LIVE UPDATES
Politike

Reforma Territoriale, Spaho ‘lexon’ gjetjet: I nevojshëm ndryshimi i kufijve administrativë

15 Shkurt 2022, 18:10 Nga DOSJA
Reforma Territoriale, Spaho ‘lexon’ gjetjet: I nevojshëm

TIRANË- Partia Demokratike në bashkëpunim me Komisionin e Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS), do të zhvillojë një takim me ekspertët për Reformën Territoriale. Gjatë fjalës së tij, profesori dhe zëvendësdekani i Universitetit “Luarasi” Mateo Spaho prezantoi projektin i cili ka si synim të evidentojë në 5 Qarqe të Shqipërisë rastet në të cilat komunitetet paguajnë shërbime që nuk marrin, raste kur janë të disponueshëm të paguajnë shërbime që nuk marrin, kur marrin shërbime të pa kërkuara dhe të pa dobishme, kur nuk dëgjohen në kërkesat e tyre. Duke u bazuar në intervistat e marra në terren, ku për qarkun Tiranë 60% e të pyeturve kanë vlerësuar negativisht veprimtarinë e mirëmbajtjes dhe ndërtimit të Bashkisë Tiranë, Spaho tha se reforimimi i kufijve administrativë është i domosdoshëm.

PJESË NGA FJALA E PLOTË:

MISIONI DHE ROLI I PROJEKTIT

Të evidentojë në 5 Qarqe të Shqipërisë rastet në të cilat komunitetet paguajnë sherbime që nuk marrin, raste kur janë të disponueshëm të paguajnë shërbime që nuk marrin, kur marrin shërbime të pa kërkuara dhe të pa dobishme, kur nuk dëgjohen në kërkesat e tyre, kur nuk konsultohen ashtu siç parashikon ligji i konsultimit publik dhe Regulloret e Këshillave Bashkiak, kur kanë të drejta të mohuara ose të shkelura nga vetë institucionet vendore të drejtuara nga Bashkia.

Evidentimi i problemeve është dokumentuar në dy formate:

Intervista në terren

Pyetësor të përpiluar nga përfaqësues të pushtetit vendor, OJF, individë me preferencë politike të shumëllojshme, njerëz që kanë konsideratën dhe respektin e komuniteteve vendore, sipërmarrës, pensionistë, të rinj, zonja dhe profesionistë të ndryshëm.

Nënvizohet fakti se qytetarët nuk ndjejnë asnjë ndihmë ndaj biznesit nga ana e pushtetit vendor dhe reth 90% prej tyre nuk njeh ose nuk ka takuar asnjëherë Kryetarin e njëjsisë administrative ku ai banon.

Qarku Tirane

Më shumë se 60% e të pyeturve kanë vlerësuar negativisht veprimtarinë e mirëmbajtjes dhe ndërtimit të Bashkisë Tiranë përsa i përket Infrastrukturës.

Ndër pikat pozitive ose të vlerësuara nga qytetarët kanë qënë rregullsia e furnizimit me ujë, por natyrisht jo të pijshëm për reth 60% e të pyeturve. Pozitiv është edhe vlerësimi për mirëmbajtjen e kopshteve, shkollave dhe çerdheve. Gjithashtu vlerësohet me pozitivitet edhe mirëmbajtja e infrastrukturës së shërbimit shëndetësor parësor.

Po Problemet?

Qyteti në përgjithësi vlerësohet si i pisët dhe i ndotur nga banorët dhe kjo duket si në vlerësimin e keq përsa i përket impjanteve që largojnë ujërat e zeza e të ndotura, dhe në pakënaqësinë për mbledhjen, depozitimin dhe trajtimin e mbetjeve urbane.

Përtej vendit të banimit nga më shumë se 85% të qytetarëve vlerësohet negativisht ose shumë negativish transporti publik vendor. Ky tregues është mjaft i rëndë sepse për një kryeqytet dhe qytet me reth 800 mijë banorë transporti publik urban dhe ekstraurban duhet të jetë një prioritet. Vonesa e Tiranës duket në raport me kryeqytetet e tjera nga mungesa e Metro-së nëntokësore, mungesa e filobusit dhe nga prezenca e autobuzave të cilët nuk kanë orar kalimi nëpër stacione.

Varrezat publike dhe mirëmbajtja e tyre janë të keqmenaxhuara sipas të pyeturve dhe Policia Bashkiake e cila shihet vetëm si gjobëvënëse vlerësohet negativisht nga 95% e qytetarëve! Në raport me ndihmat dhe shërbimet sociale të ofruara nga Bashkia, të intervistuarit përgjigjen negativisht. Reth 25% deri në 30% e të anketuarve besojnë se banesat sociale dhe qëndrat komunitare janë në nivelet e duhura. Mbi 80% e qytetareve mendojnë se niveli i mirëmbajtjes së objekteve me vlera të larta kulturore është tepër i dobët dhe mundësisht më të këqija janë kushtet e hapsirave publike ku praktikohen sportet ose aktivitetet kulturore.

Në raport me shërbimet që lidhen me ekonominë dhe aktivitetet prodhuese ka një llojë vlerësimi përsa i përket tregjeve vendore por nga krahu tjetër vërehet mungesa totale e përkujdesjes për infrastrukturën bujqësore të teritorit dhe vonesat e mëdha të zjarrëfikëseve drejt vendeve të interesuara nga zjarri. Nënvizohet fakti se qytetarët nuk ndjejnë asnjë ndihmë ndaj biznesit nga ana e pushtetit vendor dhe reth 90% prej tyre nuk njeh ose nuk ka takuar asnjëherë Kryetarin e njëjsisë administrative ku ai banon.

Edhe në rastin e Tiranës ka një shumicë dërrmuese qytetarësh të cilët kanë mendimin se para vitit 2015 ndjenin më pranë shërbimet e Bashkisë apo Komunave ku banonin dhe në rastin konkret është kërkuar nga ana e atyre që banonin në Shëngjergj dhe Dajt, krijimi i një Komune e cila të ishte pranë nevoja të territoreve rurale pasi sidomos këta qytetarë ndihen të abandonuar nga institucionet dhe shërbimet Bashkiake.

Perfundimi

Domosdoshmëria për të ndryshuar kufijtë administrativë në favor të lidhjeve gjeografike, infrastrukturore dhe kulturore. Nevoja për të përforcuar Demokracinë Vendore duke filluar nga pjesëmarrja e qytetarëve të thjeshte deri tek fuqizimi i Keshillave Bashkiak si Parliament Vendor, sot thjesht noter të detyruar të vendimeve të Kryetarëve të Bashkive Cilësia e Shërbimeve duhet të rritet ndjeshëm kundrejt qytetareve dhe bizneseve. Për të arritur këtë duhet fuqizuar decentralizimi fiskal.

SHIKO EDHE KËTË:

Reforma territoriale, Basha: Dencetralizim real e pavarësi financiare për pushtetit vendor

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike mateo spaho reforma territoriale mateo spaho reforma territoriale

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013