All - Scripts - 1
LIVE UPDATES
All - General - 1
Aktualitet

1 vit nga tragjedia e 26 nëntorit, sa u tha dhe sa u bë për të prekurit e tërmetit!

26 Nëntor 2020, 17:06 Nga DOSJA
1 vit nga tragjedia e 26 nëntorit, sa u tha dhe sa u bë për

TIRANË– Ndërsa ende nuk kemi mbyllur vitin e vështirë të 2020-s, sot shënohet 1 vit nga tërmeti i 26-nëntorit, histori e cila do të ndryshonte rrënjësisht jetën e shumë shqiptarëve.

Në mes rrënojave që nuk i bënë ballë lëkundjes së fortë, dhanë frymën e fundit 51 persona, pa kursyer qoftë edhe fëmijët e vegjël.  Ai 50-sekondësh, na ka bërë ne të mbajmë mend gjatë sesi u shua një familje në zonën e ish-kënetës, ku shpëtoi falë një lavatriçeje vetëm 17-vjeçari, Ramë Lala.

All - Paragraf - 3

Ne, shqiptarët, kurrsesi nuk kemi harruar sesi u shuan nënë e bijë, Diena dhe 8-vjeçarja Eisela, që u gjetën nga forcat e kërkim-shpëtimit të përqafuara, e ku as vdekja nuk do mund t‘i ndajë dot.  Si mund të harrohet 26-vjeçari Kristjan Preci, i riu që sapo kishte dal nga burgu pasi ishte dënuar padrejtësisht (sipas avokatit të tij), por tërmeti zgjodhi ta dërgonte atë në “burgun” e përjetësisë.

E megjithatë, tragjedia nuk mbetet vetëm me kaq. Shtabi i Menaxhimit të fatkeqësive natyrore, një javë pas tërmetit raportoi se nga verifikimi në terren janë konstatuar 1,183 shtëpi të shembura në qarqet Durrës, Tiranë, Lezhë, Kukës dhe Dibër. Edhe sot, ende vijojnë të shemben ndërtesa private e shtetërore të cilat u dëmtuan nga lëkundja e fortë.

Dhimbja është ende e freskët për shqiptarët të cilët ende nuk janë strehuar në një banesë të ngrohtë, dhe ky është dimri i dytë që i gjen ata në çadër, ose në banesa të shpallura të pabanueshme, duke i rrezikuar atyre jetën.

Si për ironi të fatit, tragjedia e tërmetit u pasua me pandeminë e COVID-19, që sot mban thuajse të gjunjëzuar ekonominë, gjë e cila mban të paralizuar rindërtimin e banesave të prishura një vit më parë. Nga ana tjetër, kryeministri Rama u zotua i bindur se pandemia nuk do të ndikojë në ngadalësimin apo shtyrjen e planeve për rindërtimin. Më vonë, pasi u përkeqësua situata nga COVID-19, Rama deklaroi se “tani s’i bëjmë dot të gjithë, por shumicën e atyre që kanë shtëpi individuale do bëjmë çmos ta çojmë me sukses deri për vit të ri.”

Edhe ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj, deklaroi se brenda muajit korrik do përfundonte rindërtimi i 500 banesave në Laç, ndërsa u denoncua nga Partia Demokratike se ky premtim nuk u mbajt. Ishte kryeministri Rama ai që u përgjigj se koronavirusi kishte ndikuar në shtyrjen e planit, ndërsa ende sot nuk ka ndonjë deklaratë prej tyre, nëse kanë përfunduar apo jo këto 500 banesa.

Impakti i madh që la koronavirusi, ka shtyrë planet e rindërtimit, pasi edhe siç u deklarua sot nga eksperti i ekonomisë në PD Dorjan Teliti, të paktën 11 mijë familje shqiptare do kalojnë këttë dimër jashtë në çadra, teksa dha edhe shembuj. Sipas tij në shumë zona, kryesisht në atë të 5-majit ende nuk ka nisur asnjë ndërtim, ndryshe nga sa u premtua.

(kle.mu/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet termeti i 26 nentorit termeti i 26 nentorit

All - ArticleEnd - 1

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve