LIVE UPDATES
Politike

POLITICO: Ligjvënësi i burgosur i BE-së pret vendimin e ri të gjykatës në Tiranë

Zgjedhja e fundit e eurodeputetit grek burgosi ​​në Shqipëri flakët diplomatike.

25 Qershor 2024, 11:41 Nga I.A
POLITICO: Ligjvënësi i burgosur i BE-së pret vendimin e ri
Fredi Beleri

TIRANË-  Fredi Beleri, kryebashkiaku i zgjedhur i qytetit shqiptar të Himarës, festoi zgjedhjen e tij si deputet grek i Parlamentit Evropian për partinë qeverisëse Demokracia e Re në një burg shqiptar. Beleri është i vetmi eurodeputet që ishte në burg kur u zgjodh deputet i këtij qershori.

Në maj 2023, Beleri, i cili i përket minoritetit grek të zonës, u zgjodh kryetar i qytetit bregdetar në rivierën shqiptare vetëm dy ditë pasi u arrestua për blerje votash. Beleri mposhti kundërshtarin e tij me 19 vota pasi dyshohet se ofroi 40,000 lekë shqiptare (355 euro në atë kohë) për të blerë tetë vota. Këtë mars ai u dënua me dy vjet burg. Ai do të dalë në gjykatë të martën për të apeluar dënimin e tij, të cilin ai thotë se ishte i rremë dhe i motivuar politikisht.

Unë nuk pres që rezultati gjyqësor të jetë i drejtë,” tha ai për POLITICO në një intervistë nëpërmjet telefonit nga burgu. Duke besuar se gjyqtari në çështjen e tij është një i emëruar politik, ai parashikon se dosja e tij do të përfundojë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg. 

"Në çdo vend tjetër në botë, i vetmi rezultat që mund të prisja do të ishte lirimi im sepse nuk ka prova, nuk ka asnjë rast," tha ai.

Duke ndezur tensionet Greqi-Shqipëri

Analistët dhe zyrtarët në Greqi, përfshirë Ministrinë e Jashtme, kritikuan vendimin e kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis për të përfshirë Belerin në fletën e zgjedhjeve evropiane të partisë së tij për Demokracinë e Re të qendrës së djathtë, veçanërisht duke pasur parasysh burgosjen e tij në Shqipëri. Kritikët parashikuan se vendimi do të ndezë ankesat e gjata midis Greqisë dhe Shqipërisë.

Megjithëse Shqipërisë iu dha statusi i kandidatit për në BE në vitin 2014, Komisioni Evropian ka thënë se qeveria e vendit “duhet të përmbahet nga masat që nuk janë në përputhje me standardet e BE-së”, duke përfshirë lirinë e shprehjes, çështjet e pakicave dhe të drejtat pronësore, si dhe në fusha kyçe për sundimin e ligjit. Për grekët, Beleri ishte viktimë e akuzave të sajuara politike, por për shqiptarët ai është një figurë kërcënuese e lidhur me kryengritjen e armatosur nga minoriteti etnik grek.

Ai u pa gjerësisht si një kundërshtar kryesor i qeverisë shqiptare në një luftë për sekuestrimin e pronave që u përkisnin grekëve etnikë rreth Himarës. Kryeministri shqiptar Edi Rama ka thënë vazhdimisht se Beleri do të gjykohet nga autoritetet e pavarura gjyqësore të vendit, si çdo qytetar tjetër shqiptar.

"Athina, e bën të duket sikur Shqipëria është Siberi dhe se dikush në Siberi mbahet peng nga një regjim gjakatar i pamëshirshëm. Nëse do të kishte ndonjë të vërtetë në gjithë këtë, a mendoni se ky qytet do të heshtte dhe Komisioni Evropian nuk do të kishte thënë asnjë fjalë, Këshilli Evropian, një shtet tjetër anëtar? "tha Rama në shkurt.

Por disa mbështetës të zgjerimit të BE-së argumentojnë se me kandidaturën e Belerit, Demokracia e Re vërtet po e çonte një mosmarrëveshje dypalëshe në nivel evropian.  Beleri përmendi, ndër të tjera, rastin e tij si dëshmi për problemet në drejtësinë e Shqipërisë.

“Në Shqipëri ka pasur një reformë në drejtësi, e cila në vend që të ndihmojë drejtësinë e ka bërë edhe më keq. Çështjet e pazgjidhura janë shumëfishuar. Është e qartë se ka një çështje të shtetit ligjor në Shqipëri”. 

Athina këmbëngul se rruga e pranimit të Shqipërisë në BE duhet  të respektojë pakicën greke të vendit. Çështja ka tensionuar marrëdhëniet e Greqisë me disa nga aleatët e saj në BE, veçanërisht Gjermaninë, kancelari i së cilës Olaf Scholz  ka mbështetur publikisht kandidaturën e Shqipërisë  pavarësisht kundërshtimeve nga Greqia.

Aty ku qëndron Beleri

Beleri thotë se është pro anëtarësimit të Shqipërisë në BE. 

“Është në interes të pakicës greke, të Shqipërisë dhe të Greqisë. Por nuk jam i bindur që qeveria aktuale në Shqipëri synon një kurs europian,” tha ai.

Në nëntor, Greqia paralajmëroi një takim të ambasadorëve të BE-së se ishte gati të bllokonte ofertën e pranimit të Shqipërisë nëse nuk respektonte të drejtat e Belerit. Por Greqia nuk ka arritur deri më tani të bindë aleatët e saj perëndimorë se ky rast duhet të ndikojë në rrugën e Shqipërisë në BE.

“Nuk ia dolëm, sepse është e qartë se nuk ka solidaritet evropian. Drejtësia në Shqipëri është një çështje e madhe ndaj së cilës evropianët po mbyllin sytë,” tha Beleri.

Ai shtoi se prioritetet e tij si eurodeputet do të jenë ruajtja e shtetit ligjor, mbrojtja e të drejtave të pakicave dhe integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE. Por për sa kohë do të qëndrojë në burg, Beleri nuk do të jetë në gjendje të kryejë asnjë detyrë në Kuvend, përfshirë votimin dhe pjesëmarrjen në komisione. Në mënyrë të ngjashme, Beleri nuk ishte në gjendje të merrte detyrën e tij si kryetar bashkie, sepse ai nuk mund të betohet gjatë kohës që ishte në burg.

Ligjvënësit e zgjedhur të BE-së gëzojnë imunitet në 27 vendet anëtare të bllokut, por jo në vendet e jashtme si Shqipëria. Zëdhënës nga Partia Popullore Evropiane, së cilës i përket Demokracia e Re, dhe nga Parlamenti Evropian nuk pranuan të komentojnë rastin e Belerit.

Zyrtarë nga Demokracia e Re, të cilët folën në kushte anonimiteti për shkak se nuk ishin të autorizuar të flisnin publikisht, pranojnë se nuk ka asnjë mënyrë që ai të kryejë të gjitha detyrat e tij politike për momentin. Por ata gjithashtu theksojnë se ai do ta ketë përfunduar dënimin e tij më pak se një vit nga tani.

Për momentin, Beleri merr pjesë në takimet e eurodeputetëve të sapozgjedhur të Demokracisë së Re nëpërmjet telekonferencës, ku autoritetet greke duhet të aplikojnë për leje speciale në çdo rast në burgun e tij shqiptar. Disa eurodeputetë grekë janë përballur me akuza penale në vitet e fundit, duke përfshirë një të dënuar pasi u zgjodh për pjesëmarrje në një organizatë neo-naziste dhe Eva Kaili, e cila u burgos për përfshirjen e saj të dyshuar në skandalin e korrupsionit në Katargate.

Ndërkohë, aktivistja antifashiste italiane Ilaria Salis, e cila përballet me akuza penale për sulmin e dyshuar të një neonazisti, u zgjodh si eurodeputete në qershor. Ajo u lirua nga arresti shtëpiak në Budapest, në vendlindjen e saj Itali, pasi fitoi vendin e saj dhe fitoi imunitet.

fredi beleri

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!