LIVE UPDATES
Aktualitet

Kishin bërë "namin" me vjedhje makinash në Itali që arrinin vlerën 1 milion euro, në pranga shqiptari dhe italiani

Të hënën më 19 shtator, karabinierët e stacioneve të policisë te Settimo Milanese dhe Cornaredo (në provincën e Milanos) ekzekutuan një urdhër paraburgimi të lëshuar nga gjyqtari hetues i Gjykatës së Milanos, me kërkesë të prokurorit vendas, kundër dy personave (një Italian dhe një shqiptar, të dy banues në provincën e Milanos), të dënuar më parë, për krimin e vjedhjes së rëndë dhe pastrimit të parave, të kryera në provincat e Milanos dhe Monza Brianza.

22 Shtator 2022, 18:02 Nga e.k
Kishin bërë "namin" me vjedhje makinash në Itali
Një nga fugonët e vjedhur nga autorët

ITALI- Dy persona mes tyre dhe një shqiptar kanë rënë në prangat e Policisë Italiane.Gjatë dy viteve të fundit ata kishin vjedhur 14 automjete kompanie, në provincat mes Monzas dhe Brianza dhe asaj të Milanos, me një vlerë totale prej një milion eurosh, shkruan Lecco Notizie.

Të hënën më 19 shtator, karabinierët e stacioneve të policisë te Settimo Milanese dhe Cornaredo (në provincën e Milanos) ekzekutuan një urdhër paraburgimi të lëshuar nga gjyqtari hetues i Gjykatës së Milanos, me kërkesë të prokurorit vendas, kundër dy personave (një Italian dhe një shqiptar, të dy banues në provincën e Milanos), të dënuar më parë, për krimin e vjedhjes së rëndë dhe pastrimit të parave, të kryera në provincat e Milanos dhe Monza Brianza.

Kishin bërë "namin" me vjedhje makinash në Itali

Dispozita rrjedh nga aktiviteti hetimor i nisur në shtator 2020 nga një delegacion i Prokurorisë Publike të Milanos pas identifikimit të autorëve të vjedhjes së një furgoni të ndodhur në Cornaredo. Ky ngjarje, tashmë në muajin maj, kishte çuar në ekzekutimin e një urdhri të mëtejshëm të kujdestarisë ndaj 6 subjekteve për të njëjtin lloj krimi.

Vjedhjet e bëra edhe në mes të ditës

Nga hetimet e detajuara, të kryera edhe nëpërmjet aktiviteteve teknike, u konstatua se grupi kriminal kishte dy mënyra të ndryshme operimi. Në të shumtën e rasteve mundi që brenda pak minutash të zëvendësonte njësinë origjinale të kontrollit të motorit me një të dekoduar nga automjetet e parkuara rregullisht dhe tjera duke i larguar automjetet brenda kompanive dhe gjatë orarit të punës, duke përfituar nga fakti se drejtuesit e mjeteve gjatë dërgesave kanë lënë në bord çelësat e makinave.

Kishin bërë "namin" me vjedhje makinash në Itali

Të gjithë të arrestuarit akuzohen për 14 episode të vjedhjes së 16 furgonëve dhe 1 makine, pothuajse të gjitha të kryera në Milano, në zonat midis Quinto Romano dhe Baggio, për një vlerë totale prej rreth 1 milion euro.

Gjatë hetimeve, në mars 2021, Karabinierët kishin gjetur 4 furgona në një magazinë në Rosate (në perëndim të Milanos), të gjithë prototipe të pa regjistruar ende, të vjedhura disa ditë më parë brenda një kompanie në Assago.

Konfirmimi i mëtejshëm i hetimeve u bë i mundur falë arrestimit të tre personave të kapur në flagrancë për veprën e pastrimit të parave në një kasolle në lagjen Quinto Romano, e cila u konstatua si qendra e çmontimit të automjeteve të vjedhura nga grupi kriminal ku hynin dhe nuk dilnin më, mbi 35 automjete të gjitha të ardhurat nga vjedhja.

Dy të arrestuarit, janë mbyllur në burgun e San Vittores, dhe ndaj tyre rëndojnë edhe 47 akuza të tjera perfshirë për pastrim parash, sepse automjetet e vjedhura u dërguan në një kasolle në Milano nga ku bëheshin operacionet e nevojshme për të bërë të pamundur gjurmimin.

itali policia italiane

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës