LIVE UPDATES
Bota

Testi që mund të bëhet edhe vet në shtëpi tregon imunitetin kundër koronavirusit, kompania pret konfirmimin e Qeverisë br

11 Prill 2020, 08:15 Nga DOSJA
Testi që mund të bëhet edhe vet në shtëpi tregon

BRITANI E MADHE– Koronavirusi ka vrarë mbi 100 njeërz në mbarë botën dhe ka infektuar mbi 1.7  milionë të tjerë. Ndërkohë që ekspertët dhe shkencëtarët kanë punuar  për vaksinën kundër virusit prej kohës kur shpërtheu në Kinë, ende nuk është prodhuar ilaçi që vret virusin.

E nga ana tjetër izolimi i botës mbarë si shkak i Covid-19 po godet fortë ekonomitë e vendeve  më të fuqishme, shkollat  janë mbyllur, fabrikat dhe kompanitë e ndryshme gjithashtu duke krijuar një situatë aspak të zakonshme e mjaft të vështirë.

Por sa i përket vaksinës mes shumë testesh që po provohen njëkohësisht po pritet një testim i shpejtë, i cili premton se mund të tregojë brenda pak minutash nëse një person është me Covid-19  apo ajo.

Nëse ky test verifikohet si efektiv do të ishte edhe zgjidhja e duhur për të nxjerrë  vendet më të goditura nga kjo situatë kaotike. Pra të gjithë ata persona që do të rezultonin negativ në testin e shpejtë të Covid-19 do ta kishin më të lehtë t’i riktheheshin punës së tyre.

Tashmë në Britaninë e Madhe institucionet do të qartësojnë gjatë kësaj jave kriteret e aprovimit të kompanive që po propozojnë këtë test të shpejt, dhe vetë qeveria britanike ka deklaruar se do të ishte e gatshme ta blinte për 17 milionë dollarë nëse miratohet.

Megjithashtë sipas mediave të huaja mësohet se testimet e zhvilluara deri më tani nuk kanë dhënë rezultatin e pritur, me një nivel të lartë të gabueshmërie.

“Për momentin po veprojmë qorrazi.”- thotë Brigette Bard, drejtuese e kompanisë BioSure.

“Në koronaviruse të tjera, si gripi, njëherë që personi krijon antikorpet, merr një imunitet natyral ndaj virusit. Kjo nuk është ene provuar tek VOVID-19, por unë do të habitesha shumë sikur mos të ndodhte e njëjta gjë.”- shprehet Doris-Ann Williams, liderja e Shoqatës Britanike së Diagnostikimit në Vitro.

Ndërkohë mënyra sesi realizohet ky test është mjaft  i thjeshtë, i zhvilluar nga kompania BioSure. Mjafton të marrësh pak gjak nga një pickim në gishtin e dorës, dhe mund të kryhet në shtëpi. Madje rezultati mund të verifikohet edhe nga vetë personi që testohet.

“Duam të dimë se sa është pragu i saktësisë që entet rregullatore do të vendosin për këto testime.”- ka thënë drejtuesja e BioSure, Brigette Bard.

Burimi: cgtn.com 

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota biosure brigette bard koronavirusi në britaninë e madhe biosure brigette bard koronavirusi në britaninë e madhe

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh