LIVE UPDATES
Aktualitet

Publikuan faturat e luksit, “Faktoje” i përgjigjet Gjonajt: S’jemi të shitur, paguhemi nga SHBA

26 Gusht 2019, 15:45 Nga DOSJA
Publikuan faturat e luksit, “Faktoje” i përgjigjet Gjonajt:

TIRANË- Media “Faktoje” që publikoi faturat e udhëtimit të minsitres Etilda Gjonaj, ka reaguar pas zhurmës së madhe që u krijua në media. Në një deklaratë për këtë rast kjo meida shkruan se të gjitha faturat i janë vënë në dispozicion nga vet ministria e Drejtësisë.

 “‘Faktoje’ është një medium i ri i gazetarisë investigative i themeluar dhe mbështetur nga USAID, me qëllim të informojë qytetarët dhe taksapaguesit shqiptarë, sesi shpenzohen paratë e buxhetit të shtetit, sa të vërtetë janë politikanët në mbajtjen e premtimeve dhe në respektimin e ligjit gjatë ushtrimit të mandatit të tyre”, shkruan kjo media duke shtuar se janë të paanshëm në punën e tyre.

REAGIMI I PLOTË 

Në emër të transparencës, si taksapagues dhe si gazetarë të rinj, që përpiqemi çdo ditë me përulësi, të kryejmë detyrën si qytetarë e më pas si gazetarë, e ndjejmë për detyrë të sqarojmë publikun pas reagimit të ministres së Drejtësise, znj. Etilda Gjonaj mbi shkrimin investigativ të “Faktoje”, për shpenzimet e kryera  prej saj gjatë vizitave zyrtare jashtë vendit

“Faktoje” është një medium i ri i gazetarisë investigative i themeluar dhe mbështetur nga USAID, me qëllim të informojë qytetarët dhe taksapaguesit shqiptarë, sesi shpenzohen paratë e buxhetit të shtetit, sa të vërtetë janë politikanët në mbajtjen e premtimeve dhe në respektimin e ligjit gjatë ushtrimit të mandatit të tyre. Taksapaguesit amerikanë që kanë mbështetur deri më sot trajnimin e gazetarëve të rinj të “Faktoje” dhe media të tjera të ngjashme fakt-verifikuese në Evropë dhe Ballkan, janë të bindur se transparenca dhe vërtetësia e informacionit janë vitale për një demokraci të shëndetshme. “Faktoje” e mbështetet të gjithë punën në parimin e paanshmërisë dhe shërbimit me korrektësi ndaj qytetarëve shqiptarë.

Në lidhje me investigimin mbi udhëtimet e ministres Gjonaj,  dëshirojmë të sqarojmë opinionin publik se “Faktoje”, prej më shumë se një muaji, ka kërkuar informacion zyrtar pranë Kryeministrisë dhe të gjitha ministrive, bazuar mbi Ligjin për të Drejtën e Informimit, nr.119/2014. Më konkretisht, është kërkuar informacion mbi:

Ministria e Drejtësisë ka qenë e para, që vuri në dispozicion brenda afatit të parashikuar, informacionin e kërkuar dhe të detajuar. Faktet që kemi analizuar nga këto dokumenta janë publikuar tashmë dhe janë vetë lexuesit ata që mund të vlerësojnë nëse shifrat e hoteleve dhe biletave të përzgjedhura nga Ministria e Drejtësisë janë të pranueshme për një vend të varfër si Shqipëria.

“Faktoje” refuzon të bëjë komente mbi komentet e ministres apo ndonjë kolegu që shqetësohet nga mosha e re e gazetarëve tanë, për aq kohë sa ka në dorë faktet, të cilat meritojnë të gjithë vëmendjen dhe energjitë e tyre. Analiza mbi këto fakte është një detyrim i yni dhe askush nuk mund të na ndalojë të bëjmë transparencë  bazuar mbi argumenta.

Pjesa më e madhe e redaksisë së “Faktoje”, përbëhet nga vajza, gra, nëna dhe bashkëshorte që çdo ditë, ashtu si ministret gra të kabinetit, përballen me vështirësi, sakrifica dhe paragjykime.

Detyra e një gazetari sot në Shqipëri, duke ruajtur integritetin është lufta e përditshme që duhet të bëjë edhe me pushtetin, në një klimë ku mungon një standard komunikimi i çliruar nga përçmimi e baltosja apo nga teoritë konspirative dhe armiqtë imagjinarë në mendet e politikanëve apo dikuj tjetër.

Së fundi, dëshirojmë të sigurojmë lexuesit tanë se në ditët në vijim do të bëjmë publike shpenzimet e ministrive të tjera. Për ato ministri që kanë shkelur afatet, përfshirë edhe Këshillin e Ministrave, “Faktoje”  ka hartuar ankimimet përkatëse, pranë Komisionerit  për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale dhe është e gatshme t’i drejtohet edhe gjykatave për të kërkuar respektimin e këtij detyrimi në interes të publikut.

Dy ditë më parë, u publikuan faturat e hotelit ku ministrja Etilda Gjonaj ka shkuar përgjatë vitit 2018. Nga Roma, në Londër, Paris e Bruksel, Gjonaj ka harxhuar rreth 700 euro nata për t’u akomoduar në hotelet më luksoze.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet etilda gjonaj faktoje.al faturat e luksit te etilda gjonajt udhetimet e luksit te gjonajt etilda gjonaj faktoje.al faturat e luksit te etilda gjonajt udhetimet e luksit te gjonajt

Sondazh

Poll
Aktualitet 26 Gusht 2019, 11:42

Shkrumbohet pularia në afërsi të Surrelit

TIRANË- Një pulari në afërsi të Surrelit është përfshirë nga flakët. Mësohet se ngjarja ka ndodhur mesditën e sotme. Pularia, në pronësi të shtetasit me in...

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!