LIVE UPDATES
Politike

Si do e rregullonin Tiranën? Këlliçi 'risheh' planin urbanistik, Bogdani ekonominë

Bogdani u përqëndrua tek ekonomia. Ai tha se do të bëjë që të rinjtë të mos largohen nga Tirana. 

4 Nëntor 2022, 22:34 Nga F.M
Si do e rregullonin Tiranën? Këlliçi 'risheh' planin
Kandidatët në primare

TIRANË- Të katër kandidatët  e primareve në Partinë Demokratike për Bashkinë e Tiranës kanë idetë e tyre se si mund të rregullohet Tirana. Të ftuar në "Çim Peka Live", ata dhanë idetë e tyre në lidhje me rregullimin e kryqytetit. Këlliçi u shpreh se duhet riparë i gjithë plani urbanistik i Tiranës pasi janë shembur 37 monumente kulture dhe vila tradicionale të Tiranës për t’i hapur rrugë ndërtimit të kullave. Bogdani u përqëndrua tek ekonomia. Ai tha se do të bëjë që të rinjtë të mos largohen nga Tirana. 

Pjesë nga biseda: 

Belind Këlliçi: Mund të rregullohet shumë. Së pari duhet një analizë çfarë ka ndodhur me Tiranën. Një ndër aktet e para që do të propozoj do jetë një rishikim i plotë dhe auditim i lejeve të ndërtimit, kryesisht atyre që janë në zonën muzeale të Tiranës. Mos harroni që keni patur 37 monumente kulture dhe vila tradicionale të Tiranës që janë shembur për t’i hapur rrugë ndërtimit të kullave. Dua të jap transparencë, mungon transparenca dhe projektet nuk konsultohen me komunitetin. Do duhet rishikuar plani i përgjithshëm vendor dhe plani i detajuar vendor, konsulta të plota me qytetin. Taksat duhen ulur, nga taksa e parkimit. Të gjesh vend parkimi është e vështirë. Nuk parkojnë dot banorët makinat e tyre, marrin hapësira me qira. Tirana duhet të ketë transparencë mbi një aferë shumë të madhe. Aferës së inceneratorëve do i shkoj deri në fund. Qytetarët e Tiranës paguajnë 80 mijë euro në ditë për pastrimin e qytetit dhe për incenerimin e mbetjeve tek një incenerator që nuk ekziston. Me të dhënat që kam, Tirana ka paguar mbi 42 mln euro për inceneratorin e Tiranës që nuk ekziston. Paguhen shifra marramendëse dhe qyteti është i pisët. Subvencione për çiftet e reja që të rinjtë të kenë mundësi të krijojnë familjen e tyre këtu.

Gerti Bogdani: Sipas meje është shkatërruar por ka ende shpresë Tirana, nuk është përtej pikës së moskthimit. E domosdoshme ndryshimi në drejtimin e Tiranës vitin tjetër. Ajo pak gjë që ka mbetur, nga trashëgimia, identiteti, problematika të jetës së përgjithshme kanë ende shpresë për tu rregulluar. Duhet një hartë ku bëhet fjalë për trashëgiminë, identitetin dhe shërbimet. Zonat e Tiranës nuk kanë shërbime, infrastrukturën e poshtme. Përmbyet me pak minuta shi. Ka zona si Unaza e Re, 100 mijë banorë nuk kanë as shkollë dhe as çerdhe. Janë lënë në harresë e mëshirë të fatit. Trafiku e transporti publik. Zgjidhja e transportit publik është një hap për të zgjidhur trafikun në qytetin e Tiranës. Transporti Publik me cilësi e eficensë që përdret në masë bën që qytetarët të përdorin më pak makinat. Ofrimi i transportit falas për shkollat fillore. Lehtëson prindërit dhe trafikun. Të bëj që të rinjtë të mos largohen nga Tirana. Do bëja rishikim total të taksave, për çdo person që hapet nga një person në 30 vjeç.

Ilir Alimehmeti: Shumë gjëra mund të rregullohen. Disa kanë nevojë për afat të shkurtër e disa afatmesëm e disa duan kohë. Duhet të bëjmë premtime reale. Ajo që më vret si qytetar, sa herë flitet për Tiranën, urbanistika në disvafor të njerëzve. S'ka njësi funksionale por gjëra më vete, mund ti quajmë kulla. Jeta e një familje ka të bëjë me një banesë, një punësim, dhe një rekreacion, një argëtim. Po ti përmbledhim, këto përbëjnë jetesën e shëndetshme. Çdo aspekt i kësaj sot është i dëmtuar. Parkingu problem, duhet parë nga përqindja. Kemi 10500 vetë për kilometër katror. Kemi mungesë riciklimi. Duhet ndershmëri dhe të auditohet çdo veprim përmes institucioneve përkatëse që do ftohen të bëjnë hetimet e tyre.

Adriana Kalaja: Do propozoja shfuqizimin e dy VKM-ve. 2017 dhe 2018 që lidhen me zonën historike të Tiranës. Janë VKM antikushtetuese. Me porosi dhe urdhëra të mafies së ndërtimit kanë ngushtuar qendrën historike të Tiranës duke i hapur vend ndërtimit të kullave. Jemi dëshmitar të gjithë se çfarë bëhet me të gjithë objektet që janë vepra të monumenteve të kulturës. Tirana shpëtohet me tritol. Kjo nënkupton se çdo kullë pas një auditimi të bërë në bashkinë nëse unë do ta kem fatin ta drejtoj, që rezulon se është ndërtuar mbi një vepër të trashëgimisë kulturore, jo vetëm që do i vihet tritoli, jo vetëm që do bëhet vepra si ka qenë, do veprohet me përgjegjësi penale. Të gjithë përgjegjësit, nga Veliaj dhe oligarkët që kanë bërë një gjë të tillë dhe zyrtarët e bashkisë të shkojnë para drejtësisë.

gert bogdani belind kellici ilir alimehmeti adriana kalaja primaret ne pd

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq