LIVE UPDATES
Aktualitet

Çfarë është ViaSat? Sistemi i 'pa zbërthyeshëm' i komunikimit të Charles McGonigal dhe Edi Ramës

Sipas të dhënave të hulumtuara nga Dosja.al, në cilësimet e kompanive dhe mediave të huaja, ViaSat gjithashtu ofron shërbime celulare satelitore të dyanshme me brez të gjerë për Qeverinë e Shteteve të Bashkuara.

5 Shkurt 2023, 20:43 Nga I.A
Çfarë është ViaSat? Sistemi i 'pa
Viasat

TIRANË- Ish e dashura e ish-zyrtarit të FBI-së Charles McGonigal, Allison Guerriero ka zbuluar ditën e sotme se ai komunikonte shumë shpesh me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Gjatë një interviste për Euronews, Guerriero ka deklaruar se bisedat e shpeshta mes McGonigal dhe Ramës kryeheshin përmes sistemit ViaSat dhe se për këtë McGonigal ka udhëtuar shpesh në Shqipëri e Kosovë. 

Por çfarë është sistemi ViaSat?

ViaSat Inc (ViaSat) është një novator dhe ofrues i produkteve dhe shërbimeve të komunikimit satelitor. Kompania ofron shërbime fikse dhe celulare me brez të gjerë, sisteme të sigurta të rrjeteve dhe sisteme të lidhjeve taktike të të dhënave ushtarake. Ai gjithashtu ofron sisteme antenash, sistem të projektimit dhe zhvillimit të hapësirës, ​​dizajn gjysmëpërçues për qarkun e integruar monolit me mikrovalë (MMIC) dhe çipa të qarkut të integruar specifik të aplikacionit (ASIC), virtualizimin e funksioneve të rrjetit, planet e internetit, modulet dhe nënsistemet.

Ajo ofron shërbime të ndryshme duke përfshirë gjatë fluturimit, energjinë, shërbimet e internetit me parapagesë, shërbimet e testimit dhe mbështetjes, sigurinë kibernetike dhe produktet dhe shërbimet e sigurimit të informacionit. Satelitët e brezit Ka të ViaSat, infrastruktura tokësore dhe terminalet e përdoruesve i lejojnë kompanisë të ofrojë zgjidhje me brez të gjerë me shpejtësi të lartë, me kosto efektive dhe me cilësi të lartë. Kompania i shërben aviacionit, ushtrisë, mbrojtjes, arsimit, ndërmarrjeve, konsumatorëve, sigurisë publike, energjisë, mikpritjes, naftës dhe gazit, tranzitit publik dhe sektorëve qeveritarë. Kompania ka prezencë biznesi në të gjithë Amerikën, Evropën, Lindjen e Mesme dhe Afrikën.

Sipas të dhënave të hulumtuara nga Dosja.al, në cilësimet e kompanive dhe mediave të huaja, ViaSat gjithashtu ofron shërbime celulare satelitore të dyanshme me brez të gjerë për Qeverinë e Shteteve të Bashkuara. Komunikimet taktike për ushtrinë amerikane përfshijnë të dhëna taktike, sigurimin e informacionit dhe komunikimet satelitore. Lidhjet taktike të të dhënave ofrojnë një rrjet të sigurt për zërin dhe të dhënat. Sigurimi i informacionit për pajisjet e enkriptimit lejon transferimin e të dhënave të klasifikuara nëpër rrjetet publike. 

viasat edi rama charles mcgonigal

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave