LIVE UPDATES
Aktualitet

Konfiskimi i kateve pa leje, Tomorri: Rama e bëri VKM për t'i shpëtuar oligarkët nga burgu

Tomorri thotë se qeveria është ajo që po shpëton oligarkët e jo drejtësia siç tha Rama në konferencën e së shtunës

19 Shtator 2022, 07:50 Nga A.B
Konfiskimi i kateve pa leje, Tomorri: Rama e bëri VKM për t'i
Klodian Tomorri

TIRANË- Gazetari Klodian Tomorri ka deklaruar se VKM e firmosur nga kryeministri Edi Rama për katet pa leje është një shpëtim që po u bën oligarkëve për të mos përfunduar në burg. Përmes një reagimi në rrjetin social, Tomorri thotë se qeveria është ajo që po shpëton oligarkët e jo drejtësia siç tha Rama në konferencën e së shtunës. Sipas tij, qeveria e ka shndërruar ligjin në një kamzhik, që u sherben të fortëve dhe godet të dobtët.

POSTIMI I TOMORRIT:

Po VKM-ne, Gjykata e beri? Doli kryeministri dhe tha qe une nuk genjej asnjehere kur flas para popullit. Por ne fakt genjeu dhe haptazi madje. “Nuk kam se cfare t’u bej te pasurve qe kane ndertuar pa leje- tha- sepse ata blejne prokurorine dhe gjykaten.” Por te pavertete me te madhe se kjo nuk ka. Te pasurit qe kane ndertuar pa leje i shpetoi qeveria e para. Ne 29 qershor, Kryeministri ka firmosur nje VKM, e cila thote se ata qe kane ndertuar shtesa katesh mbi lejen, u lind e drejta t’i legalizojne duke aplikuar per ndryshimin e lejes. Dhe kryeministri e di shume mire pse e beri ate VKM. E beri per te shpetuar nga burgu disa nga keta oligarket, qe thote se nuk ka cfare u ben. Pra nuk i shpetoi gjykata te pasurit, por qeveria. Dhe me ate VKM u ligjeruan shtesat e paligjshme te te pakten 3 kullave ne Tirane. Nuk ka asnje lidhje gjykata ketu. Problemi eshte vetem qeveria, e cila e ka shnderruar ligjin ne nje kamzhik, qe u sherben te forteve dhe godet te dobtet. Pra, plaken qe ndertoi kotecin, e terhoqen zvarre policet e qeverise, jo gjykata. Ata qe kane ngritur perbindeshat e betonit deri ne qiell, i puth qeveria, jo gjykata. U ben dhe VKM te qepur si kostum me porosi. Vetem emri i mungon VKM-se, emri i atij per te cilin po behet. Keshtu qe genjeu sa deshi. Ah po, e tha nje te vertete sot. Tha mes rreshtave qe e kam leshuar Lulin. Kjo eshte e vertete. Sic eshte e vertete edhe tjetra, te cilen nuk e tha. Ate se ka filluar lojen per te zgjedhur kryetarin ose kryetaren e re qe do mbaje vulen. Kryeministri te pasurve nuk ka cfare u ben, por opoziten e sistemon.

Konfiskimi i kateve pa leje, Tomorri: Rama e bëri VKM për t'i

Lufta ndaj ndërtimeve pa leje për qëllim përfitimi u shpall nga kryeministri Edi Rama, i cili e shpalosi para drejtorit të ri të Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, si një nga prioritetet e detyrës së tij. Kreu i qeverisë fajësoi shefat e komisariateve për ngritjen e ndërtesave pa leje në mes të Tiranës, të cilët janë bërë të gjithë nën hetim. Ditën e djeshme u publikua edhe VKM për këtë vendim. 

VKM-ja e publikuar në Fletoren Zyrtare thekson se brenda 6 muajve do të ngrihet regjistri i pronave të konfiskuara. Gjoba për ndërtimet pa leje do të jetë sa vlera e punimeve të kryera, por jo më pak se 500 mijë lekë. Fondet e mbledhura depozitohen në thesar dhe do të përdoren për të strehuar qytetarë e familje që shpronësohen për llogari të projekteve. Shpenzimet noteriale mbulohen nga subjekti zhvillues.

 

klodian tomorri konfiskimi i kullave

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë