LIVE UPDATES
Aktualitet

Historia e një biznesi të paprekshëm/ Si Ritello vazhdon e operon në tregun shqiptar pas mashtrimeve, asnjë hetim nga autoritetet

Shumë qytetarë janë ankuar gjatë kësaj periudhe kohore, pasi rasti u denoncua fillimisht në emisionin Piranjat në Syri Tv. Ishin dy të moshuar nga Librazhdi që kishin rënë pre e mashtrimit të tyre në orët e vona të darkës.

26 Shkurt 2024, 14:24 Nga Izmir Akulli
Historia e një biznesi të paprekshëm/ Si Ritello vazhdon e operon
Ritello

TIRANË- Kompania Ritello, e cila disa kohë më parë u bë kryefjalë e medias në Shqipëri për shkak të denoncimeve të shumta të qytetarëve shqiptarë që kishin rënë pre e mashtrimit të tyre, vazhdon të mashtrojë më shumë njerëz. Shumë qytetarë janë ankuar gjatë kësaj periudhe kohore, pasi rasti u denoncua fillimisht në emisionin Piranjat në Syri Tv. Ishin dy të moshuar nga Librazhdi që kishin rënë pre e mashtrimit të tyre në orët e vona të darkës.

Pas këtij denoncimi, të shumtë ishin qytetarët që denoncuan rastet e mashtrimit në media, pasi askush nga institucionet ligj zbatuese në vendin tonë, nuk i merrnin përsipër që të hetonin. Kur qytetarët kërkonin që të merrnin mbrapsht paratë e tyre, nga kjo kompani e cila i mashtroi me një pajisje gjoja që pastron ajrin dhe vret virusin Covid, përfaqësuesit e Ritellos, u ktheheshin atyre me kërcënime dhe ofendime nga më të rëndat.

Si të mos mjaftonte kjo, lekët e qytetarëve që janë mashtruar nuk janë kthyer mbrapsht. Grupmosha e preferuar e kësaj kompanie ishin të moshuarit, pasi ata i mashtronin më lehtë. Kur qytetarët nuk kishin gjëndje për të paguar pajisjet që merrnin me anë të mashtrimeve, agjentët e Ritellos i fusnin në kredi me bankat që kishin krijuar lidhje posaçërisht për këto mashtrime.

Pjesë nga denoncimi i Piranjave: 

‘Erdhën në shtëpi dhe na thanë se do të merrnim fshesën nga 3000 euro në 2400. Ata morën bankën dhe detyruan Valdeten të gënjente për kushtet e saj. Firmosa unë në vend të saj. Agjentët na thane të mos u themi fëmijëve. Më vonë kuptuam se ishim futur në kreditek Iute Credit dhe duhet të shlyenim çdo muaj këstet. Ditën tjetër u thamë direkt se duhet të na kthenin parat që paguam 500 euro si këst paraprak dhe 80 euro shtesë dhe të merrnin paisjet mbrapa. Nuk na dëgjuan dhe nuk na pranuan’, thanë ata. Më vonë kërkuan takime me përfaqësuesin e filialit të Ritellos në Elbasan, Besmirin.

Ballafaqimi i palëve kaloi me ofendime nga ana e drejtorit të zyrës.

‘Nuk do merrnin paratë mbrapsht. Kurrë. Mos më thoni mua mashtrues, ju jeni legen, mashtrues. Nuk do merrni paratë mbrapsht’. Drejtuesi fillimisht tregon arrogancën e tij kundrejt të moshuarve.

Ajo që bën përshtypje nga kjo kompani është se nuk hetohet kurrë për mashtrimet që ka bërë. Të shumta kanë qenë rastet e mashtrimeve që janë bërë publike, por asnjë herë nuk ka dalë njoftim për hetim mbi Ritellon. As nga Policia e Shtetit dhe as nga Prokuroria Tiranë dhe Elbasan, nuk ka asnjë hetim mbi mashtrimet që janë bërë nga Ritello. Ndërkohë që mashtrimet nga Ritello, çdo ditë e shtohen më shumë dhe qytetarët që denoncojnë nuk merren parasysh, kompania ka nisur reklamimet në masë për tu zgjeruar në një publik më të gjerë dhe të gjejnë sa më shumë pre për t'i kapur.

kompania ritello

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni