LIVE UPDATES
Bota

Teleperformance vë punonjësit me shpatulla pas murit, investigimi i The Guardian: Do t’ju vendosin kamera sigurie në sh

31 Mars 2021, 11:51 Nga DOSJA
Teleperformance vë punonjësit me shpatulla pas murit, investigimi i

ANGLI- “Call Center-at” si Teleperformanca janë duke menduar që të vendosin camera dhe mjete monitorimi në shtëpitë e të gjithë punonjësve të tyre për të kontrolluar procesin e punës. The Guardian shkruan se kjo gjë do të ndodhë për shkak se shumë punonjës do të punojnë nga shtëpia për të respektuar masat anti-Covid.

Kamerat do të fokusojnë të gjithë punonjësit teksa janë në punë, për të parë nëse shkelin rregullat dhe konsumojnë ushqim apo përdorin celularët kur janë në punë. Kjo gjë fillimisht pritet që të ndodhë në Angli, ku kamerat do të jenë të specializuara dhe do të fokusohen vetëm te ‘shkeljet’ që puntorët mund të bëjnë. Nëse dikush zbulohet që ka thyer rregullat e punës, kamerat e ruajnë këtë filmim për 20 ditë dhe ja dërgojnë provizorëve.

Nëse një punonjës duhet që të shkojë në tualet, apo të marrë diçka për të pirë, ai duhet që të klikojnë modalitetin e pushimit te aplikacioni dhe duhet që të shpjegojnë arsyet e pushimit. Nëse aplikacioni nuk zbulon goditje të tastjerës apo klikim të mausit e nxjerr punonjësin si të papunë dhe raporton direkt të provizorët.

“Nëse sistemi nuk zbulon goditje të tastierës dhe klikim të mausit, ai do t’ju tregojë si i papunë për atë kohëzgjatje të veçantë dhe do t’i raportohet mbikëqyrësit tuaj. Kështu që ju lutemi shmangni pengesat në produktivitetin tuaj. Aplikacioni monitoron dhe ndjek sjelljen e punonjësve në kohë reale dhe zbulon çdo shkelje të rregullave të paracaktuara të biznesit dhe u dërgon njoftime në kohë reale menaxherëve për të ndërmarrë veprime korrigjuese menjëherë”.

Ndërkohë që për personat që punojnë natën, u është kërkuar që të kenë ndriçim të lartë në mënyrë që të kamerat të kenë pamje të qartë të punonjësve. Kamerat gjithashtu do të kenë një efikasitet të lartë të njohjes së fytyrës në mënyrë që të mos ndodhin ndërrime të njerëzve.

Sindikatat e punës dhe aktivistët e të drejtave të njeriut e kanë konsideruar këtë gjë si një shkelje e të drejtave të njeriut dhe se kjo llojë mbikëqyrjeje do të shkel prtvatësitë e njerëve dhe do të krijojë një klimë frike dhe mosbesimi.

(I.A/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota call center teleperformanca call center teleperformanca

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari