LIVE UPDATES
Aktualitet

Fatmir Mediu 2 orë në SPAK! Zbardhet lista e personave që do dëshmojnë për ish-kompleksin ‘Partizani’, mes tyre dhe Berisha

Po ashtu për të dëshmuar për këtë çështje, pritet të thërriten në SPAK edhe ish-ministri i tjetër i Mbrojtjes, Arben Imami si dhe ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, Xhemal Gjunkshi.

22 Shtator 2022, 09:50 Nga k.m.
Fatmir Mediu 2 orë në SPAK! Zbardhet lista e personave që do
Fatmir Mediu

Ish-ministri i Mbrojtjes, aktualisht deputeti i PR, Fatmir Mediu ka dhënë shpjegime për rreth dy orë përpara SPAK-ut në cilësinë e personit që ka dijeni për një çështje e privatizimit te ish-Kompleksit Partizani. Pas Fatmir Mediut, në SPAK ka mbërritur edhe ish-ministri i Mbrojtjes, Gazmend Oketa, edhe ai në cilësinë e personit që ka dijeni për privatizimin të ish-kompleksit në kryeqytet. Ndërkohë që bëhet me dije se në listën e dëshmitarëve që do të thërrasë SPAK për llogari të padisë së ngritur nga Taulant Balla është edhe ish-kryeministri Sali Berisha.

Po ashtu për të dëshmuar për këtë çështje, pritet të thërriten në SPAK edhe ish-ministri i tjetër i Mbrojtjes, Arben Imami si dhe ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, Xhemal Gjunkshi.

Materiali kallëzues është në duart e një prokuroreje, e cila ditën e djeshme ka treguar edhe shkresën me të cilën ka kërkuar paraqitjen e kreut të republikanëve tanë në Prokurorinë e Posaçme (SPAK).

Mediu kur doli nga SPAK-u refuzoi të tregonte çështjen për të cilën ishte thirrur të dëshmonte, ndërkohë që nuk pranoi të ishte pjesë e kësaj dëshmie ‘shpërdorimi i detyrës’.

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, në cilësinë e deklaruesit u pyet për gati dy orë mbi çështjen e kallëzuar nga Taulant Balla, i cili i ka kërkuar SPAK-ut të kryejë hetime ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, dhëndrit të tij, Jamarbër Maltezi dhe ish-ministrit Arben Imami. Hetimi i regjistruar për “shpërdorim detyre” synon të hedhë dritë mbi privatizimin e ish-kompleksit Partizani, dikur në varësi të Ministrisë së Mbrojtjes.

Ish-kreu i Mbrojtjes në momentin që la ambientet e prokurorisë foli pak fjalë para gazetarëve: “Isha dhe dhashë shpjegime si deklarues për një çështje”. Pas tij, në SPAK, po për të njëjtën çështje, si deklarues, ishte edhe Gazmend Oketa, edhe ky si ish-ministër Mbrojtjeje, pasi rreth dy vite më parë u krye edhe denoncimi për privatizimin e këtij kompleksi.

Ata dhanë dëshmitë dhe u larguan ndërkohë që me mjaft interes pritet edhe momenti kur do të thirret për të dëshmuar ish-Kryeministri Berisha, si personi që i referohet drejtpërdrejt ai denoncim i Taulant Ballës.

SPAK-u ende nuk i ka nxjerrë shkresat për thirrjen e personave të tjerë që janë pjesë e asaj dosjeje, që aso kohe në fakt u përfolën mjaft emra si nga ana e kabinetit qeveritar por edhe biznesmenë dhe njerëz me lidhje të forta me pushtetin.

Privatizimi i ish-Kompleksit “Partizani” është një dosje që tashmë e ka në dorë Prokuroria e Posaçme. Ka qenë kreu i Grupit Parlamentar në PS, Taulant Balla, i cili ka paditur në vitin 2020, ish-Kryeministrin Sali Berisha, ish-ministrin të Mbrojtjes Arben Imami, anëtarë të tjerë të qeverisë së drejtuar nga Berisha, Jamarbër Malltezin, dhëndrin e Sali Berishës, përfitues direkt i kësaj prone si dhe drejtues të shtabit të ushtrisë shqiptare bashkë me administratorët dhe aksionerët e dy kompanive ndërtuese në atë kompleks.

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar mësohet se po e heton çështjen e privatizimit të kompleksit “Partizani” edhe për pastrim parash, ndërkohë që bëhet fjalë edhe për akuzën e shpërdorimit të detyrës. Në dosje thuhet se bëhet fjalë për një pronë me rreth 10.000 m2 në qendër të Tiranës, që në vitin 2008 është privatizuar me një vlerë prej 100.000 dollarë. Në të bëhet me dije se janë ndërtuar dhe duke u ndërtuar rreth 17 objekte në formë kullash dhe pallatesh që shtrihen deri në afërsi të ish-Fushës së Aviacionit.

Pak kohë më parë, ishte vetë denoncuesi, Taulant Balla që ishte në SPAK për t’u interesuar se si kishin avancuar hetimet për atë dosje. Ai madje foli edhe publikisht duke treguar se ishte në dijeni të ecurisë së hetimeve, pasi doli nga SPAK-u me 25 korrik të këtij viti. Atë ditë ai ishte thirrur nga vetë prokuroria, ndërkohë pasi doli nga ambientet e hetimit dha një deklaratë për mediat ku u shpreh se hetimet deri tani kanë ecur shumë mirë.

Por ai nuk dha detaje të tjera. U tha se ai dorëzoi edhe prova shtesë për denoncimin e tij atë ditë por i anashkaloi në atë dalje për mediat por ai u zotua se do i qëndrojë deri në fund akuzave publike lidhur me këtë çështje. Kallëzimi është bërë nga vetë Balla për  privatizimit të ish-Kompleksit “Partizani”, rreth dy vite më parë duke bërë kështu të mundur edhe nisjen e hetimeve nga ana e SPAK-ut për këtë aferë, sipas tyre./Panorama

fatmir mediu fatmir mediu ne spak

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve