LIVE UPDATES
Bota

Sekretari amerikan i Mbrojtjes bisedime me NATO-n rreth krizës Ukrainë-Rusi

16 Shkurt 2022, 19:18 Nga DOSJA
Sekretari amerikan i Mbrojtjes bisedime me NATO-n rreth krizës

BRUKSEL- Mes kërcënimeve për një sulm të mundshëm rus në Ukrainë, Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin viziton Brukselin për dy ditë bisedime me udhëheqësit e NATO-s dhe ministrat e mbrojtjes së aleancës. Vizita e zotit Austin vjen ndërsa dhjetëra mijëra trupa ruse kanë rrethuar Ukrainën nga veriu, jugu dhe lindja. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në Pentagon, Carla Babb sjell më shumë hollësi nga Brukseli.

Një sulm i mundshën nga një armik i njohur. Me grumbullimin e 150 mijë trupave ruse pranë kufijve të Ukrainës, integriteti territorial i një prej fqinjëve lindorë të NATO-s është nën kërcënim.

Mendoj se kjo po bëhet për të detyruar qeverinë e Presidentit Zelensky të mbyllë sytë dhe të bëj lëshime të mëdha”, thotë gjenerali në pension Ben Hodges, ish-komandant i Ushtrisë Amerikane në Evropë.

Të mërkurën Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin u prit në Bruksel nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Na keni dëgjuar shpesh të themi se jemi të përkushtuar ndaj parimeve të sigurisë kolektive. Edhe në të ardhmen mund të prisni angazhimin tonë të madh. Në këtë takim ju paraqitët një program agresiv dhe të menjëhershëm. Mezi pres të punoj me ju dhe kolegët e mi, për të trajtuar disa çështje të rëndësishme për aleancën dhe rajonin. Prandaj, jam i lumtur që jam këtu dhe mezi pres t’i përvishemi punës”, tha nga Brukseli Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin.

Vizita e zotit Austin në Bruksel vjen mes sinjaleve shpresëdhënëse se Evropa mund të shmangë luftën, pas disa javësh me tensione të larta midis Lindjes dhe Perëndimit.

Ky është një moment vendimtar për NATO-n, diçka që nuk është parë nga themelimi i aleancës më 1949”, thotë Bradley Bowman nga Fondacioni për Mbrojtjen e Demokracive.

Avionët luftarakë amerikanë janë gati të monitorojnë hapësirën ajrore në krahun lindor të NATO-s. Një aeroplanmbajtëse amerikane është vendosur në detin Adriatik, për herë të parë në dekada. Mijëra trupa shtesë amerikane janë vendosur në Poloni dhe Rumani.

Të martën ligjvënësit rusë i kërkuan presidentit Vladimir Putin njohjen zyrtare të rajoneve të kontrolluara nga separatistët e Ukrainës Lindore si shtete të pavarura, një lëvizje që zoti Putin mund ta përdorë për të arsyetuar ndërhyrjen në një zonë që nuk e njeh më si territor të Ukrainës.

Por Presidenti amerikan Joe Biden të martën paralajmëroi pasoja të rënda ekonomike dhe politike nëse Rusia sulmon Ukrainën.

“Do të përballet me pasoja dërrmuese ndërkombëtare. Bota nuk do të harrojë se Rusia zgjodhi vdekjen dhe shkatërrimin e panevojshëm. Sulmi ndaj Ukrainës do të jetë një plagë e vetëshkaktuar”, tha zoti Biden.

Tani Rusia thotë se po tërheq trupat nga kufiri i Ukrainës, megjithëse presidenti amerikan tha se Shtetet e Bashkuara ende nuk mund të konfirmojnë pohimet e Moskës.

Kremlini nuk e ka bërë të qartë nëse do të ketë tërheqje të plotë të trupave, duke thënë se lëvizjet e ardhshme të Rusisë varen nga situata.

Marrë nga VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota carla babb konflikti ukraine-rusi lloyd austin vladimir putin carla babb konflikti ukraine-rusi lloyd austin vladimir putin

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë