LIVE UPDATES
Politike

U kundërshtua në Gjykatën Kushtetuese/ Reuters: Parlamenti shqiptar ratifikon marrëveshjen e migracionit me Italinë

Reuters shkruan se 77 deputetë në parlamentin me 140 vende votuan në favor të marrëveshjes, të shpallur në nëntor, sipas së cilës, anëtarja e BE, Italia do të hapë 2 kampe përtej detit Adriatik në Shqipëri, e cila nuk është anëtare e BE. 

22 Shkurt 2024, 11:03 Nga DOSJA
U kundërshtua në Gjykatën Kushtetuese/ Reuters: Parlamenti
Pamje e përgjithshme e parlamentit

TIRANA– Agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters, i ka dedikuar një artikull miratimit të marrëveshjes me emigrantët ditën e sotme në parlament. Reuters shkruan se 77 deputetë në parlamentin me 140 vende votuan në favor të marrëveshjes, të shpallur në nëntor, sipas së cilës, anëtarja e BE, Italia do të hapë 2 kampe përtej detit Adriatik në Shqipëri, e cila nuk është anëtare e BE. 

Artikulli vijon me shtjellin e procedurave të mëparëshme që hasi kjo marrëveshje ku u kundërshtua në Gjykatën Kushtetuese nga opozita, të cilët argumentuan se ajo thyente kushtetutën duke transferuar territorin dhe pushtetin shtetëror në një vend tjetër. Kujtojmë se Gjykata Kushtetuese hodhi poshtë pretendimet dhe dha një dritë jeshile për marrëveshjen muajin e kaluar.

Artikulli i plotë:

Parlamenti i Shqipërisë ratifikoi të enjten një marrëveshje për migracionin me Italinë, e cila i lejon asaj të ndërtojë qendra përpunimi për emigrantët në vendin ballkanik. Shtatëdhjetë e shtatë deputetë në parlamentin me 140 vende votuan në favor të marrëveshjes, të shpallur në nëntor, sipas së cilës, anëtarja e Bashkimit Evropian, Italia do të hapë dy kampe përtej detit Adriatik në Shqipëri, e cila nuk është anëtare e BE. Një kamp do t'i kontrollonte emigrantët në momentin e mbërritjes dhe një i dytë do t'i ndalonte ata derisa të shqyrtohen kërkesat për azil. Më pas, migrantët ose do të lejoheshin të hynin në Itali ose do të riatdhesoheshin.

Marrëveshja u kundërshtua në Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë nga ligjvënësit e Partisë Demokratike të opozitës, të cilët argumentuan se ajo thyente kushtetutën duke transferuar territorin dhe pushtetin shtetëror në një vend tjetër. Gjykata Kushtetuese hodhi poshtë pretendimet dhe dha një dritë jeshile për marrëveshjen muajin e kaluar. Brukseli ka thënë se planet italiane nuk shkelin ligjin e Bashkimit Evropian.

reuters marresveshja per emigrantet

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni