LIVE UPDATES
Politike

Meçollari-Ligjeve: Operuat me dokument të falsifikuar, si ia vutë vulën një dokumenti me firmë të skanuar nga Stambolli për Begajn

Meçollari kërkon që të paktën një anëtar i Komisionit të Ligjeve të provojë se në datën 4 qershor 2022, mbas orës 16:00 kanë miratuar kandidaturën e Bajram Begaj për President me Dekret jo të fotokopjuar, por origjinal.

22 Qershor 2022, 16:32 Nga F.M
Meçollari-Ligjeve: Operuat me dokument të falsifikuar, si ia
Artur Meçollari dhe Bajram Begaj

TIRANË- Ish-komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari shkruan se Komisioni i Ligjeve ka operuar me një dokument të falsifikuar për lirimin nga detyra të Bajram Begajt e për t’i hapur rrugën drejt karriges së Presidentit. Në një postim në Facebook, Meçollari shkruan se firma e dokumentit të firmosur nga Presidenti Meta në mesditën e datës 4 qershor 2022 në Stamboll përputhet me firmën e dokumentit të fotokopjuar të dërguar në Këshillin e Ministrave dhe Ministrinë e Mbrojtjes. Por, ai ngre pyetjen se sim und t’i jetë vendosur vula një dokumenti të ardhur nga Stambolli me firmë të skanuar. Meçollari kërkon që të paktën një anëtar i Komisionit të Ligjeve të provojë se në datën 4 qershor 2022, mbas orës 16:00 kanë miratuar kandidaturën e Bajram Begaj për President me Dekret jo të fotokopjuar, por origjinal.

Postimi i plotë:

Në gjykimin tim, Komisioni i Ligjeve ka operuar me një dokument të fallsifikuar. Firma në Stamboll, vula në Tiranë.  Firma e dokumentit të firmosur nga Presidenti Meta në mesditën e datës 4 qershor 2022 në Stamboll përputhet me firmën e dokumentit të fotokopjuar të dërguar në Këshillin e Ministrave dhe Ministrinë e Mbrojtjes. Komisioni i Ligjeve shqyrton legjitimitetin e kandidaturës me dokumentacion. Në dijenin time ky dokument, jo origjinal, është marrë në shqyrtim nga Komisioni i Ligjeve.

Pyetje: si ju vendos vula një dokumenti të ardhur me firmë të skanuar????? A ka ndonjë anëtar të Komisionit të Ligjeve që mund të provojë se në datën 4 qershor 2022, mbas orës 16:00 kanë miratuar kandidaturën e Bajram Begaj për President me Dekret jo të fotokopjuar, por origjinal, të Predidentit për lirimin e tij nga Forcat e Armatodura? Sipas ligjit Dekreti i Presidentit ka marrë fuqi ligjore ditën që Presidenti Meta ka dorëzuar në Sekretarinë e Presidencës dekretin me firmë origjinale dhe i është vendosur vula. Një akt administrativ merrë fuqi kur ka te gjithë elementët e parashikuar nga ligji.

Një ditë më parë, ish-drejtuesi i Forcave të armatosura detare, Artur Meçollari shkruante se në dekretin original të Metës nuk mund të ketë pasur vulë, pasi firma nga Presidenti u hodh në Stamboll ku ai ndodhej me 4 qershor, ndërsa vula ishte në Tiranë.

Bajram Begaj u zgjodh president i Shqipërisë me 78 vota të deputetëve të Kuvendit. Ai është presidenti i tretë i Shqipërisë, pas ish-president Alfred Moisiut dhe të ndjerit Bujar Nishani që vjen nga karriera ushtarake. Begaj pritet që të marrë zyrtarisht detyrën në 24 korrik, kur mbaron edhe mandati 5-vjeçar i Presidentit Ilir Meta.

 

artur mecollari ilir meta bajram begaj

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra