LIVE UPDATES
Politike

VIDEO/ Rimbursimi i fermerëve për mbjelljen e grurit, Braçe: Procesi burokratik, por aplikoni! Dokumentet që duhen

Ndërkohë Braçe ka vijuar me kritikat ndaj ministrisë së Bujqësisë duke u shprehur se kjo skemë mund të ishte bërë më e mirë, më e thjeshtë dhe më pak burokratike duke qenë se fermerët i kanë dorëzuar njëherë këto dokumente.

8 Gusht 2022, 13:31 Nga e.k
VIDEO/ Rimbursimi i fermerëve për mbjelljen e grurit, Braçe:
Erion Braçe

TIRANË- Deputeti socialist i qarkut të Fierit, Erion Braçe me anë të një video mesazhi në facebook u ka bërë thirrje fermerëve që të aplikojnë në skemën mbështetëse të Ministrisë së Bujqësisë, që t'iu rimbursohen paratë për grurin e mbjellë. 

Ndërkohë Braçe ka vijuar me kritikat ndaj ministrisë së Bujqësisë duke u shprehur se kjo skemë mund të ishte bërë më e mirë, më e thjeshtë dhe më pak burokratike duke qenë se fermerët i kanë dorëzuar njëherë këto dokumente.

Në video-mesazhin e tij Braçe u ka sqaruar të gjithë fermerëve dokumentacionin që u duhet në mënyrë që të përfitojnë nga skema mbështetëse. Braçe thekson se duhet të përfitojnë kohën nga 8 gushti deri më 1 shtator që të mbledhin dokumentet.

"Tani jemi gati për grurin, për masën mbështetëse për prodhimin e grurit në vend. Ministria e Bujqësisë ka nxjerrë udhëzimin e saj për këtë proces, është burokratik, mund të ishte bërë shumë më i lehtë më i thjeshtë shumë më i kuptueshëm për bujqit, por ç’rëndësi ka ne duhet të ndjekim udhëzimin. Nga data 1 shtator deri në datën 23 shtator ora 22:00, aplikimi do bëhet online, do iu duhen një set me dokumente që janë standarde. Pra, certifikate pronësie, akti i marrje i tokës në pronësi, kontratë qiraje, nipt aktiv fermeri, llogari bankare aktive, fature fiskale (jo letra dore) për farën e grurit dhe plehrat kimike të blera. Janë tre procese, ai i aplikimit, i plotësimit të dokumentacionit nëse keni hyrë në fazën për të qenë fitues dhe së treti procesi i verifikimit që do të shoqërohet me dokumente shtesë. Verifikimi do të jetë metër për metër në territor. Ju do të jeni fitues nëse do keni sipërfaqen më të madhe të mbjellë me grurë dhe në rast se kjo sipërfaqe është e barabartë midis shumë bujqve atëherë do të ndikojë koha e aplikimit”, tha Braçe.

Gjithashtu Braçe u bëri thirrje fermerëvce që të tregohen të drejtë e mos të gënjejnë pasi çdo sipërfaqe territori do të verifikohet.

"Një gjë është shumë e rëndësishme, të mos gënjeni, paratë do të merren vetëm pasi të verifikohet metër për metër parcela e deklaruar, e mbjellë dhe e kultivuar me grurë. Ata që japin tokën me qira nuk duhet të bëhen pjesë e këtij procesi. Kjo masë mbështetëse do të shkojë për të gjithë ata që mbjellin grurë dhe prodhojnë grurë, jo për ata që japin tokën me qira të dikush tjetër për grurë. Do ju lutesha shumë sot është data 8, deri më 1 shtator keni kohë boll të bëni gati setin me dokumente. Janë fare të thjeshta, kryhen brenda një dite. E di që do më thoni që këto dokumente i keni paraqitur edhe për naftën, prandaj iu thash që udhëzimi mund të ishte bërë ndryshe, këto janë dokumente të depozituara, por ç’rëndësi ka, merrini këto dokumente për të qenë gati më 1 shtator", shtoi më tej Braçe. 

Prej datës 1 shtator të gjithë fermerët që kultivojnë grurë do të kenë mundësinë që të aplikojnë online pranë AZHBR-së për të përfituar rimbursimin prej 30 mijë lekësh për çdo hektar grurë që ka mbjellë. Aplikimet për këtë skemë do të qëndrojnë të hapura deri në 23 shtator. Përfitues do të jenë ata fermerë që do të mbjellin e kultivojnë grurë pas hyrjes në fuqi të këtij vendimi, ndërsa pagesa do të bëhet pas verifikimit në terren të sipërfaqes së mbjellë

erion brace ministria e bujqesise

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari