LIVE UPDATES
Aktualitet

Operacioni 'Bulqiza' në Spanjë! Goditet grupi i shqiptarëve, 9 në pranga, sekuestrohen 1660 rrënjë kanabis

Grupi e kultivonte drogën në pjesë të ndryshme të rajoneve të Alicante dhe gjithsej janë sekuestruar 1600 bimë kanabisi.

28 Mars 2023, 12:06 Nga A.B
Operacioni 'Bulqiza' në Spanjë! Goditet grupi i
Shtepia e barit

SPANJË- Nëntë shqiptarë janë vënë në pranga në Spanjë, pasi dyshohet se janë pjesë e një grupi që shpërndanin në pjesë të ndryshme të rajoneve të Aluicante, lëndë narkotike. Mediat spanjolle, raportojnë se agjentët e Policisë Kombëtare dhe Gardës Civile çmontuan organizatën kriminal e cila ishte dedikuar për kultivimin dhe shpërndarjen e marijuanës në të gjithë Evropën. 

Hetimi policor nisi si rezultat i informacioneve që mori një kompani e shpërndarjes së energjisë elektrike që bashkëpunon me Forcat e Sigurisë së Shtetit për zbulimin e mashtrimeve në furnizimin me energji elektrike. Këto mashtrime fshihen pas instalimeve elektrike mashtruese ose të paligjshme që furnizojnë me energji elektrike 'shtëpitë e barit'.

Agjentët kryen vëzhgime dhe ndjekje të shumta për një periudhë të gjatë kohore, të cilat përfundimisht përcaktuan se 9 të arrestuarit ishin pjesë e një organizate kriminale të strukturuar, ku cilën secili anëtar i organizatës kishte një detyrë specifike me qëllim që të mos ngjallin dyshime në polici.

Lënda narkotike, e llojit marijuanë rritej në dy magazina industriale në qytetet Alicante dhe Elche dhe pasi korrej, shpërndahej në vende të ndryshme të Evropës veriore. Policia kreu katër kontrolle, dy në shtëpi në Xàbia dhe Polop dhe dy në ndërtesa industriale në Alicante dhe Elche. 

Operacioni Bulqizë

Operacioni i përbashkët mes Policisë Kombëtare dhe Gardës Civile i quajtur 'Operacioni Bulquize', i kryer nga agjentë të Njësisë së Drogës dhe Krimit të Organizuar në Alicante (UDYCO) dhe me bashkëpunimin e agjentëve të Gardës Civile të Places of Altea dhe Sant Vicent del Raspeig, i dha një goditje të rëndë organizatës së rëndësishme kriminale të dedikuar për kultivimin e marijuanës dhe shpërndarjen e saj në vendet në të gjithë Evropën. Më pas, u bë konfiskimi i 1660 bimëve marijuanë.

Në procesverbal u sekuestruan edhe 445 gramë hashash, 605 gramë marihuanë, 510 euro cash, mjeti i përdorur nga të arrestuarit për transportin e drogës dhe mjete të shumta të destinuara për kultivimin dhe manipulimin e këtyre lëndëve narkotike.

Nëntë të arrestuarit shqiptarë, nga mosha 20 deri në 36 vjeç do përballen me gjykatën./Dosja.al

arrestohen shqiptaret ne spanje operacioni bulqiza

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!