LIVE UPDATES
Politike

Shtetësi me koncesion? Qeveria pajton dy kompani, Skënderi: Shqipëria do ketë ekskluzivitetin e vendimmarrjes

Bledar Skënderi, drejtues i agjencisë që harton programet e veçanta të shtetësisë, sqaron si vijon procedura. Sipas Skënderit, shteti shqiptar ruan ekskluzivitetin e vendimmarrjes.

13 Gusht 2022, 16:51 Nga Esiona Konomi
Shtetësi me koncesion? Qeveria pajton dy kompani, Skënderi:
Bledar Skënderi

TIRANË- Shqipëria po kërkon investitorë të huaj, të cilët të sjellin paratë në Shqipëri e të përfitojnë kështu shtetësinë shqiptare. Për këtë, Qeveria ka vendosur sipas kësaj VKM-je që një pjesë e procedurave të jepen me koncesion.

Bledar Skënderi, drejtues i agjencisë që harton programet e veçanta të shtetësisë, sqaron për ABC si vijon procedura.

“Agjencia do të bëjë vetëm promovimin e pasaportës shqiptare. Do kërkojë klientët potencialë të mundshëm për të ardhur në Shqipëri. Meqë shteti shqiptar nuk ka kapacitete për të ngritur zyra përfaqësimi në të gjitha shtetet që mendohet se mund të kenë interes për të ardhur në Shqipëri, duke kërkuar pasaportën tonë, ky shërbim do të jepet nga një kompani ndërkombëtare të huaj, që do të bëjë vetëm këtë gjë. Është si të thuash agjenci turistike që do bëjë promovimin e Shqipërisë nëpër botë”, tha ai. 

Sipas Skënderit, shteti shqiptar ruan ekskluzivitetin e vendimmarrjes.

“Të gjitha kompetencat u ngelen autoriteteve të shtetit shqiptar. Kontrolli i pastërtisë së figurës apo burimeve financiare të klientit potencial të mundshëm i cili aplikon për të marrë pasaportën shqiptare, bëhet njëkohësisht në dy drejtime. Së pari, verifikohet përmes kompanive të mirënjohura ndërkombëtare të certifikuara për këto çështje, për pastërtinë e figurës dhe pjesën ekonomike, dhe së dyti, agjencia vetë, në bashkëpunim me institucionet ligjzbatuese shqiptare, bëjnë verifikimet e tyre. Me Shërbimin Informativ Kombëtar, me Policinë e Shtetit, me institucionet homologe të tyre Interpol, etj, sillet informacion duke u bërë verifikim i dy anshëm i personit që aplikon për të marrë pasaportën tonë”, shtoi Skënderi.

Një tjetër kompani ndërkombëtare do të verifikojë nëse të pasurit që duan të bëhen shqiptarë, kanë probleme penale, apo i zotërojnë në të vërtetë paratë që pretendojnë t’i investojnë në vendin tonë.

“Do të kontraktohet një kompani tjetër e cila do të bëjë kontrollin e figurës së aplikantit dhe të aftësive të tij financiare”, tha Skënderi.

Skënderi thotë se shteti shqiptar nuk do të paguajë për këto shërbime.

“Ky shërbim taksapaguesve shqiptarë nuk do t’ju kushtojë asnjë lek. Agjencia do të marrë pagesë nga aplikanti i huaj në rast suksesi të rastit”, tha ai.

Qeveria vijon përpara me këtë program për të dhënë pasaporta me pagesë, edhe pse BE është kritike.

“Garancia për partnerët tanë është se ne do të ndërtojmë një program të hapur, transparent dhe të pakorruptueshëm”, tha Skënderi.

Shteti shqiptar nuk e ka ende çmimin e pasaportës shqiptare për të huajt e për këtë po studiojnë rastet e Malit të Zi, Maqedonisë, etj.

“Vlera e investimit është një pjesë e rëndësishme e konkurrueshmërisë. Ne duhet të ndërtojmë një program konkurrues me fqinjët tanë. Por elementë të tjerë që ndikojnë që të kemi sukses është shpejtësia e veprimit të agjencisë, qartësia e procedurave, etj.”, përfundoi ai. 

Programi ekonomik i shtetësisë nënkupton se një i huaj, merr pasaportë shqiptare nëse investon në vendin tonë një shumë të majme parash, që në disa vende shkon në miliona euro.

Marrë nga Abcnews.al

bledar skënderi

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS