LIVE UPDATES
Bota

Presidenti gjerman Steinmeier dhe kryetari i parlamentit Schäuble kanë “njollosur” Gjermaninë për shkak të korrupsionit

19 Mars 2021, 20:10 Nga DOSJA
Presidenti gjerman Steinmeier dhe kryetari i parlamentit Schäuble kanë

Së fundi në Gjermani është zbuluar se dy deputetë të partive konservatore CDU & CSU janë pasuruar duke marrë provizion për ndërmjetësimin e blerjes së maskave pas shpërthimit të pandemisë. Kjo sjellje e deputetëve ngjalli zemërim të madh në të gjitha partitë demokratike në Gjermani. Deputetët u larguan nga grupi parlamentar dhe nga partitë e tyre.

Nga parlamenti do të largohen po ashtu. Drejtësia është duke zhvilluar hetime. Një deputet tjetër u përjashtua për shkak të lidhjeve potencialisht jo të pastra me qeverinë e Azerbajxhanit. Për largimin e këtyre deputetëve ishte shumë e zëshme ministrja e Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU). Pastaj presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier (socialdemokrat) tha se sjellja e deputetëve është “e mjerë dhe e turpshme”.

Çfarë ka ndodhur nuk duhet të nënçmohet, tha presidenti. Sipas tij këtu bëhet fjalë për gabime më shumë se individuale. “Kemi të bëjmë me besimin në integritetin e shtetit dhe institucioneve të tij”, shtoi Steinmeier. Pastaj nënvizoi: rastet e zbuluara nuk meritojnë vetëm zemërim: “Ato janë helm për demokracinë”. Këto fjalë Steinmeier nuk i tha në ndonjë bisedë konfidenciale me këshilltarë, por i tha në Kongresin Digjital të gazetës së madhe dhe të rëndësishme “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).

Fjalët e tij u cituan në Gjermani dhe jashtë Gjermanisë. Kryetari i parlamentit (Bundestagut) Wolfgang Schäuble (CDU), njëri prej politikanëve më me autoritet në Gjermani, tha se sjellja e deputetëve ishte “e pandershme” dhe “e papërputhshme me mandatin e deputetit”.

Kancelarja gjermane Angela Merkel kërkoi ndriçimin e rasteve dhe aty ku është e nevojshme tërheqje e konsekuencave. Për këtë skandal raportoi edhe gazeta e elitave globale “Financial Times”. Askush, ama bash askush në Gjermani nuk e shtroi pyetjen absurde se politikanët më të lartë të shtetit është dashur të heshtin për t’ia ruajtur “fytyrën” Gjermanisë. Vetëm në Kosovë bën vaki që denoncuesit e korrupsionit të kritikohen për shkak se po i denoncojnë të korruptuarit. Kjo qasje jo vetëm që është e pandershme, por është HELM PËR DEMOKRACINË!

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota frank-walter steinmeier skandali i maskave wolfgang schauble. frank-walter steinmeier skandali i maskave wolfgang schauble.

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni