LIVE UPDATES
Aktualitet

Bënë kërdinë me vjedhje në zona të ndryshme të Greqisë, arrestohet banda shqiptaro-greke në Rodos

Autorët janë zhvendosur në këto zona dhe kanë kryer vjedhje të ndryshme në banesa ku kanë marrë  para, sende me vlerë dhe pajisje elektronike, të cilat më pas i shisnin.

1 Korrik 2022, 09:52 Nga e.k
Bënë kërdinë me vjedhje në zona të ndryshme
Gjykata e Apelit Rodos

GREQI- Tre persona, dy grekë dhe një shqiptar emrat e të cilëve nuk janë bërë të ditur, do të dalin javën e ardhshme në seancën e Gjykatës së Apelit për krimet në Dodekanez, pasi akuzohen për vjedhje të banesave, automjeteve dhe bizneseve në Rodosin Jugor.

Banda e shqiptaro-greke bënë kërdinë në zona të ndryshme të Greqisë duke vjedhur sende me vlerë, makina dhe pajisje elektronike. Ata futeshin në shtëpitë e banorëve dhe merrnin sendet me vlerë, paratë dhe pajisje elektronike si laptopë apo celularë.

Siapas policisë, personat e përfshirë kanë nisur të “bashkëpunojnë” të paktën nga fillimi i nëntorit 2014 dhe kanë qenë “aktivë” në zonat e Kattavia, Gennadi, Lindos, Lachania dhe Apolakia me synimin për të kryer vjedhje. Autorët janë zhvendosur në këto zona dhe kanë kryer vjedhje të ndryshme në banesa ku kanë marrë  para, sende me vlerë dhe pajisje elektronike, të cilat më pas i shisnin.

Nga hetimi i plotë i kryer nga nëndrejtoria e Sigurimit Rodos, u zbulua aktiviteti kriminal i mëposhtëm i të pandehurve:

Më datë 5/6.11.2014 në orët e natës në zonën e Gennadit, ata vodhën një makinë dhe pasi gjetën çelësat e një biznesi shëndetësor shkuan atje, e plaçkitën dhe morën para dhe sende personale, duke përfshirë një kompjuter laptop.

• Më datë 12.13.11.2014 gjatë natës në zonën e Kattavia kanë thyer tre biznese (minimarket, restorant, kafene) dhe kanë marrë para, produkte dhe një televizor.

• Më datë 13.11.2014 në orët e para të mëngjesit në zonën e Gennadit, kanë hyrë në banesën e një banori, por janë vënë re dhe janë larguar, pa marrë asnjë send apo para.

• Në periudhën nga fillimi deri në mesin e nëntorit 2014 në zonën e Apolakisë u thyen dy banesa të fshatit dhe njërës iu morën para dhe një televizor.

Paratë dhe sendet me vlerë u sekuestruan nga policia.

greqi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra