LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO/ Shkarkohet Gledis Nano, Çuçi: Nuk realizoi objektivat, detyrën e merr përkohësisht Tonin Vocaj

Çuçi tha se Nano nuk i përmbyshi objektivat i ishin ngarkuar.

31 Gusht 2022, 10:00 Nga F.M
VIDEO/ Shkarkohet Gledis Nano, Çuçi: Nuk realizoi objektivat,
Bledi Çuçi

TIRANË- Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi ka shkarkuar Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Gledis Nano. Në një deklaratë për mediat, pas mbledhjes së qeverisë, Çuçi tha se Nano nuk i përmbyshi objektivat që i ishin ngarkuar, lëvizje që u lajmërua më herët nga Dosja.al. I pyetur nëse ndjente përgjegjësi për mosluftimin e krimit të organizuar, një detyrë që nuk është vetëm në dorën e Policisë së Shtetit, Çuçi tha se për momentin, e vetmja masë që është marrë, është zëvendësimi i Nanos. 

Ai la të kuptohej se tragjedia e Potamit, ku ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase përplasi për vdekje 7-vjeçaren Jonada Avdiaj dhe përfshirja e efektivëve të Policisë së Shtetit në krimin e organizuar janë dy gjërat që vulosën shkarkimin e Gledis Nanos si Drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit. Për momentin nuk ka një emër për zëvendësuesin e tij dhe detyrat do t'i marrë përkohësisht në ngarkim nëndrejtori Tonin Vocaj. 

Pjesë nga konferenca:

Bledi Çuçi: Përshëndetje sot qeveria mori vendim për shkakrimin e Drejtorit të Përgjithëm të Policisë. Shkarkimi lidhet me mospërmbushjen e objektivave që lidhet me punën e ngarkuar ndaj drejtorit të Policisë. Kryesisht me situatën e krijuar në muajt e fundit, situatë që kërkon një reagim më të fortë dhe një menaxhim më efikas të Policisë së Shtetit. Për momentin detyrat do t'i ushtrojë nëndrejtori i Përgjithshëm i Policisë dhe do t'ju lajmërojmë për drjeotin e ri të Policisë së Shtetit.

Pyetje: Kur shkruat dje në Facebook ‘zero tolerancë ndaj krimi’, kishit në konsideratë shumë ngjarje të pazbardhura, shumë policë që nuk gjejnë autorë, por që bëhen bashkëpunëtorë, për mashtrimin e Potamit që thatë se shkarkuat vargun drejtues, por në fakt nuk ishte ashtu, thjesht u pezulluan e u ndanë sërish në detyra. Mendoni që ndryshimi i një emri do ta ndryshojë atë panoramë?

Bledi Çuçi: Këto që përmendët ju ka qenë një nga arsye se përse drejtuesi i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit kërkon një reagim më të fortë ndaj gjithë këtyre fenomeneve e menaxhim më efikas.

Pyetje: A nuk ndjeni përgjegjësi, ngjarje të pazbardhura të krimit nuk lidhen vetëm me drejtorin e Policisë?

Bledi Çuçi: Deri tani, këshilli i Ministrave, qeveria ka menduar se ndërrimi i Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit është një masë që do të sjellë një reagim.

Deklarata e ministrit të Brendshëm vjen pas përplasjes mes Policisë së Shtetit-Ministri e Brendshme-Kryeministri, që u raportua ditën e hënë nga Dosja.al. Kryeministri Edi Rama i kërkoi Nanos që të dorëhiqej për të eliminuar shkarkimin, por Nano nuk u bind, duke sjellë përplasjen mes institucioneve dhe mbledhjen e qeverisë ku dhe u mor vendimi. Gledis Nano u shkarkua. 

bledi cuci gledis nano shkarkohet gledis nano largohet gledis nano

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim