LIVE UPDATES

shqiptaret ne angli

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

I tradhëtoi blloku i shënimeve, 10 shqiptarët “kontrollonin” drogën në Angli - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

I tradhëtoi blloku i shënimeve, 10 shqiptarët “kontrollonin” drogën në Angli

1 Nëntor 2021, 12:39 Nga DOSJA
I tradhëtoi blloku i shënimeve, 10 shqiptarët

ANGLI –Një grup kriminal prej 11 personash, 10 prej të cilëve shqiptarë, janë dënuar me burg në Angli pasi u shpallën fajtorë për prodhimin dhe shpërndarje droge.

Sipas Itv, ata janë dënuar me një total prej 37 vitesh, ndërsa kishin ngritur shtëpi bari në Ashford, Hertfordshire dhe Canveylsland dhe që prej vitit 2019 furnizonin me kanabis zona të gjera.  Gjatë aksionit të policisë u shkatërruan më shumë se 485 bimë kanabis si dhe u sekuestruan 61 mijë paund. Komploti për furnizimin me kanabis filloi të zbulohej në 19 tetor kur Njësia e Policisë Rrugore të Kent ndaloi një makinë që udhëtonte në M20 pranë Maidstone. Drejtuesi i mjetit ishte Drilon Dishi , dhe brenda efektivëve u gjet një bllok shënimesh, i cili përdorej si regjistër.

Dishi u arrestua dhe pranoi se dokumentet ishin të tijat, por pretendoi se ato përshkruanin ‘punë të vogla’ që ai kishte bërë në një fermë në Shqipëri, vendin e tij tij të lindjes. Ai mohoi se emrat e disa personave në fletë ishin identitete të bashkëkryetarëve dhe pretendoi se emri ‘Hekri’, duke iu referuar Hekuran Perhatit, ishte në fakt një emër për një metal. Një kontroll në pronën e tij çoi në sekuestrimin e 25,560 £ në para dhe Dishi fillimisht u akuzua se ishte i përfshirë në prodhimin e kanabisit. Ai u mbajt në paraburgim, por më vonë u lirua me kusht përpara se të arrestohej më tej si pjesë e komplotit më të gjerë të zbuluar në gusht 2020. Regjistri i sekuestruar nga Dishi, i kombinuar me dosjet e celularit të tij, u dha detektivëve një bazë informacioni të papërpunuar që çoi në identifikimin e vëllezërve Perhati, Doris dhe Hekuran.

Detektivët krijuan shpejt një pamje të detajuar dhe një përparim i rëndësishëm erdhi në qershor 2020 kur u identifikua një magazinë e papërdorur në Hertfordshire, një zonë rurale. Detektivët ishin në gjendje të dëshmonin se një numër i të dyshuarve, përfshirë Doris, Ylber dhe Fation Perhati, përfunduan punimet e ndërtimit për ta kthyer ambientin në një fabrikë të lulëzuar kanabisi.

Autorët e mëposhtëm u shpallën fajtorë për komplot për të furnizuar kanabis pas një gjyqi në Gjykatën e Maidstone Crown. Fation Perhati, 29 vjeç , dënuar 3 vite e 6 muaj burg,  Ylber Perhati, 39 vjeç , dënuar 5 vite burg, Klevis Prenga, 32 vjeç, dënuar 4 vite burg, Brooklyn Selita, 19 vjeç , dënuar 5 vite burg. Doris Perhati, 25 vjeç, dënuar 5 vite e 3 muaj burg, Hekuran Perhati, 34 vjeç, dënuar 5 vite e 7 muaj burg, Ndue Paluca, 30 vjeç dënuar 10 muaj burg, Dashmair Disha, 35 vjeç, dënuar 10 muaj burg, Kejvi Leba, 21 vjeç dënuar 1 vit e 5 muaj burg. Gjithashtu Adrian Toma, 24 vjeç, dënua 1 vit e 7 muaj burg.

Drilon Dishi, 37 vjeç, pa adresë fikse, ka pranuar gjithashtu se ka komplotuar për furnizimin me kanabis dhe do të paraqitet në Gjykatën e Maidstone Crown për një seancë dëgjimore të premten më 19 nëntor.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet 10 shqiptarët më të kërkuar në angli angli arrestohen 10 shqiparet ne angli kultivim droge ne angli shqiptaret furnizonin angline me droge 10 shqiptarët më të kërkuar në angli angli arrestohen 10 shqiparet ne angli kultivim droge ne angli shqiptaret furnizonin angline me droge

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre