LIVE UPDATES
Aktualitet

Festa e Pavarësisë në Londër, gazetari Mark Steyn e përjeton keq: Eca për të ardhur në punë, kaq situata. Nëse vazhdohet kështu kemi marrë fund

Po ashtu, është ndalur gjërësisht tek festa e shqiptarëve duke u analizuar makinat dhe madje është inatosur edhe me Policinë sepse i ka lejuar që të festojnë.

30 Nëntor 2022, 13:01 Nga k.m.
Festa e Pavarësisë në Londër, gazetari Mark Steyn e
Mark Steyn

BRITANI E MADHE- Mark Steyn ka dhënë mendimin e tij për atë që e ka cilësuar si 'pushtimin' e shqiptarëve të Londrës Qendrore, teksa ata festonin ditën e Pavarësisë. Në një editorial të gjatë në nisje të emisionit të tij, ai është ndalur gjërë e gjatë tek mesazhi që donte të jepte: Shqiptarët po i pushtojnë! Po ashtu, është ndalur gjërësisht tek festa e shqiptarëve duke u analizuar makinat dhe madje është inatosur edhe me Policinë sepse i ka lejuar që të festojnë.

DEKLARATA E PLOTË NË EMISIONIN E TIJ:

Kjo, Britania e Madhe, është një komb i madh, mos lejoni askënd t'ju thotë ndryshe. Kllounët dhe shitësit po e vrasin këtë vend. Mbrëmë, qëndra e Londrës ishte mbyllur. U desh që të dilja nga taksia ime dhe të ecja gjithë rrugës për në studio. Erdha 3 minuta para se të hyja live. Arsyeja ishte dita e Pavarësisë së Shqipërisë, që mesa duket është më e madhe se dita e mbretit George, apo ditëlindja e mbretit. Sipas Home Office, e unë mendoj se nuk janë vlerat e sakta, 2% e meshkujve shqiptarë janë në Angli sepse mesa duket nuk ka mjaftueshëm shqiptarë. Edhe nëse janë punësuar si figurantë në filmin e Liam Nelson në "Taken 27". Sipas të dhënave, këta raportohet se janë refugjatë që kanë ikur nga sytë-këmbët nga vendi i tyre me asgjë tjetër veç rrobave në trup. Nuk do bënin përshtypje nga ajo që u pa në qendër të Londrës mbrëmë.

Këta po ngisnin Mercedez, ja shikojeni. Meqë ra fjala ky është flamuri shqiptar se do e shihni shumë shpesh. Ja dhe Policia i ndihmon dhe i mbyll urat. Ja edhe po udhëtojnë me Porche. Po i përdorin për të bërë drifte. Është qejf, ta bësh në Lamborgini.

Unë do kisha qejf që të shihja mbi urën e lumit Buna në Shkodër, në vilën time në Kastrat, por shqiptarët i kanë makinat e shtrenjta pasi lahen në brigjet e Doverit. Mbrëmë teksa ecja në Tiranën e re, u mbyll ura pas leje. Kush e kontrollon hapsirën publik? Shqiptarët e bënë mbrëmë. Pasi pyetëm, nga Policia, Pete Davey na tha: Policia u njoftua për një grup të madh automjetesh dhe njerëzish që mblidheshin në SE1 dhe Së1 zonë. Oficerët punuan për të minimizuar ndërprerjen. U vendosën disa devijime. Një person raportohet se është arrestuar, pa detaje të tjera. Epo Polici, nuk e minimizuar, e maksimalizuat.

Mbyllët arterie të rëndësishme të qytetit për Pavarësinë e Shqipërisë. Çfarë çmendurie është kjo? Është një dëshmi sesa keq kanë ka shkuar gjërat. Keni një problem me shqiptarët dhe njerëzit që ndëshkoni janë vendasit e Anglisë. Është e vërtetë kjo me çdo gjë. 'Ua' ka luftë Ukraina, duhet të ndihmojmë, le të ngrijë gjyshja ime këtu; kjo që ndodhi dje është ajo që ka shkuar keq për shoqërinë e lirë. Pse është pavarësia e Shqipërisë kaq e madhe? Këtë vit u festua nga 2% e burrave shqiptarë, ndërsa vitin që vjen do shkojë 4-6%. 60% e atyre që vijnë në Angli, por edhe të marrim për bazë që janë 0.4%, 30 vite më parë kishim vetëm 338 shqiptarë. Një dekadë më pas, në 2011, kishim 1120 shqiptarë vetëm në ëales. Tani ka 270 mijë shqiptarë në Angli për shkak të partisë konsveratore. Lajmi i mirë është që janë vetëm 2.5 mln shqiptarë të mbetur në Shqipëri. Mendoni se çfarë tha, vetëm 10% e numrave të tij, 10% e shqiptarëve janë në Angli. Këta njerëz pas meje, do t'ju kushtojnë sigurimin e vendit tuaj.

shqiptaret ne angli

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare