LIVE UPDATES
Aktualitet

ORËT E FUNDIT/ Martinin e mbytën me litarin e jonxhes. Telefonata "grackë" dhe dëshmia e vajzës që u bë 'mollë sherri'

22 Qershor 2022, 12:53 Nga DOSJA

ORËT E FUNDIT/ Martinin e mbytën me litarin e jonxhes. Telefonata

Ora 23:00 e 12 qershorit 2022. Martini merr mesazhin e fundit nga Tina, vajza që ai e donte, por ajo duket se jo. Biseda pasohet nga një telefonatë e cila midis të tjerash e kërcënonte se do ja priste mishin me thikë dhe do i fuste 7 (shtatë) plumba ballit.  Ky është momenti kur dhe babai Nevzati pa djalin e tij për herë të fundit. E kujton se ishte veshur me një bluzë tutash ngjyrë blu, gri dhe me vija të kuqe tek mëngët. Në këmbë kishte shapka me ngjyrë jeshile.  Në një gjëndje të rënduar psikologjike, por pa folur me njeri, Martini ishte larguar nga shtëpia për tu mos u kthyer më. 

Ora News zbardh detaje të tjera të dosjes hetimore të vrasjes  së 26 vjeçarit Martin Çeço trupi i të cilit u gjet në rezervuarin e fshatit Kolanec 4 ditë pas zhdukjes. I riu ishte mbytur me litar dhe për të humbur gjurmët ishte hedhur në rezervuar. Skena ndërtohet e tillë që të dukej si vetëvrasje.   

Valter Mollaj, djali i cili kishte lidhje dashurie me vajzën, djali i xhaxhait të tij Edlir Mollaj, banorë të fshatit Marjan dhe çobani i lopëve të Valterit, Bleti Angjo janë arrestuar si të dyshuar për krimin e rëndë.

Në vijim te veprimeve hetimore të kryera është dyshuar mbytja me litar është bërë nga Valteri në bashkëpunim me dy miqtë e tij.

Pas orës 23:00 (12 qershor 2022) - Valteri, Edliri dhe Bleti shkojnë në fshatin Kolanec me makinën fuoristradë të tij dhe marrin Martinin. E kishin futur në makinë, dhe e kishte mbytur me litar, duke i dalë nga mbrapa dhe duke tërhequr litarin rreth qafës se tij derisa kishte rënë poshtë dhe pastaj e kishin hedhur në ujin e rezervuarit, thuhet në dosjen hetimore 

Një ditë më pas 

Ora 09:30 (13 qershor 2022) Valteri merr në telefon Tinën, ( M. P)me të cilën kishte marrëdhënie dashurie dhe i tregon çfarë kishte ndodhur me Martinin. 

"E ka marre në telefon Valter Mollaj me te cilin ka marrëdhenie dashurie dhe i ka thene se kishin shkuar ne fshatin Marjan me makinen foristrade te tij, se bashku me Edlir Mollaj dhe Bleti Angjo dhe kishin mare Martin Cecon e kishin futur ne makine, dhe e kishte mbytur me litar, duke i dale nga mbrapa dhe duke terhequr litarin rreth qafes se tij derisa kishte rene poshte dhe pastaj e kishin hedhur ne uje" thuhet në dosjen hetimore.

Ora 18:00 (15 qershor 2022) Tre ditë pa asnjë gjurmë të Martinit. Atëherë babai, Nevzati shkon në Komisariatin e Policise Maliq për të denoncuar zhdukjen e djalit të tij.  

Me të bërë shpalljen në kërkim policia merr dëshmitë e familjarëve.   

Ora 09:00 (16 qershor 2022) Tre grupe kontrolli të policisë nisin kërkimet mbi fshatin Kolanec për të gjetur gjurmë të Martinit. 

Ora 12:00 (16 qershor 2022) Buzë rezervuarit të Kolanecit, afër një shkurreje policia gjen shapkën me ngjyrë blu të këmbës së djathtë të Martinit dhe më pas në ekstremin tjetër të rezervuarit, gjen shapkën e dytë qe i korespondon këmbës së majtë. 

Vrasja, sipas hetimeve është kryer për motive të dobëta (xhelozi) për arsye se viktima Martin Çeço ngacmonte nëpërmjet telefonit duke i kërkuar të krijojë lidhje dashurore me Martina P. banore e fshatit Marjan, Korçë, të cilën Valteri e kishte të dashur referuar thënieve të vetë Tinës në Prokurori.

"Valteri ishte xheloz pasi Martini i kishte shprehur asaj se deshte të lidhej seriozisht për martesë dhe në disa raste kishte komunikuar me të në WhatsApp. Ditën e ngjarjes ajo kishte komunikuar me Martinin, duke i thene se nuk dëshironte të lidhej me të" shkruhet në dosjen hetimore siguruar nga Ora News.

Sipas dëshmisë çobani Bleti Angjo kishte vetëm 2 javë që punonte për Valterin nga mëngjesi deri në orën 18:00 dhe më pas qëndronte në një kasolle.

Ndërsa Martina punonte si çobaneshë dhe kulloste lopët.  Valteri me të cilën vajza kishte një lidhje bëhej xheloz pasi kishte kuptuar që ata komunikonin me “Messenger”

“Një ditë e detyroi të tallej me Martinin në telefon, duke i thënë ftoje në kafe dhe kur Martina i tha se po tallej me te dhe se ishte e dashura e Valit, ai qau dhe u ndje shume keq, por telefonin ja rrëmbeu nga dora Vali dhe ai vazhdoi ta shante dhe kercënonte Martinin duke i thënë të takoheshin që të sqaroheshin njëhere e mirë”  do dëshmonte para grupit hetimor Bleti.

Më pas plani për ti dhënë një mësim djalit “rival në dashuri”

Para orës 23:00 të 12 qershorit 2022 –  Pas telefonatës kërcënuese Vali i thotë Martinës të ikte në shtëpi ndërsa së bashku me djalin e xhaxhait të tij dhe me çobanin, me gjithë kundërshtimin e këtij të fundit pasi ishte i lodhur, ikin me fuoristradë

Në mbrëmje vonë, 12 qershor 2022 shkuam ne fshatin Marjan, Vali e morri në makinë, e uli Martinin ne sediljen e pare duke i thënë hajde të sqarohemi dhe sapo zbriti nga mjeti Vali i hodhi një litar që përdoret për të lidhur jonxhen dhe e shtërngoi pas qafe, duke qendruar nga pas derisa Martini u rrezua i vdekur…” dëshmoi për hetimet Bleti Angjo. 

16 qershor 2022 Kanë qenë shenjat e dhunës në qafën e viktimës që i orientuan hetuesit drejt vrasjes. Nis marrja në pyetje e familjarëve të Martinit të cilët pranojnë se ai u kishte thënë se kërcënohej “Më thoshte kam një hall. Më tregonte se e kërcënonin, qante por nuk tregonte"

18 qershor 2022  Pas dëshmive dhe sigurimit të provave policia i vë prangat Valter Mollajt kushëririt të tij dhe çobanit Bleti Angjo pasi ka dyshime të bazuara se nga ana e tyre janë konsumuar elementët e veprës penale të "Vrasjes me paramendim" te kryer ne bashkepunim, parashikuar nga neni 78-25 i K.Penal. 

Ngjarja dhe mënyra si u krye krimi bën bujë dhe trondit të gjithë opinionin publik.

20 qershor 2022 Tre të arrestuarit dalin para gjykatës për vlerësimin e masës së sigurisë. Kryetari i Gjyqtari i Korçës Besnik Shehu cakton masën e sigurisë “arrest në burg” ndaj tre personave.

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind