LIVE UPDATES
Politike

“Shumë vonë Mateo!”, Spaho i hakërrehet Renzit: Çfarë do i thuash popullit shqiptar?

9 Maj 2019, 14:53 Nga DOSJA
“Shumë vonë Mateo!”, Spaho i hakërrehet Renzit:

TIRANË- Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho, i është hakërruer kryeministrit italian Matteo Renzi, lidhur me deklaratën e tij se ndihej i penduar përse kishte vendosur Federica Mogherinin, në krye të Politikës së Jashtme Europiane. (Lexo këtu)

Sipas Spahos, pendimi i Renzit është shumë vonë, pasi shqiptarët kanë humbur 5 vite dhe nuk kanë plotësuar kriteret për hapjen e negociatave.

“Shume vone Mateo! Kjo nuk vlen pas pese vitesh humbje kohe per Europen dhe vendet tona qe e shohim Europen sic shihnim Ameriken ne kohen e diktatures. Cfare do i thuash Mateo popullit shqiptar per keto pese vjet te humbura?”,- shkruan Spaho.

Ai shprehet se pas qeverisë, fajtorja e dytë është Mogherini, pasi ka gënjyer jo vetëm shqiptarët por edhe anëtarët e BE-së për plotësimin e kushteve.

“E di ti Mateo qe pervec qeverise shqiptare qe nuk ka plotesuar asnje kriter per hapjen e negociatave me BE, fajtori i dyte eshte Mogherini? E di pse? Sepse ka genjyer jo vetem shqiptaret me shpresa boshe qe negociatat do hapen, por ne rradhe te pare ka tentuar te genjeje dhe vazhdon te tentoje te genjeje vendet anetare te BE. Per tre vite rresht, megjithe raportet pozitive te Mogherinit per hapjen e negociatave, vendet anetare nuk i kane hapur sepse kane pare nga burimet e tyre qe Shqiperia nuk eshte reformuar. Mateo, kjo Mogherini yt mban pergjegjesi sepse ka genjyer ne bashkepunim me qeverine shqiptare se kushtet jane permbushur dhe reformat jane kryer”, – shprehet Spaho.

Postimi i plotë:

Shume vone Mateo! Kjo nuk vlen pas pese vitesh humbje kohe per Europen dhe vendet tona qe e shohim Europen sic shihnim Ameriken ne kohen e diktatures. Cfare do i thuash Mateo popullit shqiptar per keto pese vjet te humbura? E di ti Mateo qe pervec qeverise shqiptare qe nuk ka plotesuar asnje kriter per hapjen e negociatave me BE, fajtori i dyte eshte Mogherini? E di pse? Sepse ka genjyer jo vetem shqiptaret me shpresa boshe qe negociatat do hapen, por ne rradhe te pare ka tentuar te genjeje dhe vazhdon te tentoje te genjeje vendet anetare te BE. Per tre vite rresht, megjithe raportet pozitive te Mogherinit per hapjen e negociatave, vendet anetare nuk i kane hapur sepse kane pare nga burimet e tyre qe Shqiperia nuk eshte reformuar. Mateo, kjo Mogherini yt mban pergjegjesi sepse ka genjyer ne bashkepunim me qeverine shqiptare se kushtet jane permbushur dhe reformat jane kryer. Po perse atehere nuk hapen negociatat? Mire sivjet jane zgjedhjet per parlamentin europian dhe eshte rreziku i te djathtes ekstreme, por si ndodh qe edhe ne 2017 edhe ne 2018 negociatat nuk u hapen?
Mateo, ne se dikush do i kishte thene qeverise shqiptare se negociatat nuk hapen sepse nuk keni kryer reforma, kjo do kishte qene shume e ndershme dhe ndoshta do kishte ndikuar qe qeveria jone te kishte reflektuar dhe kryer disa reforma. Kjo nuk ndodhi sepse Mogherini dhe stafi i saj ne Tirane dhe Bruksel genjyen. Po tani kush mban pergjegjesi per vite te tera te shkuara kot? Kush mban pergjegjesi per papergjegjesine e Mogherinit qe sot na thote qe kushtet jane plotesuar, raporti do jete pozitiv por te gjithe e dine se negociatat nuk do hapen sepse tre vendet me te rendesishme te BE, Gjermania, Franca dhe Hollanda mendojne se Shqiperia eshte vend ku sundon sindikata krim i organizuar dhe qeveri? Mateo, a ka menyre me te mire per te sabotuar integrimin e Shqiperise se sa kjo e ndjekur nga Mogherini qe thote se jeni mire kur jemi keq vetem qe ti beje qejfin Rames? Kush do mbaje pergjegjesi per vitet qe u ngopem me lugen bosh te Mogherinit? E di qe do thuash se fajin e keni vete, qe besoni nje te deshtuar, por kete zonjen e morem nga ti dhe ne cdo rast qe ndonje e kundershtonte, ndeshej me murin qe jeni antidemokrate, antieuropiane, rusofile e plot marrezira te ketij lloji. Mateo ne se i kerkove Europes falje per insistimin tend qe Mogherini te ishte ministre e jashtme e BE, per ne kjo nuk vlen. Ki kurajo dhe i kerko ndjese shqiptareve qe ju dhashe nje ministre e cila per pese vite me rradhe na genjeu kur na thoshte qe pothuaj po hyni ne BE kur ne ishim me vite larg. Vitet ikin Mateo dhe ne per shkak te miopise dhe injorances sone por edhe genjeshtrave tuaja vazhdojme te mbetemi larg dyerve te Europes. Kjo eshte ajo qe ju doni?

(B.B/ Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edmond spaho federica mogherini matteo renzi spaho i hakërrehet renzit edmond spaho federica mogherini matteo renzi spaho i hakërrehet renzit

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra