashtu 94 bashki.

4 artikuj për këtë temë.

3 MUAJ ME PARE

'Territorialja' ndez debatin në Komision/ Çupi: Talleni me shqiptarët. Zeqaj: Do i reduktojmë bashkitë në 36

Debate/ PS 'mbyll derën' për Territorialen, PD: Talleni me
Dhurata Cupi dhe Anila Denaj

TIRANE- Sot u publikua raporti i ekspertëve të Partisë Socialiste për Hartën Territoriale ku u refuzua kërkesa e opozitës për të shtuar bashkitë. Mbledhja u shoqërua me debate ku deputetja e Partisë Demokratike, Dhurata çupi tha se raporti është keqardhje. Ish-ministrja Anila Denaj iu përgjigj duke thënë se raporti është hartuar nga ekspertë ndersa Baftjar Zeqaj tha se PS do të vazhdojë me reduktimin e numrit të bashkive. 

DEBATI I PLOTE: 

Dhurata Çupi: Raporti juaj nuk thotë asgjë, le të fitojë PS sipas asaj që ka votuar vetë në 2014. Vazhdoni të talleni me shqiptarët se mbani për tre muaj një tryezë. Jam e keqardhur për këtë raport. Raporti juaj është përkthimi i deklarates së Ballës.

Anila Denaj: Të katërt ekspertët vetëm sa na japin rekomandime. Ne s’mund të hedhim baltë, ju këtë e keni bërë shumë mirë në katër muaj.

Baftjar Zeqaj: Mazhoranca ka ushtruar të drjetën e saj kushtetuese. Erdhi dhe dha kontributin e saj në këtë tryezë. Ne nuk kemi parë një përqendrim të problematikës nga opozita. Pasi opozita kërkoi ndryshime të hartës territoriale dhe është ajo që ka për detyrën të na bindi për këtë gjë dhe problematikën që ka për ndërhyrje territoriale.

Anila Denaj: Unë besoj se nuk erdhi asnjë problematikë e shtjelluar dhe ku mund të bazohenim. Unë besoj se jemi duke shkuar drejt uljes së bashkive në 36. Nuk e di nëse do ndodhi, por jam i bindur që shumë shpejt do shkojmë me më pak se njësi vendore. Kjo nuk është dëshira ime, por nevojë./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

PS i mbyll derën opozitës për Territorialen: Të ruhen 61 bashki, nuk ka kohë për ndërhyrje

Debate/ PS 'mbyll derën' për Territorialen, PD: Talleni me
Sali Berisha, Ilir Meta dhe Edi Rama

TIRANE- Partia Socialiste po shkon drejt refuzimit tëe kërkesës së Partisë Demokratike dhe pjesës tjetër të opozitës për të shtuar numrin e bashkive dhe reduktimin e qarqeve të vendit. Gazetarja e ABC News, Esiona Konomi, raporton se në raportin e ekspertëve të PS që do të konkretizohet i prezantuar në Komisionin e ditës së sotme, PS del me qëndrimin se nuk ka kohë për të ndryshuar ndarjen territoriale pasi zgjedhjet janë shumë afër. 

“Për momentin të ruhen 61 bashki, për më tutje të bëhet një studim i plotë. Nuk ka kohë tani për ndërhyrje, në vijim mund të shkrijmë apo coptojmë bashki”, thuhet në raport, duke sjellë PS në qendrimin e parë që kishte, atë për të mos e ndryshuar hartën administrative të miratuar në vitin 2014. 

Deri më tani PD kërkonte një hartë të zgjeruar me 33 njësi të qeverisjes vendore të shtuara duke e çuar numrin e bashkive në 94 dhe uljen e qarqeve nga 12 në 6 dhe përcaktimin e tyre si rajone. PS deklaroi se mund ta ndryshonte hartën aktuale ndërsa pranon negociimin vetëm me grupin e Alibeajt që kërkon gjithashtu 94 bashki./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

'Territorialja'/ Eksperti i PS, Shkëmbi: Ende nuk ka një studim që të vlerësojë Reformën aktuale

Debate/ PS 'mbyll derën' për Territorialen, PD: Talleni me
Pamje nga komisioni

TIRANE- Ka nisur mbledhja e Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën Territoriale. Në mbledhjen e sotme pritet të bëhet miratimi i procesverbaleve për mbledhjet e datës 20 shtator dhe 3 tetor si dhe të paraqitet raporti paraprak i ekspertëve të mazhorancës. Në mbledhjen e sotme, ekperti i PS, Artan Shkëmbi paraqiti situatën e ndryshimeve territoriale duke vënë theksin te krijimi i një zone funksionale ndërsa tha se procesi është i ngjashëm me atë të vitit 2014. Akuzave të opozitës se procesi është i njëanshëm, ai iu përgjigj duke thënë se ky është një debat për politikanët. 

“Nëse miratimi i reformës territoriale u votua në 2014, zbatimi i saj u bë pas zgjedhjeve lokale të vitit 2015. Në qeveri jo rastësisht ekzistonte dhe pozicioni Ministri i Shtetit për pushtetin lokal. Ky institucion u angazhua në ndjekjen e të gjitha zhvillimeve të pushtetit lokal, duke koordinuar të gjitha autoritetet vendase dhe partnere ndërkombëtare në realizimin e një pune konkrete në funksion të reformës territoriale të vitit 2014. Asokohe u krijuan projektet STAR 1 dhe STAR 2. U vendos buxhet në vitin 2015 për reformën territoriale, e cila u alokua përmes agjencisë për reformën territoriale, duke u angazhuar në mos ndërprerjen e shërbimeve në asnjë prej 61 bashkive të reja që u miratuan nga Kuvendi, duke përgatitur të gjithë proçesin e transferimit dhe zbatimit të ndryshimit të hartës territoriale.  Po ta shohësh procesin e zhvilluar tanimë është i ngjashëm si ai në vitin 2014. Sot jemi në kushtet kur hedhim hapin e tretë, por ne na mungon hapi i parë dhe i dytë. Kjo pamundëson rishikimin e hartës territorial dhe e kemi të vështirë të gjykojmë se si të ecet më tej. Ne jemi këtu në më shumë se tre muaj. Kemi dëgjuar shqetësimet që ka patur opozita. Janë shqetësimet të natyrshme. Opozita pretendon se miratimi i reformës është i njëanshëm për arsye politike, që reforma është e dështuar, apo që shpenzimet administrative janë rritur, apo që shërbimet janë përkeqësuar, autonomia financiare e cënuar, kompentencat e bashkive të vogla, banorët janë larguar nga bashkitë për mungesë përfaqësie…etj. Sigurisht ne si ekspertë nuk na intereson të shikojmë me këtë sy se sa këto deklarime i afrohen realitetit dhe sa një pjesë e tyre është deklarim politik. Ne duhet të japim opinionin tonë për këto vlerësime. Debati politik ju takon juve në këtë drejtim. Ajo që vlen për t’u përmendur është se edhe pas 7 vitesh, s’ka asnjë studim të plotë që të vlerësoj reformën territoriale, nëse do kishim do i ishim referuar atij dhe s’do kishte hapësira për debate”, tha Shkëmbi.

Diskutimi për miratimin e reformës territoriale vazhdon. PD kërkon një hartë të zgjeruar me 33 njësi të qeverisjes vendore të shtuara duke e çuar numrin e bashkive në 94 dhe uljen e qarqeve nga 12 në 6 dhe përcaktimin e tyre si rajone. PS është tërhequr nga qëndrimi fillestar për të mos ndryshuar hartën aktuale ndërsa pranon negociimin vetëm me grupin e Alibeajt që kërkon gjithashtu 94 bashki./Dosja.al

reforma territoriale

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013