LIVE UPDATES
Aktualitet

U arrestua me Tushen, lirohet nga burgu ish-zëvendës drejtori i Pasurive Publike në Lushnje

Vendimi është marrë sot nga GJKKO.

19 Gusht 2022, 09:53 Nga F.M
U arrestua me Tushen, lirohet nga burgu ish-zëvendës drejtori i
Fatos Tushe

LUSHNJE- Gazmend Çela, ish-zëvendësdrejtori i Pasurive Publike në Lushnje është liruar nga burgu kur ka kaluar një vit e një muaj nga arrestimi i tij. Vendimi është marrë sot nga Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO). Çela u dënua me 2 vite e 6 muaj burg, por përfitoi nga gjykimi i shkurtuar dhe i mbeti të kryente vetëm 1 vit e 8 muaj burg. Për pesë vite ai është përjashtuar nga funksionet publike. Më herët është liruar nga qelia edhe biznesmeni Ibrahim Lami.

Si ndodhi arrestimi i kryebashkiakut Fatos Tushe e zyrtarëve në Lushnje?

Tushe u arrestua për korrupsion me tenderin me vlerë 24 milionë lekë për rehabilitimin e kanaleve vaditës në Lushnjë dhe me vendim të Këshillit të Ministrave u shkarkua nga detyra. Tushe ankimoi vendimin e marrë në Gjykatë Kushtetuese, pasi vijon ta konsiderojë veten të pafajshëm dhe se është shkarkuar në mënyrë të padrejtë nga detyra. Tushe u dënua me 2.4 vite burg për korrupsion me tenderin me vlerë 24 milionë lekë për rehabilitimin e kanaleve vaditës në Lushnje.

E gjitha nisi për një tender me vlerë rreth 24 mln lekë për rehabilitimin e një kanali ujitës në fshatrat Bishqethëm dhe Bitaj. Ky tender u fitua nga kompania EuroAlb shpk, që kishte sjellë ofertën më të lartë, por më pas punimet, fitimet dhe punën e ka bërë një kompani tjetër, e biznesmenit Ibrahim Lami. Por jo vetëm kaq! Tushe ka dalë në përgjime edhe teksa abuzon me karburantin e shtetit, e po ashtu ka dalë në përgjime se ka ndërhyrë për një banesë që po ndërtohej pa leje, që inspektorët të mos shkonin për kontroll.

Në burg shkuan edhe 7 zyrtarë të tjerë të bashkisë si dhe për 4 të tjerë u vendos masa e sigurisë arrest shtëpie. 

TË PANDEHURIT DHE DËNIMET:

-Flamur Peqini me detyrë ish- Drejtor i Ndërmarrjes së Pasurisë Publike në Bashkinë Lushnjë është dënuar me 3 vite burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, dënimi i ulet me 2 vite burg. Përjashtohet për 5 vite nga funksionet publike.

-Gentian Nushi me detyrë ish-zëvendëskryetar është dënuar me  2 vite e 6 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, do të vuajë 1 vit e 8 muaj burg. Përjashtohet për 5 vite nga funksionet publike.

-Leonard Seferi është dënuar me 2 vite e 3 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1.6 burg. Përjashtohet 5 vite nga funksioneve publike.

-Blerat Turku është dënuar me 1 vit e 4 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksioneve publike.

-Bardhi Mehilli është dënuar me 2 vite e 3 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1 vit e 6 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Ilva Billo është dënuar me 1 vit e 6 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1 vit burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Gazmend Çela është dënuar me 2 vite e 6 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1.8 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Margarita Gjermeni është dënuar me 2 vite burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1 vit e 4 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Xhemal Hasku është dënuar me 2 vite burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1 vit e 4muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Andri Nusho është dënuar me 2 vite burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1 vit e 4muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Bektash Nexha është dënuar me 2 vite e 4 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, ai u dënua me 1 vit e 6 burg. Masa e Bektash Nexhes është shuar pasi këtë periudhë e ka vuajtur në paraburgim dhe është liruar nga qelia. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Ani Simoni është dënuar me 1 vit e 9 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, ai do të vuaje 1 vit e 3 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Ledia Aleksi është dënuar me 8 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Vilma Zhupa është dënuar me 8 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

gazmend Çela fatos tushe

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës