LIVE UPDATES
Bota

Prokurori i Manhattanit jep dorëheqjen dhe akuzon Trump, ka bërë shumë krime…

24 Mars 2022, 12:10 Nga DOSJA
Prokurori i Manhattanit jep dorëheqjen dhe akuzon Trump, ka bërë

SHBA- Një prokuror i Manhattanit, i cili hetoi marrëdhëniet financiare të Donald Trump, shkroi në një letër dorëheqjeje se ai besonte se Trump “është fajtor për shkelje të shumta të krimeve” dhe kritikoi prokurorin e ri të qarkut për të mos ecur përpara me një aktakuzë.

Sipas The Guardian, Mark Pomerantz dhe Carey Dunne, dy prokurorët kryesorë në hetimin penal të prokurorit të qarkut të Manhattan-it për Trump, dhanë dorëheqjen papritur muajin e kaluar. 

Prokurori i sapozgjedhur i qarkut, Alvin Bragg, thuhet se ishte më skeptik se paraardhësi i tij se provat që avokatët e zyrës së tij kishin mbledhur kundër Trump do të ishin të mjaftueshme për ta dënuar atë.

Në një letër dorëheqjeje të shkurtit të marrë nga Neë York Times, Pomerantz shkroi se ekipi i avokatëve që hetonin Trumpin “nuk kishte dyshim” se ai kishte “kryer krime” dhe se vendimi i Bragg për të mos ecur përpara me ndjekjen penale të Trump ishte sepse në qoftë se ecte përpara ai do të ndiqej penalisht për sjelljen kriminale.

“Pasqyrat e tij financiare ishin të rreme dhe ai ka një histori të gjatë të fabrikimit të informacionit në lidhje me financat e tij personale dhe gënjeshtrave për asetet e tij në banka, media kombëtare, palët e tjera dhe shumë të tjera, duke përfshirë popullin amerikan,”-shkruajti Pomerantz në letër.

Mandati aktual i jurisë së madhe që ka dëgjuar provat skadon në prill dhe ka shumë mundësi që Trump të dënohet shumë shpejt.

Ronald Fischetti, një avokat i Trump, i tha Guardian se letra e dorëheqjes thjesht pasqyronte dështimin e ekipit procedues për të ngritur një çështje ligjore bindëse kundër ish-presidentit, duke përshkruar “pafajësinë” e klientit të tij.

“Pomerantz pati disa raste për t’u takuar me Alvin Bragg, prokurorin e qarkut dhe stafin e tij të lartë për të paraqitur saktësisht atë që ai synonte t’i paraqiste jurisë së madhe në mënyrë që të merrte një aktakuzë, dhe ai dështoi. Ai nuk ishte në gjendje të bindte DA dhe stafin e tij të lartë se ai kishte prova të mjaftueshme për të garantuar një aktakuzë. Z. Bragg duhet të lavdërohet që nuk e bëri këtë në bazë të politikës, dhe thjesht duke e bërë atë në bazë të ligjit, të cilin ai supozohet ta bëjë,”– tha Fischetti.

Pomerantz thuhet se ka shkruar edhe për ish-prokuroren e qarkut të Manhatanit, Cy Vance, e cila kishte qenë thellësisht e përfshirë në këtë çështje, kishte urdhëruar ekipin që të paraqiste prova para një jurie të madhe dhe të kërkonte një aktakuzë ndaj Trump dhe të pandehurve të tjerë sa më shpejt të ishte e mundur.

Pomerantz besonte se vendimi i Bragg për të mos kërkuar një padi ndaj Trump ishte i bërë me mirëbesim, por gjithashtu i gabuar dhe krejtësisht në kundërshtim me interesin publik.

(j.c)/dosja.al 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota carey dunne donald trump mark pomerantz carey dunne donald trump mark pomerantz

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra