LIVE UPDATES
Politike

The Washington Times: Gjykata e Parisit pranon padinë e Berishës për Anthony Blinken

29 Tetor 2021, 17:27 Nga DOSJA
The Washington Times: Gjykata e Parisit pranon padinë e Berishës

SHBA – Gazeta prestigjoze The Washington Times”, ka shkruar ditën e sotme se padia e ish-Kryeministrit Berisha ndaj Sekretarit amerikan të Shtetit, Anthony Blinken është pranuar nga Gjykata e Parisit. Gazeta shkruan se Berisha e ngriti çështjen pasi Blinken sanksionoi ish-udhëheqësin e kombit ballkanik për “korrupsion masiv” dhe e shpalli atë dhe anëtarët e familjes së tij persona non grata në SHBA. Në artikull shkruhet se pretendimet e Blinken për korrupsion masiv ishin të pabaza dhe të paraqitura pa asnjë provë, fakt apo dokument që do të mbështeste vendimin për vendosjen e sanksioneve, sipas ish-kreut të opozitës.  Ndërkohë që më poshtë sipas artikullit Berisha ka thënë se akuzat janë të pabaza dhe është i gatshëm të përballet me provat. Në artikull janë përmendur edhe lidhjet që Blinken ka me multi-miliarderin George Soros, për të cilin Berisha thotë se ka dorë në shpalljen non-grata të tij.

Shkrimi i Plotë:

Ish-kryeministri shqiptar Sali Berisha tha se një gjykatës i Parisit ka pranuar padinë e tij për shpifje kundër Sekretarit të Shtetit Antony Blinken. Zoti Berisha e ngriti çështjen në maj pasi zoti Blinken sanksionoi ish-udhëheqësin e kombit ballkanik për “korrupsion të madh” dhe e shpalli atë dhe anëtarët e familjes së tij persona non grata në SHBA. Ai tha se pretendimet e z. Blinken për “korrupsion të konsiderueshëm” ishin të pabaza dhe “të paraqitura pa asnjë provë, fakt apo dokument” që do të mbështeste vendimin për vendosjen e sanksioneve. “Ai vendim … erdhi tetë vjet pasi unë dhashë dorëheqjen nga çdo pozicion drejtues dhe çdo funksion ekzekutiv publik dhe tre javë pasi kandidati që unë mbështeta humbi zgjedhjet. Përveç kësaj, gjatë 30 viteve të karrierës sime, asnjëherë nuk jam akuzuar apo hetuar për ndonjë formë korrupsioni. Askush nuk ka ngritur kurrë një padi apo ka provuar ndonjë akuzë për korrupsion në një gjykatë kundër meje ose anëtarëve të familjes sime” tha Berisha për Washington Times.

Në një deklaratë që shpalli sanksionet, z. Blinken pretendoi se zoti Berisha ishte i përfshirë në akte korruptive, të tilla si shpërdorimi i fondeve publike dhe ndërhyrja në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimin e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë teksa ishte kryeministër nga viti 2005-2013. Blinken akuzoi më tej se retorika e vetë zotit Berisha tregon se ai do të shmangte hetimet e pavarura për korrupsion kundër tij ose anëtarëve të familjes së tij. Sipas gazetës, sanksionet i kapën disa në Uashington të papritur. Në një seancë dëgjimore në qershor, deputeti Lee Zeldin, republikan i Nju Jorkut dhe anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, e kërkoi Blinken për një shpjegim se pse Departamenti i Shtetit nuk kishte nxjerrë ende prova për të mbështetur akuzat e tij për korrupsion kundër zotit Berisha. “Për shumë, kjo me sa duket erdhi nga hiçi,” tha Zeldin për vendimin për sanksionimin e zotit Berisha.

Blinken mbrojti veprimin, por nuk ofroi prova për të mbështetur akuzat kundër Berishës, i cili ka arritur titujt ndërkombëtarë duke pretenduar se masa e Sekretarit të Shtetit kundër tij bazohej në dezinformata duke përmendur lidhjet e Blinken me miliarderin George Soros. Përfaqësuesit e Soros nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesës së The Times për koment dhe nuk i janë përgjigjur kërkesave të mëparshme në lidhje me pretendimet e Berishës. Blinken dëshmoi gjithashtu në qershor se akuza për korrupsion kishte ndjekur protokollet normale të Departamentit të Shtetit, duke përfshirë një shqyrtim nga avokati. Një ish-zyrtar i lartë i SHBA-së, i cili foli në kushte anonimiteti, u tërhoq kundër dëshmisë së Sekretarit të Shtetit në qershor dhe tha se pretendimi erdhi si befasi për shumë njerëz në Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike të Departamentit të Shtetit. Departamenti i Shtetit tha në një deklaratë për The Times të premten se masa mbështetej nga informacione të besueshme në lidhje me përfshirjen e Berishës në korrupsion të konsiderueshëm dhe përpjekjet për të ndërhyrë në proceset publike dhe përvetësimin e fondeve publike në Shqipëri.

“Me këtë veprim, qeveria e Shteteve të Bashkuara po e bën të qartë se ne nuk do të angazhohemi, dhe për këtë arsye u japim kredibilitet dhe mbështetje, individëve të korruptuar si Berisha, një individ që Sekretari i Shtetit ka përcaktuar se ka kryer veprime korruptive në shpenzimet e popullit shqiptar”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit. Emërimi i Sali Berishës nënvizon se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me të gjithë shqiptarët që punojnë për të nxitur llogaridhënien dhe transparencën në institucionin e tyre demokratik”, vazhdoi zëdhënësi dhe sqaroi se ata janë të detyruar me ligj të zbatojnë përcaktimin për anëtarët e ngushtë të familjes së zotit Berisha. Zoti Berisha tha se mezi pret të paraqesë rastin e tij në një gjykatë franceze dhe shprehu besimin në fuqinë e ligjit. “Ftoj Sekretarin e Shtetit të paraqesë në gjykatë çdo provë, fakt apo dokument për të vërtetuar pretendimet mbi të cilat ai ka bazuar vendimin e tij të pabazë për të më shpallur mua non grata”.

Disa ditë më parë ish-kryeministri gjatë foltores që mbajti në Lezhë dha njoftimin se Gjtkata në Francë ka pranuar padinë e tij ndaj Blinken. Ish-kryeministri Sali Berisha vendosi të padisë për shpifje sekretarin amerikan të shtetit Antony Blinken. Avokati i tij, Le Borgne në deklaratat e mëparshme është shprehur se Franca ka autoritet të gjykojë këtë çështje, pasi klasifikohet si shpifje e bërë në internet. Vendimi i DASH për ta shpallur non-grata atë dhe familjen, sipas Berishës është i padrejtë dhe i bazuar në raporte të bëra nga qeveria dhe OJF-të e lidhura me filantropin Xhorxh Soros.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike anthony blinken dash per non grata sali berisha sali berisha non grata anthony blinken dash per non grata sali berisha sali berisha non grata

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni