LIVE UPDATES
Bota

Rusia në krah të Armenisë, deklarata e fortë ndaj Truqisë: Nëse ju ofroni ndihmë ushtarake ne do të përfshihemi në luf

30 Shtator 2020, 12:50 Nga DOSJA
Rusia në krah të Armenisë, deklarata e fortë ndaj

RUSI-Konflikti midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka sjellë dhe reagimin e Rusisë, e cila duket se do të mbaj anën e Armenisë. Ditën e sotme, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova, ka deklaruar se në rast se ka përfshirje aktive ushtarake nga Ankaraja, kjo do të çonte dhe në ndërhyrjen e saj ushtarake.

Rrëzimi i një avioni armen SU-25 nga një F-16 turk, siç pretendohet nga Ministria armene e Mbrojtjes, e komplikon situatën, pasi Moska sipas Traktatit të Tashkentit është e detyruar të sigurojë ndihmë ushtarake për Armeninë.”-ka thënë zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

Çfarë është Traktati i Tashkentit?

Traktati i Tashkentit quhet ndryshe Traktati i Sigurisë Kolektive dhe është një aleancë ushtarake ndërqeveritare e nënshkruar në 15 maj 1992 nga Rusia, Armenia, Kazakistani, Kirgistani, Taxhikistani dhe Uzbekistani.

Azerbajxhani, Bjellorusia dhe Gjeorgjia e nënshkruan traktatin një vit më vonë dhe traktati hyri në fuqi në 1994. Pesë vjet më vonë, gjashtë nga nëntë shtetet, me përjashtim të Azerbajxhanit, Gjeorgjisë dhe Uzbekistanit, ranë dakord për ta rinovuar traktatin për pesë vjet të tjera. Në 2002, të gjashtë shtetet ranë dakord të krijonin Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive si një aleancë ushtarake. Uzbekistani u kthye në Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive në 2006, por u tërhoq në 2012.

Lufta midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka nisur që prej 4 ditësh, për rajonin e Nagorni-Karabak, ku  deri tani janë shënuar 100 viktima. Të dyja vendet fajsojnë njëra-tjetrën për nxitje të konfliktit. Së fundmi,  Armenia ka akuzuar Turqinë që ka shkaktuar shpërthimin e një avioni armene ku ka vdekur piloti, por Turqia i ka mohuar këto akuza. Gjithashtu, Armenia ka thënë se nuk nuk ka nevojë për ndihmë të jashtme ushtarake.

k.al/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota armeni-azerbajxhan konflikti armeni-azerbajxhan lufta armeni-azerbajxhan maria zakharova armeni-azerbajxhan konflikti armeni-azerbajxhan lufta armeni-azerbajxhan maria zakharova

Sondazh

Poll
Bota 30 Shtator 2020, 11:40

Bjellorusi: Gratë kundër Lukashenkos

BJELLORUSI– Alla dhe Sofia janë mësuese në pension. Çdo të shtunë ato u bashkohen protestave të grave në Bjellorusi. Revolucioni i grave ua ka hequr frik...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni